NA ANTENIE: Noc u Berniego
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Przystanek Berlinale - 11 lutego 2016

Publikacja: 11.02.2016 g.11:55  Aktualizacja: 19.04.2024 g.21:42
Polska reżyserka w jury oraz polski film w konkursie głównym - takiej sytuacji już dawno nie było na Festiwalu Filmowym w Berlinie!

Berlinale rozpoczyna się  dziś wieczorem. W jury Festiwalu, któremu przewodniczy Meryl Streep, zasiada Małgorzata Szumowska. Natomiast o Złotego Niedźwiedzia będzie walczyć najnowszy film Tomasza Wasilewskiego: „Zjednoczone stany miłości”.  Przez 11 dni na Festiwalu pokazanych zostanie ponad czterysta filmów w różnych sekcjach. Czyli np. Panorama, Generation Plus (sekcja dla dzieci i nastolatków) i Forum. Oczywiście najważniejsza sekcja, czyli ta która budzi najwięcej emocji, to Konkurs Główny, bo właśnie film pokazywany w tej sekcji ma szanse na zdobycie głównej nagrody, czyli Złotego Niedźwiedzia.  

W  konkursie znalazło się  18 filmów, takich reżyserów jak między innymi: Spike Lee  Bracia Coen  czy Andre Techine. W sumie na Festiwalu filmów będzie ponad czterysta ale jak mówi szef Festiwalu Dieter Kosslick: "motywem przewodnim tegorocznych pokazów jest problem uchodźców”. (cała wypowiedź poniżej)

Wiele filmów jest związanych z problemem uchodźców. Oczywiście ten problem znany jest na świecie od wielu lat, ale w tym roku sytuacja w Europie wygląda szczególnie tragicznie. Jednak filmowcy nie robią tylko dokumentów na ten temat, lub tylko filmów fabularnych. Wykorzystują rozmaite metody w ukazywaniu tematu. Jeśli przyjrzymy się wszystkim 430 filmom prezentowanym w programie oficjalnym Festiwalu, to zobaczymy, że podstawowym tematem jest... szczęście. Chcemy być szczęśliwi w swoim kraju, w swojej ojczyźnie, ale tez być szczęśliwym ze swoją rodziną. Chcemy osiągnąć tak szczęście prywatne jak i w społeczeństwie, w którym żyjemy. Oczywiście bardzo trudno poprzez filmy zmieniać społeczeństwo, ale takie sytuacje także się zdarzają. Przypomnę, że na festiwalu w Cannes, jak również na Berlinale prezentowano filmy dotyczące masowych gwałtów w Sarajewie podczas wojny domowej w Jugosławii. Przypomnę, że wówczas Złotym Niedźwiedziem nagrodziliśmy film, który poruszał tę kwestię. W końcu dwieście tysięcy kobiet uznanych zostało oficjalnie za ofiary zbrodni wojennych.           

Z jednej strony na Festiwalu pojawią się filmy dotyczące wojen, konfliktów, uchodźców, wszelkich mniejszości i biedy, ale z drugiej Festiwal to oczywiście rodzaj targowiska próżności: czerwony dywan i wielkie gwiazdy. W Pałacu Festiwalowym pojawią się min: Meryl Streep, ponadto George Clooney, Scarlett Johansson, Clive Owen, Tilda Swinton,  Isabelle Huppert, Gerard Depardieu, Emma Thompson, Ewen McGregor, a także:  Łukasz Simlat, Magdalena Cielecka i Julia Kijowska.

Wielkopolska na Berlinale 2016

W tym roku naprawdę mamy się czym pochwalić. Delegacja z Wielkopolski i Poznania jest bardzo silna. W  składach festiwalowych jury zasiądą dwie poznanianki. Ewa Kujawińska z Zamku, będzie pracować w jury CICAE, czyli Stowarzyszenia Kin Art-housowych. Po raz drugi w jury Berlinale pracować będzie Małgorzata Kuzdra, szefowa Kina Muza.Ona zasiada w jury przyznającym nagrodę „Kin europejskich”. Natomiast reżyserka i pisarka Katarzyna Gondek będzie uczestniczyć w warsztatach dla profesjonalistów: Berlinale Talent Campus, a ekipa z Centrum Sztuki Dziecka razem z szefem Jerzym Moszkowiczem będzie poszukiwać filmów na Festiwal Ale Kino!  I jeszcze jeden akcent wielkopolski  - na towarzyszące festiwalowi Targi Filmowe wybiera się Michał Ferlak z Poznan Film Comission, miejskiej instytucji, która wspiera produkcje filmowe w Wielkopolsce (wypowiedź poniżej)    

Rozdanie nagród na Berlinale  - w sobotę 20 lutego.

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 17:00 18:00 19:00 20:00 21:00

@TWITTER