NA ANTENIE: 01:00-02:00 KLASYKA II/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Boje o Poznań - widziane z Zamku

Publikacja: 23.02.2015 g.13:09  Aktualizacja: 23.02.2015 g.14:06
Poznań
23 lutego 1945, 70 lat temu - zakończyły się walki o Poznań. Dla jednych wyzwolenie, dla innych początek nowej okupacji. Z jednej strony dzień radości, bo skończył się koszmar, a z drugiej - dzień smutku i łez, bo zginęło tak wielu i straciliśmy tak wiele. 2 lutego 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej zdobyli opustoszały poznański Zamek.
zniszczony poznan 1945 - Poznań
/ Fot. (Poznań)

To stąd przez sześć lat swoim udzielnym księstwem zarządzał ludobójca Arthur Greiser. Tutaj zainstalowały się pierwsze polskie władze – i stąd w rocznicę tamtych wydarzeń nadawaliśmy specjalne wydanie pasma Dzień Dobry Dzień Wolny pod redakcją Macieja Kucharskiego. Nie chcemy rozdrapywać ran i stawiać pod ścianą winnych. Spotykaliśmy się w miejscu, w którym jak w soczewce skupiły się skomplikowane relacje polsko-niemiecko-rosyjskie. 

Jak pisze w książce "Pamięć, brzemię i uwolnienie” profesor Anny Wolff - Powęska: "Nie da się wyjść z cienia przeszłości bez dialogu pamięci. Szacunek dla sąsiada i partnera potrzebuje wzajemności: wysłuchania i zrozumienia. Mądrej pamięci [...] nie nauczy ani polityka zagraniczna Państwa, ani żaden instytut pamięci.  Pojednanie – poprzez wysłuchanie drugiej strony – zawsze musi wyjść od samych ludzi". Naszą "Zamkową" audycję podzieliliśmy na cztery części:  

1. O "trudnym dziedzictwie"  w postaci wilhelmińsko-hitlerowskiej budowli – opowiadali Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury Zamek i Maciej Szymaniak, historyk sztuki (rozmowy poniżej)  
2. "Nowy porządek – nowa architektura”. O planach przebudowy Poznania i miast wielkopolskich przez hitlerowców opowiadała historyczka sztuki Aleksandra Paradowska (rozmowa poniżej).
3. "Mroczna podróż przez okupacyjną noc" - o stratach w kulturze Wielkopolski  mówiła profesor  Maria Rutowska z Instytutu Zachodniego (rozmowa poniżej). Natomiast losy Biblioteki Raczyńskich w ostatnich dniach wojny przybliżała Grażyna Wrońska i jej goście.
4. Ostatnią część naszego spotkania zatytułowaliśmy "Kto sieje wiatr ten zbiera burzę". O wyzwoleniu Poznania, ucieczce Niemców i Arthura Greisera mówił Piotr Bojarski - historyk, dziennikarz i pisarz. Zaprezentowaliśmy również audycję Piotra Świątkowskiego na temat procesu Arthura Greisera, Gauleitera Kraju Warty (rozmowa i audycja poniżej)

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0