NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Budżet wojewódzki uchwalony

Publikacja: 26.01.2015 g.15:07  Aktualizacja: 27.01.2015 g.08:41
Poznań
Radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego uchwalili budżet na 2015 rok. Mimo trwającej dwie godziny dyskusji koalicji PO-PSL nie przypadły do gustu poprawki proponowane przez opozycję.
ryszard grobelny w sejmiku - Wojciech Chmielewski
/ Fot. Wojciech Chmielewski

Pierwszy porażkę poniósł były prezydent Poznania Ryszard Grobelny, który chciał, by urealnić wpływy z podatków PIT i CIT. Stanowią one podstawę wpływów do budżetu. Zdaniem Grobelnego będą one o prawie 10 milionów większe niż założenia budżetowe. Z dodatkowych pieniędzy można by dofinansować np. kulturę.

PiS chciał, by radni przekazali pieniądze na badania profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Chodzi o diagnozowanie wad postawy, wzroku i na stomatologię. Marszałek województwa zapowiedział jednak, że w ciągu roku pieniądze na programy mogą się znaleźć.

SLD natomiast chciało likwidacji Biura Wielkopolski w Brukseli. Budżet zyskałby na tym pół miliona złotych. Lewica wnioskowała o zwiększenie wydatków na kulturę w regionie.

Wszystkie poprawki zostały odrzucone i sejmik większością głosów PO i PSL uchwalił budżet. Za przyjęciem był także były prezydent Poznania. Miliardowy budżet będzie w ciągu roku poprawiany - chociażby ze względu na kolejne rozdanie dotacji unijnych. Pierwsze konkursy powinny ruszyć w połowie roku.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
author 27.01.2015 godz. 08:15
Z tego co czytam, to dobrze, że poprawki nie zostały przegłosowane... a zwłascza poprawka Ryszarda Grobelnego - zawsze lepiej jest ostrożniej szacować wpływy z podatków i potem na koniec roku mieć nadwyżkę (choć nie wiem, wczy będzie nadwyżka, czy tylko mniejszy deficyt)... taką nadwyżkę można wydać w roku następnym, a w przypadku niespełnienia się założeń, trzeba zaciągać kredyty, których spłata kosztuje.

Biuro Wielkopolski w Brukseli - należy się temu przyjżeć, by działało ono efektywniej. Bo póki co, to raczej słabo o jego działaniach słychać no i nie przekłada się to na środki unijne, które płyną do Wielkopolski. Niestety pod tym względem jesteśmy raczej średniakami. Dużo więcej pieniędzy płynie na wschód i południe Polski. A potrzeby mamy całkiem duże.

Finansowanie kultury, to sprawa trochę dyskusyjna - kultura powinna raczej sama się finansować, natomiast ze środków publicznych co najwyżej powinno być finansowane utrzymanie obiektów, gdzie ta kultura "działa".

Poprawka PiSu, czy to nie jest zadanie NFZtu?