NA ANTENIE: SERCA GWIAZD/HALINA FRACKOWIAK
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Festiwal Transatlantyk - po raz czwarty

Publikacja: 08.08.2014 g.22:05  Aktualizacja: 26.10.2015 g.12:42
Poznań
W Poznaniu rozpoczął się Transatlantyk - festiwal filmu i muzyki. - Otwarty, odważny i glokalny - taki jest festiwal według jego twórcy - kompozytora Jana AP Kaczmarka. Cztery filary tej tygodniowej imprezy to film, muzyka, inspiracje i edukacja.
transatlantyk 2014 gala otwarcia - Grzegorz Maciejewski
/ Fot. Grzegorz Maciejewski

Mają stwarzać przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też dialogu społecznego. Będzie kilka nowości m.in warsztaty scenariopisarskie dla osób niewidomych, wykłady plenerowe, czy Talking Piano, połączenie wykładu, otwartej dyskusji z publicznością i koncertu. Widzowie zobaczą 120 filmów w 16 sekcjach. - Jedną nowości jest sekcja dla seniorów, których zapraszamy do Kina Muza - mówi Jacek Sobczyński, jeden z organizatorów festiwalu. 

Nowością sekcji jest także sekcja kina sportowego. W programie nie tyle filmy o sportach, co historie ludzi, dla których aktywność fizyczna i duch rywalizacji stały się naczelnymi ideami życia. Kino pokaże, że sport może wpłynąć na każdego z nas, a oglądany na ekranie, potrafi być równie fascynujący.

Hitami festiwalu są co roku - Kino Kulinarne i wymyślone w Poznaniu - Kino Łóżkowe. - Oryginalne pomysły kulinarne i nietypowa oprawa sprawiają, że kino smakuje jeszcze lepiej. Po filmie idziemy do festiwalowej restauracji, gdzie wybitny kucharz przygotowuje kolację, która jest związana tematycznie z danym filmem - tłumaczy dyrektor festiwalu Jan AP Kaczmarek.W tym roku w Kinie Kulinarnym na Transatlantyku m.in filmy "Dzisiejsze czasy” w reżyserii Charlesa Chaplina, czy „Smak curry”. W kinie łóżkowym widzowie oglądają filmy leżąc w szerokich łożach z baldachimami.

Po raz kolejny odbędą się także prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu. Miłośników nocnej zabawy na pewno zainteresuje Klub Festiwalowy, w którym można bawić się w ramach Silent Disco, a także nawiązywać znajomości.

Będą też wielkie filmowe wydarzenia, m.in "Czarny węgiel, cienki lód" oraz "Psie Pole". Pierwszy wygrał tegoroczne Berlinale, drugi to nowe dzieło mistrza polskiego kina, Lecha Majewskiego, który przyjedzie do Poznania na Transatlantyk. Już 4 lipca wystartowało Mobilne Kino Skody - jedna z najbardziej lubianych sekcji - która tym razem odwiedzi wielkopolskich widzów w ich miastach. Na początek Piła, później m.in. Wągrowiec, Środa Wielkopolska, Ostrów Wielkopolski, Konin, Turek, Pleszew, Jarocin i Kościan. Seanse będą odbywały się przez cały lipiec i sierpień.

Na wybrane trzeba kupić bilety - za 12 złotych - ale wiele pokazów jest darmowych. Wejściówki na każdy kolejny dzień są wydawane w Multikinie 51 od godz. 15.00 dnia poprzedniego.

Czwarta edycja Festiwalu Transatlantyk potrwa od 8 do 14 sierpnia. Po czerwcowej Malcie to drugi największy festiwal Poznania, także drugi w wysokości dotacji miejskiej dla podmiotów zewnętrznych. Tegoroczny Transatlantyk w Poznaniu odwiedzi 70 wybitnych gości z Polski i z zagranicy - reżyserów, kompozytorów, aktorów, fotografów, znanych publicystów, a także wielu aktywistów.

Wszystkie informacje na www.transatlantyk.org

Brak zainstalowanej wtyczki Flash
http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
cz'ytacz 08.08.2014 godz. 14:05
Niedługo stanie się tradycją kiedy bedę kupował filmy ze względu
na MUZYKĘ W FILMIE i TWÓRCÓW MUZYKI FILMOWEJ ...

I o ile psychodeliczny "SĘP" wyglądał by gorzej bez odpowiedniej
oprawy muzycznej ,to już "Tajemnica Westerplatte" bez muzyki A.P Kaczmarka byłaby DNEM
i film wylądowałby na dnie kartonu w którym leży "zebrana kolekcja"

Przydałoby się trochę recenzji z mojej strony dla tego obrazu filmowego
zobrazowanego dla potrzeb politycznych w istniejących dobrosąsiedzkich
stosunkach między narodami .
W których to Składnica Tranzytowa na Westerplatte była barykadą
na drodze do wzajemnej współpracy z sąsiadem .
No bo kto by pomyślał że "KOTKI" będą CHLUBĄ ARMII BĘDĄCEJ
W STRUKTURACH NATO !!
Pamiętajmy że jak Wojna Zaczęła się przez Westerplatte to Gdańsk rozoczął
przemiany które bezboleśnie rozeszły się na cały świat.


PS "Nigdy więcej WOJNY"
PRZYJAŻŃ,PRZYJAŻŃ i DOBRE WSPÓŁŻYCIE nie proadzą do kłótni
(w rodzinie )