NA ANTENIE: LAY BACK IN THE ARMS OF SOMEONE/SMOKIE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

2 maja - Dzień Flagi

Publikacja: 02.05.2016 g.14:00  Aktualizacja: 04.05.2016 g.00:12
Poznań
W Polsce obchodzimy Dzień Flagi, jedno z najmłodszych świąt państwowych.
flaga biało-czerwona
/ Fot.

Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie. Data ta nawiązuje też do czasów PRL-u. Dzień po Święcie Pracy, obchodzonym 1 maja, władze nakazywały usuwać flagi państwowe, by nie upamiętniać w żaden sposób zakazanego przez komunę Święta Konstytucji 3 Maja.            

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie, dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem - że otoczymy ją należną czcią i szacunkiem.     

Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną. W ostatnich latach do łask wróciła też kokarda narodowa - biało-czerwona rozetka, noszona przez powstańców w XIX wieku, jest teraz przypinana do ubrania podczas świąt państwowych.

Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku,  Finlandii, na Litwie i w Chinach.

___

Czym jest dla Państwa - flaga narodowa? Przy jakich okazjach, w jakich emocjach Państwo po nią sięgają? Czy biało-czerwona jest symbolem wspólnoty, przynależności do narodu? Czy potrzebne nam Święto Flagi? Czy zawsze biało-czerwoną otaczamy  szacunkiem i traktujemy poważnie?

Co wiemy o polskiej fladze i jakie popełniamy błędy, wywieszając ją przy domu? Skąd się wzięła biało-czerwona? Jakie są podstawowe zasady traktowania narodowej flagi?

Czy publicznie ujawniamy naszą przynależność do narodu poprzez wywieszanie flagi w dniach ważnych dla narodu i państwa? Jakie to są momenty? I dlaczego niechętnie wywieszamy flagę? Można odnieść wrażenie, ze im więcej się o tym mówi, tym mniej flag w ważne święta pojawia się przed naszymi domami.

IAR/Anna Sochacka/szym

http://radiopoznan.fm/n/DZnqwF
KOMENTARZE 4
Ratajanin 02.05.2016 godz. 12:49
Co ta pani z Bohaterów mówi? Ja jestem z Bohaterów i mam rurkę do flagi na balkonie? Tam nie ma bloków bez rurek!
Lukasz 02.05.2016 godz. 12:39
https://m.youtube.com/watch?v=OxsXrg9SSlI
Karol 02.05.2016 godz. 10:03
prawdziwi PATRIOCI tego dnia jak i 3 maja ,11 listopada wywieszaja flagi narodowe na swoich domach by zamanifestowac swoja przynalezność narodową. .
Tyle pokolen Polakow walczylo o to zeby znowu byla Polska , tyle przelanej krwi .,
wczoraj wlasnie bylem w ok Pyzdr. to tam byla granica Rosyjsko Niemiecka podczas zaborow .to w tych okolicach nasi powstncy walczyli z zaborcami . pod Pyzdrami pod Ignacewm itp. . ..
Cieszmy sie niepodległoscią. i nie pasku c my w swoje gniazdo .
cz'ytacz 02.05.2016 godz. 08:51
Nie rywalizuję w stylu "kto prędzej " objaśni zawiłości związane z genezą
ZNAKÓW i BARW NARODOWYCH .
-Nie mam nawet tytułu magistra i nie piastuję żadnej funkcji (taki "los" lub jak
kto woli "opatrzność") Lecz "STARSI PANOWIE" w "JASNYM FYRTLU" cUś naświetlili
na ten temat i to zgodnie z moimi założeniami czy przeidywaniami.
Tak więc CIESZĘ SIĘ Z JEDNOŚCI MYŚLI ,podobnej WIEDZY i DĄŻEŃ ...

-I więcej dziś w tym temacie nie wyartykułuje