NA ANTENIE: ...BABY ONE MORE TIME/BRITNEY SPEARS
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Apel lekarzy ws. szczepień

Publikacja: 12.03.2015 g.14:11  Aktualizacja: 26.10.2015 g.12:32
Poznań
Kolejny głos w sprawie szczepień. Lekarze ze Szpitala Ortopedycznego imienia Wiktora Degi w Poznaniu przypominają o szczepieniach przeciwko polio.
szpital ortopedyczny degi - Szpital im. Wiktora Degi
/ Fot. (Szpital im. Wiktora Degi)

W Polsce nie ma nowych zachorowań na to schorzenie, właśnie dzięki szczepieniom. Ale żyją ludzie, którzy na co dzień zmagają się z ciężką niepełnosprawnością, która jest następstwem polio. - Są też kraje, gdzie ta choroba ciągle jest groźna. Jest ona obecna w krajach, które chętnie odwiedzamy np. w Egipcie. Polio może być źródłem zakażenia także dla turystów  - mówi prof. Marek Jóźwiak ze Szpitala Degi.

Polio to zakaźna choroba, która wywołuje porażenie rąk i nóg, a także mięśni odpowiedzialnych za oddychanie czy połykanie. Szczepienia przeciwko polio są w Polsce bezpłatne i obowiązkowe. Ich powszechność sprawiła, że choroba została praktycznie wyeliminowana –  ostatnie zachorowanie odnotowano w naszym kraju w 1984 roku.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 2
no 13.03.2015 godz. 18:25
W ostatnich latach coraz mniej lekarzy i fizjoterapeutów wie o tej chorobie. Często identyfikują ją z innymi jednostkami chorobowymi, choć medycyna zrobiła ogromny postęp.
Osoby po przebytym polio (od czasu, kiedy prof. Koprowski wdrażał szczepionkę w Stanach, w Polsce choroba zbierała żniwa jeszcze dwukrotnie) nie są traktowane ze szczególną uwagą. Ustawiane są w 1,5 roczne kolejki do rehabilitacji. Każdy powinien wiedzieć, że tylko permanentna rehabilitacja z szerokim wahlarzem zabiegów może utrzymać w znośnej kondycji pacjenta. Niestety zapomniano już od wielu lat o tych pacjentach, stosuje się zabiegi nieadekwatne do porażeń.
Nagle komuś się przypomniało aby siać postrach. Pozostaje pytanie: czy polityka zdrowotna państwa wreszcie przypomni sobie o tych osobach zmagających się całe życie z niedowładem. Ci pacjenci mają ciągle pod górkę, są aktywnymi na swoje możliwości obywatelami. Wystarczy tylko im ułatwić rehabilitację a napewno nie będą uciążliwi ze swoją niepełnosprawnścią dla społeczeństwa. Niezbędne jest również zaopatrzenie ortopedyczne. Nie kształci się specjalistów w tej dziedzinie. Co będzie, kiedy obuwnicy i inni specjaliści dziś tak nieliczni przejdą na emerytury? Jak poruszać się będą osoby dotknięte tą chorobą?
Prof W. Dega włożył wiele wysiłku w rozwój kliniki, jednak teraz (szczególnie oddział rehabilitacji dziennej) pozostawia wiele do życzenia, biorąc pod uwagę warunki. Fizjoterapeuci to świetni fachowcy, problem polega na tym, że oni też muszą mieć stworzone warunki do pracy.
lekarz sokołowski 12.03.2015 godz. 15:52
wczoraj była rada wydziału uniwersytetu medycznega nadal lekarze nie pracują zespołowo nawet się nie znają to banda szarlatanów dla których istnieją tylko hasła o reszcie nie mają zielonego pojęcia korporacje mogą im wszystko zaimputować jak religie