NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Nowe instytucje kultury - sensowne?

Publikacja: 21.12.2016 g.08:06  Aktualizacja: 21.12.2016 g.11:10 Tomasz Sosnowski
Poznań
Czy powstałe w Polsce w ostatnich latach instytucje kultury były trafnymi inwestycjami?
brama Poznania - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

To jedno z pytań, jakie postawili sobie i respondentom twórcy projektu badającego efekty boomu na tworzenie nowych miejsc kulturalnych w ośmiu miejscach kraju. Wśród analizowanych instytucji znalazła się Brama Poznania.

Choć większość  tego typu projektów jest efektem ambicji prezydentów lub burmistrzów miast, to zdaniem Marcina Poprawskiego z Regionalnego Obserwatorium Kultury w Poznaniu - Należy to docenić, jak ktoś ma wizję. Większość rzeczy buduje się na
wizjach. Dlatego przetrwały wielkie kościoły renesansowe, czy barokowe. Dlatego mamy katedry, wielkie obiekty kulturalne w Europie, ponieważ też byli polityczni liderzy, którzy zdecydowali się zainwestować.

W Poznaniu najbardziej spektakularną instytucją kulturalną ostatnich lat jest Brama Poznania, która była inwestycją miejską i zdobyła uznanie ankietowanych. - Ten obiekt jest ani nieusuwalny, ani nieprzesuwalny w odbiorze naszych respondentów, czyli tutaj mamy do czynienia z  bardzo trafnym lokowaniem instytucji - mówi członek zespołu badawczego, Marek Chojnacki.

Jest też jeden zaskakujący wynik badania. Okazuje się, że inwestowanie w kulturę jest opłacalne w kontekście wyborczym. Nie sprawdziło się to jednak w przypadku Poznania. Kosztującą blisko 100 milionów złotych Bramę Poznania prezydent Ryszard Grobelny otworzył kilka miesięcy przed wyborami, a mimo to przegrał z Jackiem Jaśkowiakiem.

http://radiopoznan.fm/n/k4hxkw
KOMENTARZE 0