NA ANTENIE: Wieczór z Radiem Poznań
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Będzie uchwała antysmogowa dla Wielkopolski?

Publikacja: 09.01.2017 g.15:06  Aktualizacja: 09.01.2017 g.15:10 Wojciech Chmielewski
Wielkopolska
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego rozesłał do samorządów ankietę, która ma odpowiedzieć na pytanie, czy chcą regulacji prawnych dla poprawienia jakości powietrza w danych regionach.
pikieta smogowa (1) - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

To może być pierwszy krok w kierunku przyjęcia uchwały antysmogowej dla Wielkopolski.

- W Wielkopolsce ponad milion osób jest narażonych na konsekwencje zdrowotne, związane z emisją szkodliwych pyłów - mówi Marzena Andrzejewska-Wierzbicka, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. - Z końcem roku została przygotowana ankieta, która została skierowana do wszystkich samorządów - wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z prośbą o zdiagnozowanie potrzeby wprowadzenia uchwały antysmogowej - jej wprowadzenie wiąże się z zakazem czy z nakazem stosowania konkretnych paliw, konkretnej jakości.

W marcu powinny być znane wyniki konsultacji z samorządami. Zdaniem dyrektor Andrzejewskiej-Wierzbickiej, nikt z dnia na dzień nie zakaże używania np. słabej jakości węgla. Jednak sejmik wojewódzki może np. wprowadzić przepisy, które okresowo zakazują używania kominków, jeśli powietrze jest mocno zanieczyszczone. Szanse na wprowadzenie takiej uchwały są najwcześniej w przyszłym roku.

Ostatnie dni przyniosły niekorzystne warunki pogodowe i w wielu polskich miastach wystąpił smog. W samym Poznaniu w sobotę odnotowano dwukrotne przekroczenia stężeń pyłu PM 10.

http://radiopoznan.fm/n/AlgKc0
KOMENTARZE 4
Wiesław 10.01.2017 godz. 10:48
Może jeszcze jedno spostrzeżenie co do kosztów alternatywnych źródeł ciepła. Np. połowa kosztów energii elektrycznej to opłaty stałe i opłaty zmienne, czyli dystrybucja, abonament itp. Rzeczywisty koszt energii elektrycznej jest więc średnio o połowę niższy niż płacimy rachunki. Lobby energetyczne nie dość, że zarabia na samej energii, to jeszcze drugie tyle pobiera za obsługę. Jednak kiedy chcemy podłączyć prąd do nowego własnego domu, okazuje się, że musimy to zrobić na własny koszt, czyli pociągnąć linię aż do już istniejącej sieci (może to być 100m ale również np 1000m). Następnie po podłączeniu, linia zostaje automatycznie przejęta przez energetykę za darmo (po za terenem naszej działki), a ta pobiera od nas nieskończenie co miesiąc opłaty za przesył energii, zamontowaną przez nas i na nasz koszt instalacją elektryczną do naszego domu.

Dokładnie ta sama zasada dotyczy instalacji gazowych. Wychodzi na to, że lobby energetyczne od lat rąbią nas w rogi, są jedną z najbogatszych instytucji w kraju, dyktują warunki i na dodatek blokują własne tanie rozwiązania jak np prywatne przydomowe elektrownie wiatrowe, które np w USA posiada niemal każda farma.
A teraz trochę historii. Cofając się już 100 lat wstecz Nikola Tesla wynalazł sposób (Wieża Tesli) jak za darmo przesyłać energię elektryczną do domostw przy użyciu fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości. Jednak lobby zablokowało jego doświadczenia a z samego Tesli zrobiło niemal wariata. Tesla wynalazł również darmową energię elektryczną pobieraną z atmosfery i wykorzystał ją np do napędu silnika elektrycznego w samochodzie. Ten samochód testował przez wiele tygodni, a prasa rozpisywała się o jego wynalazku. Teslę posądzono o uprawianie szarlatanizmu i pakt z diabłem! Tesla się zdenerwował oskarżeniami, rozmontował urządzenie i schował a jego wynalazek nigdy więcej nie ujrzał światła dziennego. W dzień po śmierci Tesli kilka ciężarówek z jego laboratorium wywiozło wszystko co było możliwe i ślad po jego wynalazkach zaginął. Z jego setek wynalazków ludzkość korzysta do dzisiaj, jednak wyłącznie z tych na których można zbijać majątki, kiedy tymczasem Tesla wszystko co robił robił dla ludzi za darmo!!!
Dzisiaj możemy sobie tylko wyobrażać jak futurystycznie i ekologicznie czysto wyglądałby świat gdyby wynalazki największego naukowca na świecie zostały urzeczywistnione. Jednak wielu ludzi przy tym nie zbiłoby gigantycznych majątków.
Greg 10.01.2017 godz. 07:39
Zwróćcie uwagę, że to już nie jest instytucja OCHRONY Środowiska!?! tylko departament..czyli kolejne kilkadziesiąt Biurokratycznych stanowisk..przykro patrzeć jak Wszyscy zaniedbujemy Nasze otoczenie..od petów, folii jednorazowych po smog z aut i pieców, które nie rzadko spalają PCV!!! OMG...
..pozdrawiam w zdrowym duchu..
Nikolas 09.01.2017 godz. 20:07
tak to jest jak powolane do ochrony srodowiska instytucja wraz z marszalkami ,prezydentami i innymi "wazniakami" maja wszystko w tylku..... . NIC nie robia by ludziom pomoc w wymianie urzadzen na bardziej przyjazne srodowisku . .....Akcja KAWKA w Poznaniu to siara i wstyd ,bo z kilkudziesieciu tysiecy ludzi ktorzy zlozyli wnioski dostalo 1800 osob ..... reszta zostala odrzucona ze wzgledow takich czy innych , no bo decydowal upierdliwy taki czy inny urzednik ...... Niestety samemu doswiadczylem tego zaszczytu odrzucenia no bo brakowala kropki nad i. ..moi znajomi tez nie dostali bo byli z innego rejonu niz z mapki- srapki..... w Poznaniu na sile zmusza sie ludzi na pzrylaczenie do miejskiej sieci ktora opalana est weglem , no bo urzedasy z gory maja ta udzialy i "trzepia " kase do własnej kiejdy......Apelujemy o jasne i przejrzyste przepisy dla tych ktorzy chca wymienic "starego kopciucha na "wyngiel" na nowy ekologiczny gazowy . Dajcie wreszcie nam kase na wymiane smieciucha.
Wiesław 09.01.2017 godz. 16:41
Cyt "Jednak sejmik wojewódzki może np. wprowadzić przepisy, które okresowo zakazują używania kominków, jeśli powietrze jest mocno zanieczyszczone."
Proponowałbym nie generalizować problemu, gdyż kominki opalane są sezonowanym drewnem liściastym, a piece węglem i pozostałym opałem niskiej jakości a nawet śmieciami. To są dwa różne sposoby ogrzewania, które nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego po za tym, że są to piece. Jednak nigdy nie wydzielają takich samych ilości szkodliwych związków.

Ponadto, zamieściłem dzisiaj dość obszerny komentarz dlaczego ludzie palą w piecu śmieciami. Ano dlatego, że w wielu gminach płaci się za odbiór segregowanych surowców wtórnych w tym plastików, więc po co segregować i płacić za ich odbiór jak można zaoszczędzić i jeszcze ogrzać swój dom śmieciami / toksycznymi plastikami?
Zadałem pytanie dlaczego do dnia dzisiejszego na stronie Krajowej Mapy Zagrożeń nie ma możliwości zgłaszania miejsc spalania śmieciami. Ano dlatego, że zgłoszeń byłoby tak wiele, że żadna instytucja nie byłaby wstanie tego ogarnąć, zresztą po co komu tyle pracy.
Zadałem również pytanie retoryczne dlaczego polskie władze promują i dofinansowują kopalnie węglowe. Jednak szanowna redakcja usunęła mój wpis. Czyżby dlatego, że to właśnie PIS całą stanowczością wspiera polskie kopalnie węglowe wbrew logice i ochronie środowiska? Czyż nie jest tak, że węglowe lobby jest silniejsze niż zdrowy rozsądek i ważniejsze od ludzkiego zdrowia? Dlaczego PIS oraz inne wcześniejsze władze nie dofinansowały wydobycia gazu łupkowego w Polsce, tylko każą sobie płacić ogromne pieniądze za próbne odwierty i skutecznie zniechęcają chętne firmy? Dlaczego nie wolno ustawiać prywatnych elektrowni wiatrowych wyłącznie na własny użytek, tylko trzeba pozyskaną energię sprzedać energetyce, by potem ją drożej odkupić??? Pytań jest wiele, tylko odpowiedzi logicznych brak, a właściwie jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi, prawda?