NA ANTENIE: THE SOUNDS OF SILENCE/SIMON AND GARFUNKEL
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Spotkania z kulturą - 4 grudnia 2016

Publikacja: 04.12.2016 g.12:38  Aktualizacja: 29.03.2024 g.09:30
Władysław Kościelniak, Jacek Rybczyński i Jerzy "Ryba" Rybarczyk to trzej artyści, którzy odeszli w ostatnich miesiącach zostawiając nam swoją wyjątkową sztukę. Im poświęcona jest audycja.

Władysław Kościelniak był związanym z Kaliszem artystą - grafikiem. Z zamiłowania historykiem - regionalistą. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat opublikował ponad 1000 artykułów dotyczących historii rodzinnego miasta w „Ziemi Kaliskiej”. Zmarł 13 listopada 2015 roku w wieku 99 lat. Był Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza.

Znał doskonale każde miejsce w mieście i potrafił o nim fascynująco opowiadać. Jego działalność artystyczna nawiązywała do historii i współczesności Kalisza. Tworzył ekslibrisy, akwaforty i autoportrety, które powstały w jego pracowni. Zgodnie z wolą artysty, po jego śmierci, pracownia wraz z całym wyposażeniem została przeniesiona do kaliskiej Książnicy Pedagogicznej. Obecnie pracownicy Książnicy starają się jak najwierniej odwzorować warsztat Władysława Kościelniaka. Przyznają, że nie oddadzą jego klimatu, który był tworzony również przez żonę artysty – Janinę „Nanę”. Zmarła w lecie bieżącego roku w wieku 95 lat. Teraz pracownia będzie spełniała nie tylko funkcje muzealne, ale też edukacyjne. Ma służyć osobom chcącym zapoznać się z dorobkiem twórczym Władysława Kościelniaka.

Profesor Jacek Rybczyński urodził się w 1949 roku. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki w Katowicach. Realizował się jako rysownik, malarz i rzeźbiarz. Przez wiele lat prowadził Katedrę Grafiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 roku objął profesurę na Uniwersytecie Gutenberga w Moguncji w Niemczech. Pod koniec lat 70. większą część swojej działalności artystycznej związał ze Starą Morawą położoną w gminie Stronie Śląskie ok. 7 km od Lądka Zdroju na Ziemi Kłodzkiej. Z żoną Emmą zajmował wapiennik z końca XVIII wieku zwany „Łaskawym Kamieniem”. Małżeństwo stworzyło tam ośrodek spotkań artystycznych. Okoliczna przyroda była źródłem inspiracji dla Jacka Rybczyńskiego. W swoich dziełach często odwoływał się do natury. Tworzył akwaforty i akwatinty, a także flagi i sztandary na płótnie. Drukował nie tylko na płótnie, ale też na innych materiałach. Stworzonych w ten sposób dzieł użył do realizacji większej wystawy pt. „Ołtarze graficzne”.

Jerzy „Ryba” Rybarczyk był mistrzem mezzotinty, najbardziej szlachetnej techniki metalowej. Już za życia cieszył się wielkim uznaniem jako artysta. Realizował się też w malarstwie, rzeźbie i płaskorzeźbie. Tworzył również medale. Często przesiadywał w Klubie Plastyka na Starym Mieście. Cały swój warsztat przechowywał w małym pudełku żony, które nosił wszędzie ze sobą. Wykonał 986 znanych prac i prawie 800 ekslibrisów. Już kilka miesięcy po jego śmierci zrealizowano film o życiu artysty. Premiera odbyła się pod koniec listopada w Salonie Sztuki „Kreatura” przy ulicy Chwiałkowskiego 14. Film „Mistrz mezzotinty” w reżyserii Andrzeja Mrówczyńskiego opowiada nie tylko o pracy twórczej artysty, ale też o jego rodzinie i znajomych.

 oprac. Sandra Błażejewska

SERWIS INFORMACYJNY


GODZINY: 23:00 06:00 07:00 08:00 09:00

@TWITTER