NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Bitwa o Poznań - reportaż

Publikacja: 23.02.2017 g.12:30  Aktualizacja: 28.03.2024 g.19:03
W połowie stycznia 1945 roku rozpoczęła się potężna radziecka ofensywa znad Wisły. Poznań był ważnym miastem na drodze do Berlina.

Dlatego rozumiejący wagę tej sprawy Niemcy chcieli bronić miasta. Liczebność sił niemieckich broniących Poznania szacuje się na 15-20 tysięcy żołnierzy. Armia Czerwona wkroczyła do Poznania od strony Swarzędza 22 stycznia 1945 roku. Próbowała zdobyć miasto z marszu, ale jej się nie udało. Do centrum miasta weszła kilka dni później. Walki w Poznaniu trwały od 23 lutego.

W celu uzupełnienia strat Armii Czerwonej w Poznaniu ogłoszono mobilizację. Niektórzy poznaniacy dobrowolnie zgłosili się do wojska, jednak wielu zostało przymusowo zmobilizowanych. Po odśpiewaniu „Roty” i „Mazurka Dąbrowskiego” Polacy przy boku Armii Czerwonej ruszyli do boju. Walki o Cytadelę - ostatni bastion obrony Niemieckiej rozpoczęły się 17 lutego. Niemcy skutecznie bronili się na tzw. stoku cmentarnym, ale Armii Czerwonej udało się ich opór przełamać.

Niemcy wycofali się w głąb Cytadeli i ukryli w kazamatach. Wiedzieli, że każde wyjście na zewnątrz wywoła ostrzał. Wraz z pogarszającą się sytuacją obrońców i spodziewanego natarcia radzieckich czołgów w głąb Cytadeli, dowództwo Twierdzy Poznań podjęło decyzję o kapitulacji. Generał Ernst Gonell zwolnił żołnierzy z przysięgi i popełnił samobójstwo.

23 lutego 1945 roku rozpoczęło się zajmowanie i "oczyszczanie" Cytadeli. Ostatnie punkty oporu były stopniowo zdobywane. Podczas walk zburzono 55% budynków w Poznaniu. Na niektórych starych kamieniach widać jeszcze ślady po pociskach....

oprac. Sandra Błażejewska

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 14:00 15:00 16:00 17:00 18:00

@TWITTER