NA ANTENIE: EVERYDAY PEOPLE/SLY AND THE FAMILY STONE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Chcą upamiętnić zmarłego Zygmunta Baumana

Publikacja: 10.01.2017 g.17:31  Aktualizacja: 10.01.2017 g.18:22
Poznań
Grupa mieszkańców Jeżyc oraz partia Razem chce, by na fasadzie kamienicy, w której urodził się Bauman zawisła tablica.
Zygmunt Bauman w Poznaniu - Szymon Mazur
/ Fot. Szymon Mazur

Działacze partii Razem złożą w tej sprawie pismo do prezydenta Poznania. "Dowiedziałem się od mojego dziadka, który mieszka w tym miejscu, że tu urodził się profesor Bauman i tu dorastał. Warto to miejsce upamiętnić" - mówi pomysłodawca Tomasz Rosiński.

"Zacząłem szukać, która to kamienica. Znalazłem zdjęcie. Powstanie komitet, który będzie zbierać pieniądze, by powiesić tablicę i jeszcze dokładnie sprawdzimy czy to na pewno ta kamienica, a nie jakaś inna na Jeżycach". Inicjatorzy wystąpią o zgodę do właściciela kamienicy. 

Pomysł wzbudza sprzeciw części mieszkańców. Kontrowersje dotyczą działalności w PZPR i pełnienia służby w aparacie bezpieczeństwa Zygmunta Baumana, gdzie był między innymi szefem Oddziału Propagandy i Agitacji w Zarządzie Politycznym. 

"Jeśli taka tablica ma być w Poznaniu, to powinna zawierać także te informacje" - mówi randy PiS Jan Sulanowski. "Głównie ze względu na ten jego epizod, jednak długi. Działał w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Informacji Wojskowej. By uświadomić sobie co to za organizacje w ramach systemu komunistycznego to wystarczy zamienić te nazwy na SS. Myślę, że gdyby profesor Bauman działał w SS, to wątpliwości co do tej inicjatywy byłyby większe".

O ocenę tej inicjatywy poprosiliśmy historyków i ludzi środowiska akademickiego w Poznaniu. "To bardzo smutne, że profesor nie rozliczył się tego etapu w życiu. Ta historia nie powinna jednak przesłaniać naukowych osiągnięć Baumana" - mówi poznański historyk doktor Paweł Stachowiak. "Sprawa nie jest łatwa, ale na upamiętnienie postaci Baumana powinno być miejsce. Upamiętniamy w ten sposób profesora, który urodził się w Poznaniu, a był być może jednym z najbardziej znaczących intelektualistów polskich w XX wieku. Bardzo mało mamy w Poznaniu osób, które zapisały się w historii intelektualnej Zachodu".

"Bauman był wybitnym naukowcem, ale to jak wybiórczo podchodził do ciemnych kart ze swojej historii nie pozwala na jego upamiętnienie" - mówi Henryk Krzyżanowski z poznańskiego Akademickiego Klubu Obywatelskiego. Profesor Krzyżanowski wspomina wywiad, którego kilka lat temu udzielił profesor Bauman.

"Mówienie czytelnikowi angielskiemu, który z komunizmem się nie zetknął, że praca dla UB czy KBW to to samo co praca dla angielskiego wywiadu było grubą nieuczciwością. Bauman był człowiekiem niestety głęboko zakłamanym".

Bauman urodził się w Poznaniu w 1925 r. Wraz z wybuchem II wojny światowej jego rodzina uciekła do Związku Radzieckiego.

http://radiopoznan.fm/n/GT02np
KOMENTARZE 9
radca 17.01.2017 godz. 14:39
@lovefool
Zwróć uwagę na te elementy :
-14.09.1939 r. granicę polsko-rumuńską przekracza abp August Hlond ;
-18.09.1939 r. granicę polsko-rumuńską przekracza marszałek Edward Rydz-Śmigły Wódz Naczelny obronnej kampanii wrześniowej ;
-Rodzina Baumanów przekracza granice polsko-radziecką ostatnim pociągiem czyli prawdopodobnie 16-17.09.1939, a może nawet później;
-Równie poprawnie można by napisać ze się ewakuowali, czy wyjechali.
- Nazwanie Ojca, Matki i samego 14-latka Zygmunta Baumana jesienią 1939 r komunistami jest niedopuszczalnym nadużyciem w świetle faktu, że Maurycy Bauman był kupcem (przedsiębiorcą, kapitalistą, może nie deklarowanym ale faktycznym).
Dlatego doradzam abyś tu na forum w osobnym poście przeprosił za swój poniższy przestępczy komentarz, wyraził wole poprawy (w formie deklaracji publicznego obejrzenia filmu dokumentalnego o Z.Baumanie) i chęć zadośćuczynienie społeczności (w formie deklaracji wykonanie 8 godz. prac społecznych w hospicjum).
Doradzam zapoznanie się z treścią Kodeksu Karnego szczególnie ar. 256 par.1 i art. 257 i uczynienia tego wszystkiego zanim dostaniesz wezwanie do stawienia się w prokuraturze.
lovefool 16.01.2017 godz. 12:59
"Bauman urodził się w Poznaniu w 1925 r. Wraz z wybuchem II wojny światowej jego rodzina uciekła do Związku Radzieckiego." - zwróćcie uwagę na ten element - tak właśnie większość żydokomuny postąpiła, oni są odpowiedzialni za Katyń i deportacje Polaków na Syberię, a potem to bydło na sowieckich tankach zostało do Polski przywiezieni i wprowadzali swoje zbrodnicze i złodziejskie rządy, których ostatnie twierdze do teraz bronią [np. sądownictwo, media].
Poznaniacy, ogarnijcie się, bo to wstyd, że najwspanialsze miasto w Polsce jest jednocześnie najbardziej zlewaczałym miastem w Polsce.
dobieslav 16.01.2017 godz. 12:53
już sam pomysł jest oburzający, jeśli taka tablica powstanie przysięgam, że osobiście ją zniszczę.
radca 14.01.2017 godz. 22:49
Tu niestety przy tej publikacji poraz drugi skasowano moje komentarze.
ostatni o treści cyt.
"radca 12.01.2017 godz. 11:42
Może Redakcja przywróci tu dwa moje komentarze dotyczące upamiętnienia postaci i postaci prof. Zygmunta Baumana.
Proszę podać podstawę prawną ich usunięcia i nazwisko decydenta (chyba się nie wstydzi swoich działań i jest gotowy ponieś odpowiedzialność za swe działania?).
Proszę opublikować regulamin komentowania na tym portalu, (przypominam RM to radio publiczne).
Nie odpowiada komuś w redakcji treść moich komentarzy to proszę polemizować, albo wskazać niedopuszczalne wpisy i uzasadnić dlaczego niedopuszczalne (podać podstawę prawną zarzutów)?
Kasując dwa pierwsze komentarze , a pozostawiając komentarz trzeci zmieniono jego wydźwięk, bo przerwano ciągłość mojej wypowiedzi.
To nie jest pierwsze takie bezprawne, destrukcyjne społecznie działanie Redakcji "
Dobrze się stało że redakcja w nowym wywiadzie podjęła temat upamiętnienia prof. Zygmunta Baumana i zrobiła to w bardziej wyważony sposób.
Dobrze się stało, że przywrócono mi możliwość komentowania po zablokowaniu i skasowaniu cytowanego komentarza.
Nie mniej cały czas pozostaje nierozwiązany podstawowy problem jakim jest regulamin forum i kasowanie wpisów wg bliżej nieokreślonych (jednak ukierunkowanych) widzi mi się.
gaitan 12.01.2017 godz. 20:44
Ten radny to nawet biografii Baumana dobrze nie zna. Przecież do KBW to on został wcielony przymusowo wraz z całą dywizją Wojska Polskiego. Oczywiście Bauman miał poglądy komunistyczne i opowiadał o tym otwarcie, to nie było nic wyjątkowego w tamtym czasie i z jego doświadczeniem życiowym. Poza tym tylko zupełny idiota może zrównywać nazizm z komunizmem, bo nazizm był zły z natury w samych swoich założeniach, a komunizm tylko poprzez praktykę funkcjonowania.
radca 12.01.2017 godz. 02:51
Radny Jan Sulanowski nie poraz pierwszy się zapomina i wykonuje niedopuszczalne paralele, jakim jest zrównanie KBW do SS.
Wygląda na to, że ma mgliste pojęcie o SS i KBW.
Sam się dezawuuje, wystawia na pośmiewisko.
Przypomnę tylko że SS uznano za organizację zbrodniczą, że były jednostki SS francuskie, litewskie, łotewskie i wielu innych państw.
Że dowódcy SS byli postawieni przed Trybunałem w Norymberdze.
KBW były to polskie odziały powstałe na mocy uchwały Rządu Tymczasowego, do walki z bandami, WERWOLF-em, UPA, UON, reakcyjnym podziemiem (m.innymi tzw. dziś wyklętymi) tu w Polsce.
KBW istniał od 1945 -1965 r. przeciętnie liczył 25-35 tys żołnierzy, został rozwiązany, a jednostki wcielone do OTK i NJW.
Truizmem będzie powtarzanie, że to elity II RP ( w tym KK) swą polityką dopuściły do upadku państwa polskiego (II RP) i nie zostały w żaden sposób osądzone, rozliczone, do dnia dzisiejszego.
wariactwo 11.01.2017 godz. 23:13
Bauman nie Braun
wariactwo 11.01.2017 godz. 23:12
Za 20 lat, znajdą się tacy którzy rozliczać będą PIS, PO, SLD, a potem jeszcze inny głodni rozliczeń i zemsty. Po co to? Historia jest martwa, nie ma co tego rozdrapywać, ale analizować juz jak najbardziej. Braun był wybitną jednostka, należy mu się pamięć i tablica. Albo nikogo nie upamiętniajmy, bo kto nie ma czegoś za uszami, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Polak 11.01.2017 godz. 04:44
Stary komuch niech jego truchło do Moskwy zabiorą !