NA ANTENIE: Pół na pół
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Przystanek Malta - 25 czerwca 2015

Publikacja: 25.06.2015 g.12:51  Aktualizacja: 25.04.2024 g.22:53
Rok temu o tej porze żyliśmy już skandalem wokół spektaklu Golgota Picnic. W tym roku na Malcie jest spokojniej. Przynajmniej na razie...

Do końca festiwalu zostały cztery dni. Jeszcze wiele może się wydarzyć.

„Doktor Faustus” to jedna z najważniejszych powieści w dziejach literatury światowej. Na prawie pięciuset stronach Tomasz Mann szuka miedzy innymi odpowiedzi na pytanie dlaczego Niemcy zawarli pakt z Lucyferem, czyli zawierzyli Hitlerowi. Na Festiwalu Malta słynny włoski dramaturg Romeo Castellucci przedstawił instalację muzyczną inspirowaną dziełem Manna. Co ciekawe w przedstawieniu nie pada ani jedno słowo, a całość trwa zaledwie 40 minut. Na pierwszej prezentacji instalacji w Starej Rzeźni był Maciej Kucharski (relacja poniżej). Kolejne pokazy dziś o 17, 18 i 19. I to nie koniec spotkań z twórczością Tomasza Manna na Festiwalu Malta. Jutro czeka nas premiera opery "Czarodziejska Góra".

Stara Rzeźnia na Garbarach, w której przez lata zabijano zwierzęta stała się miejscem działania Edith Kaldor - węgierskiej artystki tworzącej w Holandii. Kaldor zaprezentowała “Inwentarz bezsilności”, projekt z pogranicza teatru dokumentalnego i akcji społecznej. “Jego tematem jest poczucie bezradności dzielone przez wszystkich ludzi niezależnie od pochodzenia, sytuacji ekonomicznej i przekonań”. Artystka zaprosiła do współpracy poznaniaków, scenariusz  spektaklu stworzyła w oparciu o ich osobiste przeżycia. Kilkunastu uczestników m.in. córka schizofrenika, architekt uzależniony od środków psychotropowych, niepijący alkoholik i bezdomny opowiadali o swoich bezsilnościach. To były dwie godziny niezwykłego, intymnego spotkania. (Rozmowa Wandy Wasilewskiej z widzami poniżej). Inwentarz bezsilności także dziś. Stara Rzeźnia na Garbarach godz 20.30.

Prawie pięciogodzinny spektakl pokaże dziś na Festiwalu Malta Vlatka Horvat. "15. Nadzwyczajny Kongres" to spotkanie siedmiu kobiet, emigrantek z krajów byłej Jugosławii, które mieszkają w Polsce. Tematy rozmowy są losowane przez moderatorkę, która tasuje kilkadziesiąt kart z różnymi hasłami. Chorwacka artystka, Vlatka Horvat, za każdym razem współpracuje z innymi emigrantkami, w zależności od miasta i kraju, w którym pokazuje "Nadzwyczajny kongres". Maltańska premiera dziś o 17:00 w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu. W trakcie spektaklu publiczność może wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie jego trwania.

Po raz ostatni można wziąć udział w akcji „Pomnik człowieka normalnego”. Po zakończonym kursie jeden z autobusów MPK nie pojedzie do zajezdni, ale zatrzyma się na Placu Wolności i zabierze w podróż nieregularnych pasażerów. Kolejne 20 min spędzą w pojeździe, którego wnętrze ulega powolnemu wyciszeniu. Projekt zakłada wyjątkową obecność, której się nie zapomina. Początek o 21.30 na Placu Wolności. Koniec po godzinie w tym samym miejscu.

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 18:00 19:00 20:00 21:00 22:00

@TWITTER