NA ANTENIE: W środku dnia
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Nagroda Kościelskich dla Siwczyka

Publikacja: 11.10.2014 g.21:39  Aktualizacja: 13.10.2014 g.16:17
Poznań
Poeta Krzysztof Siwczyk odbebrał w sobotnie południe Nagrodę Kościelskich, najstarszą polską nagrodę w dziedzinie literatury. Jurorzy docenili go za wydany w tym roku poemat „Dokąd bądź”. Wręczenie nagrody odbędzie się w Miłosławiu, w dawnym majątku rodziny Kościelskich.
K. Siwczyk w Miłosławiu - Rafał Regulski - Radio Merkury
/ Fot. Rafał Regulski (Radio Merkury)

Urodzony 37 lat temu Krzysztof Siwczyk odbiera nagrodę niemal w przedostatniej chwili. Regulamin nagrody mówi bowiem, że laureat nie może przekroczyć 40. roku życia. Siwczyk odbiera przy tym laur za swą już 12 książkę poetycką jako autor uznany i ceniony.

Jurorzy przyznają, że swoim werdyktem pragnęli zwrócić uwagę na nową jakość w dorobku pisarza. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że poemat Dokąd bądź zwrócił uwagę jury jako świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem jako dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia.

Dawny majątek rodziny Kościelskich czwarty raz z rzędu jest miejscem wręczenia nagrody. Przedtem uroczystość wędrowała też do Krakowa i Warszawy, a za PRL-u odbywała się w Szwajcarii, gdzie siedzibę ma Fundacja Kościelskich.  I tam też w Genewie zostanie wręczona za rok - zapowiedział prezes Fundacji Francois Rosset.

Gali w Miłosławiu towarzyszą spotkania literackie z udziałem poprzednich laureatów nagrody, a także wystawy i koncerty.

___

Profesor Jan Zieliński w laudacji podkreślił intertekstualność poezji Siwczyka – są w niej odniesienia zarówno do twórczości Baudelaire, jak i zespołu Armia. Nagrodę wręczał przewodniczący jury, Francois Roset, a prof. Włodzimierz Bolecki wyjaśnił, dlaczego w przyszłym roku Nagroda Kościelskich będzie przyznana gdzie indziej. Do Miłosławia zawitał także show-biznes. W dyskusji panelowej na temat roli pisarek w życiu publicznej miał wziąć udział pisarz Ignacy Karpowicz. Trzy pozostałe panelistki (Kaja Malanowska, Sylwia Chutnik i Hanna Samson) zaprotestowały przeciwko jego udziałowi. Ich zdaniem Karpowicz szkaluje dobre imię znanej feministki Kingi Dunin, oskarżając ją o gwałt. Zagroziły wycofaniem się z panelu. W tej sytuacji Ignacy Karpowicz zrezygnował z przyjazdu do Miłosławia. (relacja z wręczenia nagrody poniżej).



http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0