Masz uwagi? Napisz!
This text is replaced by the Flash movie.
Czwartek, 27.10.2016 | Iwony, Sabiny, Wincentego
Pogoda 
6.8°C
97 rocznica Powstania Wielkopolskiego  - Radio Merkury Poznań

97 rocznica Powstania Wielkopolskiego

Publikacja: 28.12.2015 g.13:10  Aktualizacja: 29.12.2015 g.23:54
Zmień rozmiar tekstu
Drukuj

Fot. zbiory Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu Wielkopolanie uczcili 97 rocznice powstańczego zrywu, dzięki któremu ziemia wielkopolska - kolebka państwa polskiego - stała się częścią odradzającej sie po 1-szej wojnie światowej - 2-giej RP.

Podczas głównych obchodów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu - zebrali się mieszkańcy Poznania i regionu, politycy , urzędnicy, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, harcerze i uczniowie.     W uroczystościach wziął udział m.in. minister obrony narodowy "Powstańcy wielkopolscy wiedzieli, że niepodległość musi kosztować, że nie ma niepodległości za dwa grosze i dwie krople krwi. W Wielkopolsce, tu w Poznaniu za broń chwycili Polacy pamiętający, że nie ma sprawy istotniejszej jak niepodległość własnej Ojczyzny" - mówił  Antoni Macierewicz

Minister  odniósł się do bieżącej sytuacji politycznej. Mówił, że nie można uginać się pod pouczeniami innych krajów o tym, czym jest demokracja. Macierewicz podkreślił, że polityka historyczna to ważne zadanie państwowe. "Często się mówi, że jest kultywowaniem cierpiętnictwa, gdy tymczasem historia przypomina m.in., jak budować silną armię i silny naród.

Podczas  uroczystości  sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy. Odradzająca się w 1918 roku Rzeczpospolita nie mogłaby przetrwać bez Wielkopolski - podkreślił prezydent.  "W Wlkp  wzięła początek historia naszego narodu. Tu, na ulice Poznania 97 lat temu wyszły polskie oddziały zbrojne, by rozpocząć walkę z wciąż jeszcze okupującymi miasto Niemcami. Walkę trudną, lecz ostatecznie zwycięską" - napisał prezydent. Andrzej Duda podkreślił, że powstanie wielkopolskie zapisało się w polskiej historii jako jedyne, które osiągnęło zamierzone cele. "Stało się to możliwe dzięki odwadze i bohaterstwu żołnierzy i ludności cywilnej. Nie mniej ważne były jednak formowane przez pokolenia cechy charakteru i postawy Wielkopolan. Przede wszystkim był to gorący patriotyzm, pielęgnowany w wielkopolskich domach, wbrew germanizacji. Szacunek dla pracy i przedsiębiorczość w ciągu całego XIX stulecia stanowiły najważniejszy oręż w walce o polski stan posiadania, o rozwój cywilizacyjny i ekonomiczny tych ziem" - dodał Andrzej Duda. Prezydent zaapelował, by uczestnicy powstania wielkopolskiego byli dla współczesnych poznaniaków, Wielkopolan i wszystkich Polaków wzorcem zaangażowania dla dobra Narodu i Ojczyzny.

Najważniejsze fakty z historii powstania przypomniał gospodarz uroczystości pod pomnikiem - marszałek województwa. "Pamięć o wielkopolskiej  insurekcji jest naszym obowiązkiem ale i źródłem dumy" - mówił  Marek Woźniak. Przypomniał walki o Szubin, Chodzież i o poznańskie lotniska na Ławicy, na którym powstańcy zdobyli 70 pełnosprawnych niemieckich samolotów

Na uroczystościach nie było prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka - reprezentował go wiceprezydent Mariusz Wiśniewski. Pamięć powstańców uczczono apelem poległych. Podczas apelu wspomniano też poległych w katastrofie pod Smoleńskiem. Pod pomnikiem wieniec złożyli między inny poznańscy parlamentarzyści i wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Wśród wielu delegacji byli kibice Lecha Poznań, przedstawiciele Gazety Polskiej, działacze Komitetu Obrony Demokracji oraz poznańskiej grupy Stonewall zrzeszającej osoby homoseksualne.

W poznańskiej farze  mszę w intencji powstańców celebrował biskup Grzegorz Balcerek. Złożono  wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich. Wiązanki kwiatów i znicze pojawiły się również  w innych miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim, na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka i  przy głazie na Cytadeli. Tradycyjnie, uczczono pamięć  pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego Stanisława Taczaka,  który spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Po południu  na poznańskim Placu Wolności  w  namiocie pokazali się członkowie grupy rekonstrukcyjnej, a także wyjątkowy powstaniec - witający gości interaktywny hologram. Ludzie   w specjalnie zaaranżowanym biurze powstańczym mogli otrzymać pamiątkową powstańczą legitymację oraz stworzyć własną pamiątkową fotografię. Na Placu Wolności stanął także foto - stand z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, czyli jednej z pierwszych maszyn zdobytych przez powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, w hołdzie powstańczym bohaterom można było oddać krew. W obchody rocznicowe  wpisał  się Bieg Powstania Wielkopolskiego. Ruszył  o 16.40, w  godzinę  rozpoczęcia walk, powstańczych  , uczestnicy pobiegli w pobliżu miejsca związanych z Powstaniem - takich jak m.in. Plac Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka,, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan i Hotel Bazar. Ostatnim punktem  obchodów był Koncert Marszałkowski pt. "Polskiej Pieśni Cześć" w poznańskiej auli uniwersyteckiej

65 Obejrzyj Zobacz zdjęcia
 

http://www.radiomerkury.pl/n/qxwLxt
Komentarze (15)
jurek47
w całej rozciaglosci popieram prezydenta Jaskowiaka,wmiernej uroczystości przygotowanej przaz poplecznikow min.Maciarewicza który urzadza sobie na nasz koszt pośmiewisko z Wielkopolan ,osobiście niw wyraziłbym zgody na uczestnictwo tchorza -uciekiniera z miejsca tragedii smoleńskiej na kolejne zawłaszczanie miejsca pamięci w Poznaniu,przegonic ...
26.01.2016 godz. 20:15
xxx
ale na pikietach kodu u marszu pederastów to był , wstyd mi za takiego prezydenta. już najwyższy czas zebrać podpisy zrobić referendum i go odwołać bo tylko porute miastu przynosi
28.12.2015 godz. 13:13
Eda
Jaśkowiak -prezydent Poznania. Jaki prezydent, tacy wyborcy, którzy go wybrali.
28.12.2015 godz. 12:35
wojtek
To skandal, ze na najważniejszych dla Poznania corocznych uroczystościach zabrakło prezydenta, pan Jaśkowiak powinien podać się do dymisji, dla pedałów i KOD-u miał czas a dla rocznicy wielkopolskiej powstańczej świętości i zasłużonych weteranów - nie ???? To niewybaczalne !!!!!!!!!!!
28.12.2015 godz. 10:44
zbl
ob. Dla ścisłości Organizatorem jest Marszałek (Samorząd) Województwa Wielkopolskiego, który również jest członkiem PO
27.12.2015 godz. 21:19
Beata
@Radek
Nie wiem jaką telewizję publiczną masz na myśli, bo ja dziś na TVP oglądałam relację na żywo z obchodów rocznicy powstania.
27.12.2015 godz. 20:56
Adam
Pozdrawiam Wspaniałych Kibiców Lecha Poznań, a ten prezydent Poznania może być już wymieniony na porządniejszą osobę, nie wieśniaka. Nasi młodzi Polacy są naszymi następcami i wiedzą jak manifestować patriotyzm. Brawo!
27.12.2015 godz. 18:57
ob
Do popieram prezydenta. Organizatorem oficjalnych uroczystości jest Marszałek. Też faszysta? Lecz się człowieku.
27.12.2015 godz. 18:28
Popieram prezydenta
Brawo Jaśkowiak! Po co prezydent Poznania ma uczestniczyć w tej pseudo-patriotycznej Hucpie zorganizowanej przez skinów i kiboli? Odkąd ton obchodom nadali faszyści z młodzieży wszechpolskiej i stadionowa hołota,nikt normalny nie będzie uczestniczył w tym wydarzeniu. Zohydziliście normalnym Polakom patriotyzm, powstanie wielkopolskie i Polskę w ogóle.
27.12.2015 godz. 17:54
Zły Lokator
Przyjechał Maciarewicz i co? Chciał uczcić pamięć Powstańców Wielkopolskich to uczcił. Chcialo mu się z Warszawy dojechać i po uroczystościach do Warszawy wrócić. A nasz Król Jaśkowia Jacek kapustą się poobjadał i pierdząc w fotel też to na swój sposób uczcił. Może i Maciarewicz to dziwny gość ale pokazał klasę i wiarę w słuszne idee. Na pewno nie robi tego dla pieniędzy. A Król Poznania wręcz przeciwnie : nie zapłacili mu to nie dotarł. Mimo że miał 10 minut swoim nowym wypasionym autem

27.12.2015 godz. 17:39
M
Czy to prawda, że prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka nie było na uroczystościach??? Jeśli to prawda, to mam nadzieję, że sprawy, które to uniemożliwiły są na prawdę ważne. Na marsz równości itp czas znajduje.
27.12.2015 godz. 16:55
Radek
W mediach centralnych bardzo cicho o tym wydarzeniu,ale żeby w telewizji regionalnej brakowało większej relacji z tych uroczystości to już żenada i gdzie ta misja telewizji publicznej.WSTYD!!!!!!!!!!
27.12.2015 godz. 16:23
lol
Spoko. Media się o tym nawet nie zająkną...
27.12.2015 godz. 15:02
obserwator
Prezydenta Jaśkowiaka NIE BYŁO na głównych uroczystościach.
27.12.2015 godz. 14:52
myśl
Niech Żyje Polska
27.12.2015 godz. 13:35
Copyrights © Radio Merkury S.A - Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu - Wszystkie prawa zastrzeżone.
w górę strony