NA ANTENIE: Transmisja koncertu zespołu ProjectA ze Studia im.Komedy
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Raport o zwolnienie z wojska. Posłuchaj!

Publikacja: 06.01.2016 g.09:56  Aktualizacja: 24.04.2024 g.20:06
Oficer, który pisze raport o zwolnienie z wojska był w latach 80 uważany za zdrajcę.

Cezary Kiszewski napisał pięć takich raportów i w 1985 roku został skazany na osiem miesięcy bezwzględnego więzienia za obrazę Wojska Polskiego i PRL. W wolnej Polsce wyrok unieważniono, ale mężczyzna nie odzyskał oficerskich gwiazdek.

Cezary Kiszewski mieszka pod Piłą i prowadzi firmę budowlaną. W 1978 roku wstąpił do szkoły oficerskiej. Po wprowadzeniu Stanu Wojennego zrozumiał, że przyszli oficerowie są poddawani nachalnej propagandzie.

- Młody człowiek ma prawo do błędu – mówi Kiszewski. - Błędną decyzją było wstąpienie do Ludowego Wojska Polskiego. W ostatnim raporcie o zwolnienie napisałem, że wojsko nie jest organizacją mafijną i nie może być tak, że nie da się z niego wypisać.

Przełożeni wielokrotnie odmawiali porucznikowi Kiszewskiemu porzucić armię. Nie pomagało symulowanie choroby i dezercje. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o postawieniu oficera przed sądem.

- Na sali siedział przedstawiciel MON, który przywiózł gotowy wyrok – wspomina mężczyzna. - To miała być przestroga dla innych. Obciążały mnie zeznania kolegów. Nie mam do nich żalu. Nie mogli mówić o mnie dobrze, ale nie musieli dodawać tego, czego nie zrobiłem.

W dokumentach Wojskowej Służby Wewnętrznej, które zachowały się w zbiorach Instytutu Pamięci Narodowej jest wiele informacji o lotnikach, którzy pisali raporty o zwolnienie, co martwiło władze wojskowe. Oznaczały słabnące morale w szeregach armii.

W 2013 roku Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Sądu Wojskowego w Poznaniu wniosek o unieważnienie wyroku. Wojsko nie było organem państwa, a więc nie można było skazać oficera za obrazę armii. Wyrok uznano za nieważny.

- Nie wiem do kogo wystąpić o przywrócenie stopnia. Nadal jestem szeregowcem – dodaje Kiszewski.

Audycja Piotra Świątkowskiego z cyklu "Historia jakiej nie znacie" w środę, 6 stycznia o godz. 18.05. Zapraszamy

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 15:00 16:00 17:00 18:00 19:00

@TWITTER