NA ANTENIE: Noc u Berniego
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Co będzie z zabranymi fotoradarami?

Publikacja: 31.07.2015 g.16:36  Aktualizacja: 31.07.2015 g.16:41
Poznań
Kto przejmie urządzenia? Policja? ITD?
Znak fotoradaru - Przemek Modliński
/ Fot. Przemek Modliński

Od 1 stycznia straże miejskie i gminne stracą prawo do używania fotoradarów przenośnych.  W parlamencie trwają prace nad ustawą, która ma odebrać strażom gminnym fotoradary.  W pierwszej wersji projektu municypalni mieli stracić wszystkie takie urządzenia, ale ustawę poprawili już senatorowie, zostawiając tej - nieszczególnie lubianej formacji - fotoradary stacjonarne. 

Ustawa trafiła ponownie do sejmu i jeżeli posłowie tego nie zmienią, 1 stycznia strażnicy nie będą mogli karać na podstawie mandatów z fotoradarów przenośnych. Ustawa mówi o przekazaniu uprawnień policji, ale co zrobić z setkami urządzeń, które za pięć miesięcy staną się bezużyteczne? 
Gminy same muszą zdecydować co zrobią z fotoradarami. Początkowo twórcy ustawy mieli pomysł, by urządzenia znacjonalizować - by automatycznie trafiły do policji, takie rozwiązanie zostało jednak uznane za niekonstytucyjne. 

W tej chwili straże gminne w całej Polsce używają ponad  200 przenośnych fotoradarów. W ubiegłym roku wpływy z wystawionych w ten sposób mandatów przekroczyły 200 milionów złotych.

Emil Rau zwraca uwagę, że pod pojęciem fotoradaru stacjonarnego - a takich urządzeń będą mogły używać straże gminne - kryje się też urządzenie do rejestrowania przejazdu na czerwonym świetle. I w tym upatruje kolejnego źródła, z którego obficie będą mogły czerpać gminne kasy. 

Ale mamy też dobrą wiadomość dla kierowców z Piły - tam stacjonarnego fotoradaru nie będzie. 

Komendant chce jednak zachęcać policję do objęcia szczególną kontrolą okolic szkół - tam gdzie fotoradar wróci jeszcze 1 września na ostatnie cztery miesiące.
http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 3
andrzej 31.07.2015 godz. 23:36
Kolejne gówno spłodzone w polskim parlamencie!!!
Dlaczego straże miejskie nie mogą używać przenośnych fotoradarów, a może je (takie same) używać policja?

"Ale mamy też dobrą wiadomość dla kierowców z Piły - tam stacjonarnego fotoradaru nie będzie." Dlaczego "dobrą"? Czy autor tego tekstu zastanowił się co pisze?

KB 31.07.2015 godz. 21:36
Moim zdaniem, większość fotoradarów bedzie można oddać dostawcom,jako niezgodne z polskim prawem, ze względu na ich pracę, na częstotliwościach zastrzeżonych dla wojska czyli obarczone wadą. (w oparciu o informacje z UKE).
XXXC 31.07.2015 godz. 18:28
Źródłem dochodu nie jest fotoradar czy "czerwone światło", ale kierowca który przekroczył przepisy... I nieeażne kto będzie karał, byle były to duże kary.
Plusem będzie to, że miedowartościowany Rau przestanie ciągnąć kasę z niszowej telewizji...