Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Piątek, 27.05.2016 | Jana, Juliusza, Radowita
Pogoda 
18.6°C
100-lecie wielkopolskiej piłki - Radio Merkury Poznań

100-lecie wielkopolskiej piłki

Publikacja: 25.09.2013 g.15:30  Aktualizacja: 25.09.2013 g.15:44
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. Jacek Butlewski Ponad 1300 stron ma monografia wielkopolskiego futbolu. Ukazała się z okazji 100-lecia Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej. Mogli ją już zobaczyć dziennikarze.

Oprócz dowodów na to, że obecne stowarzyszenie piłkarskie w naszym regionie wywodzi się z założonego w 1913 roku w zaborze pruskim Związku Polskich Towarzystw Sportowych, w publikacji można znaleźć wiele ciekawostek. Autorami książki są Tomasz Siwiński i Jarosław Owsiański.

Z książki można się dowiedzieć m.in. że: W Poznaniu w 1921 powstała pierwsza w Polsce drużyna kobieca - Unia Poznań, w 1929 przeprowadzono pierwszą w Polsce transmisję radiową z meczu (było to spotkanie Warta-Philips Eindhoven), w 1933 odbył się pierwszy w Polsce mecz przy świetle elektrycznym - Warta-Legia, a w 2010 pierwsza transmisja radiowa z meczu poprowadzona przez kobietę (Hannę Urbaniak z Radia Merkury - przyp. red.)

Monografia pojawi się w sprzedaży już w najbliższy piątek podczas konferencji naukowej o 100-leciu WZPN (zaplanowanej w sali sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego). Kulminacją jubileuszowych obchodów będzie gala 5 października (w Sali Ziemi MTP). Tam zostaną też ogłoszone wyniki plebiscytów na Piłkarza Stulecia i na Piłkarskie Wydarzenie Stulecia. Kapituła poda też wynik głosowania na trenera stulecia i na ''jedenastkę stulecia'' w wielkopolskiej piłce nożnej.

Największą atrakcją sportową jubileuszu ma być w Poznaniu listopadowy mecz reprezentacji Polski i Irlandii. Oczywiście pod warunkiem, że... te zespoły nie awansują do baraży w eliminacjach mundialu.

1 Posłuchaj: Posłuchaj
 

http://www.radiomerkury.pl/n/
Komentarze (0)
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony