NA ANTENIE: ENIGMA (GIVE A BIT OF MMH TO ME)/AMANDA LEAR
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

350 tysięcy na wymianę pieców

Publikacja: 15.02.2017 g.16:00  Aktualizacja: 15.02.2017 g.16:02 Jacek Marciniak
Leszno
Samorząd Leszna będzie pomagać mieszkańcom, którzy chcą zmienić swoje ogrzewanie na bardziej ekologiczne, zlikwidować piece węglowe.
piec kaflowy drewno czad - fotolia.pl
/ Fot. fotolia.pl

Od dzisiaj Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Lesznie zbiera wnioski na dofinansowanie takich działań. Na ten cel w budżecie miasta jest ponad 350 tysięcy złotych.

Anna Poloch, dyrektor WOŚ, podkreśla, że pieniądze można przeznaczyć wymianę pieców węglowych na ekologiczne, podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz zastosowanie kolektorów słonecznych. Wysokość dofinansowania waha się do 4 do 6 tysięcy złotych w zależności od wielkości pieca. Anna Poloch szacuje, że w tym roku z tego programu będzie mogło skorzystać około 100 mieszkańców Leszna.

Wnioski można składać do końca maja. Dzięki takim działaniom samorządu piece węglowe na ogrzewanie ekologiczne wymieniło już ponad 500 mieszkańców Leszna.

http://radiopoznan.fm/n/d19x5S
KOMENTARZE 4
Wiesław 16.02.2017 godz. 09:56
To są wciąż tylko działania pozorne, które nigdy w znaczący sposób nie zmniejszą smogu, a jedynie zdrenują kieszenie obywateli. Kolektorami słonecznymi nie ogrzejemy zimą naszych domów. Wymiana jednego pieca węglowego na inny również węglowy nie wiele zmieni, bo spalany węgiel zawsze wydziela szkodliwe substancje lotne, a te działania mają na celu jedynie ratowanie i tak już dofinansowywanych nierentownych kopalni.
Piece węglowe trzeba by wymieniać na gazowe, ale opalanie gazem jest znacznie droższe i żadne dopłaty ich nie zrekompensują o czym już dawno pisałem. Można również wspierać się dodatkowo ogrzewaniem elektrycznym, ale prąd jest jeszcze droższy. Tutaj konieczne jest obniżenie cen gazu/prądu, ale gazownie/elektrownie mają to w nosie i nigdy nie zmniejszą swoich zysków, mimo iż przesył z abonamentem to połowa ceny gazu i prądu! Rząd również ma to w nosie bo zarabia na gazie oraz energii elektrycznej najwyższą z możliwych 23 % stawką VAT i na podatku dochodowym, zamiast obniżyć swoje zyski z tych podatków!

Reasumując; rząd chce walczyć ze smogiem, ale wyłącznie kosztem obywateli, którzy np skuszą się na marną dopłatę, która w efekcie końcowym podniesie ich koszty ogrzewania w przypadku pieców gazowych czy elektrycznych, co oczywiście przełoży się na większe zyski energetycznych lobby i rządu.
Przyłączenie do cieplika jest faktycznie dobrym rozwiązaniem na zmniejszenie smogu, ale na pewno nie obniży to naszych kosztów ogrzewania.

Fajnie wygląda ta walka ze smogiem w oczach władzy, co???
ekolog oszołom 16.02.2017 godz. 08:51
A dlaczego LESZNO nie wyda tych pieniędzy TYLKO I WYŁĄCZNIE na podłączanie budynków do sieci miejskiej (skoro taka jest)? Przecież wtedy miasto zachowuje sobie kontrolę nad jakością spalanego paliwa (ciepłownia jest zapewne miejska lub można ją łatwo kontrolować). Podłączenie 100 czy 200 mieszkań do cieplika za te pieniądze jest realne, a oznaczałoby CAŁKOWITĄ eliminację pieców, a nie wymianę jednych pieców na inne piece.
hetman 16.02.2017 godz. 07:44
Pytanie podstawowe : to są dopłaty do kredytu czy dla zmieniajacych piece za gotówkę ?
ckm 16.02.2017 godz. 07:11
Ten budżet powala.