NA ANTENIE: KrLewski Wieczr/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Ósemka wyprowadzi się z Głogowskiej

Publikacja: 31.05.2012 g.14:02  Aktualizacja: 31.05.2012 g.15:05
Poznań
Klamka zapadła. VIII Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu przeniesie się do budynku przy ul. Cegielskiego w centrum miasta. Ostateczną decyzję podjął prezydent Poznania.
VIII LO - budynek - archiwum Radia Merkury
/ Fot. (archiwum Radia Merkury)

Ósemka ma problem z dotychczasowym gmachem przy Głogowskiej, bo należy on do Archidiecezji Poznańskiej. Przeprowadzka nastąpi prawdopodobnie 1 września przyszłego roku.

Obecnie w budynku przy Cegielskiego mieści się szkoła sportowa. Ona przeniesie się na Osiedle Tysiąclecia do budynku po gimnazjum numer 25. Co stanie się z budynkiem przy ul Głogowskiej? Maciej Szczepaniak - rzecznik poznańskiej kurii - właściciela nieruchomości powiedział Radiu Merkury, że na pewno będzie tam szkoła. - Szkoda, że nie dało nam się porozumieć. Liceum ogólnokształcące w tym budynku na pewno działało świetnie, ale zapewniam, że kuria nie zaprzepaści dzieła księdza Piotrowskiego - mówi Ks. Szczepaniak.

Wszystko wskazuje na to, że do budynku przy ulicy Głogowskiej zostanie przeniesione Gimnazjum im. Stanisława Kostki z ulicy Kanclerskiej. Kuria nie podjęła jeszcze w tej sprawie ostatecznej decyzji.

Budynki w których dziś znajduje się VIII LO i Szkoła Muzyczna należały przed wojną do księdza Czesława Piotrowskiego. Kapłan przepisał je przed śmiercią na rzecz Kościoła. Władze PRL bezprawnie przejęły budynki, a Kościół odzyskał je dopiero w 2007 r.

W czerwcu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny przyznał Archidiecezji Poznańskiej ponad 4 mln złotych odszkodowania za wywłaszczenie z posesji, na których mieszczą się obecnie VIII LO i Zespół Szkół Muzycznych przy ulicy Głogowskiej. Kuria domaga się także czynszu za bezumowne korzystanie z budynku szkoły. Chodzi o 10 lat. Takiego okresu nie obejmuje bowiem przedawnienie.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 3
adi 03.06.2012 godz. 17:46
Jeżeli kredyt nie został spłacony, to zapis w Księdze Wieczystej obłożony jest hipoteką. Własność jest więc warunkowa. A jeśli ks. Piotrowski nie spłacił kredytu i zapisał budynek Kurii to wraz z hipoteką. Należy więc sprawdzić, czy Kuria ów kredyt spłaciła kiedykolwiek. Jeśli nie - budynek stanowi mienie Skarbu Państwa lub Banku który kredyt udzielił - jeśli on jeszcze istnieje..
Łazarz Pany! 31.05.2012 godz. 19:43
Każdy kto cokolwiek wie o tej sprawie powinen zwrócić uwagę na błyskawiczne tempo rozstrzygnięcia sprawy na rzecz Kościoła. Czy ktoś mi wytłumaczy czy ks. Piotrowski nabył prawa do budynków, skoro wziął kredyt od państwowego banku - polskiego, a potem wybuchła wojna i kredyt nie został spłacony. Dodatkowo na budowę obu gmachów kaskę łożyło społęczeństwo Łazarza. Zatem czy ktoś o wiedzy prawniczej mógłby mi wytłumaczyć czy w takich sytuacjach jak wojna+niespłacony kredyt ktoś nabywa prawo do nieruchomości czy nie? Dlaczego sąd zupełnie nie badał tego wątku? Czy to głupie i niezasadne pytanie byłego katolika? Mojej rodzinie państwo nie spłaciło zobowiązań przedwojennych (obligacje) a Kościołowi spłaciło - jak widzimy - z nawiązką. Jak to jest? Czy jest równe traktowanie obywateli czy nie? Dlaczego Kościół jest na uprzywilejowanej pozycji. Czy zwykły obywatel, kapitalista z okresu II-lecia międzywojennego, który wziął kredyt i nie spłacił go - w związku z rozpoczęciem wojny - ma ten przedwojenny kredyt darowany? Może państwo powinno się zwrócić o spłątę tych kredytów z należnymi odsetkami?
baran 31.05.2012 godz. 17:10
Gdzie jest Rychu ? :)