NA ANTENIE: Luz blues
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Wyrwani z gniazda 1939 - 1944

Publikacja: 23.02.2017 g.10:24  Aktualizacja: 20.04.2024 g.17:34
Wielkopolska w czasie II wojny światowej była poligonem doświadczalnym Niemców. To właśnie tu sprawdzali na ile możliwe jest przesiedlanie i unicestwianie dużych grup ludności zamieszkałej w jednym miejscu.

19 lutego w Nekli odbyło się spotkanie pt. „Wypędzeni z gniazda 1939 – 1945”. Było poświęcone wypędzeniom Polaków dokonanych przez Niemców i Sowietów w czasie II wojny światowej. Jednym z organizatorów było Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne. Prezes stowarzyszenia, Jerzy Osypiuk wpadł na pomysł zorganizowania spotkania po rozmowie ze starszą mieszkanką Nekli, która jako dziecko została wywieziona przez Niemców. Zaczął wtedy zbierać relacje od żyjących jeszcze świadków tamtych zdarzeń i ich rodzin. Niektórzy ze świadków powiedzieli, że przekazanie relacji było dla nich uwolnieniem się od bolesnych wspomnień. Imienną listę osób wysiedlonych z Kraju Warty udało się ustalić dzięki aktom z poznańskiego oddziału IPN.

Prowadząca spotkanie dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału IPN była zaskoczona wysoką frekwencją na spotkaniu. Chciałaby, żeby historia wielkopolskich wysiedleń trafiła do ogólnopolskiej pamięci zbiorowej. Jak na razie ten temat nie jest szerzej znany w Polsce, a wysiedlenia miały wielką skalę - Niemcy wyrzucili z domów około 800 tysięcy Polaków!

Na spotkanie przyszły także ofiary sowieckich wywózek w głąb ZSRR oraz potomkowie polskich ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. Działając w różnych stowarzyszeniach starają się o upamiętnienie i ocalenie od zapomnienia przeżyć swych bliskich.

Na spotkaniu był również Henryk Walendowski prezes Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wypędzonych w Poznaniu. Jako dziecko został z rodziną wysiedlony i przewieziony do obozu. Teraz zabiega o budowę pomnika, który ma upamiętniać wysiedlonych Wielkopolan. Pod budowę pomnika przyznano teren w okolicach dworca PKP w Poznaniu.

Audycja zawiera wspomnienia wciąż żyjących świadków historii, którzy doświadczyli wysiedleń.

oprac. Sandra Błażejewska

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00

@TWITTER