NA ANTENIE: END OF THE LINE/WILLY DeVILLE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Codzienne odkrycia w centrum miasta

Publikacja: 01.06.2016 g.15:07  Aktualizacja: 01.06.2016 g.15:19 Jacek Butlewski
Poznań
Coraz więcej pozostałości po dawnej kolegiacie - kościele św. Marii Magdaleny odkrywają poznańscy archeolodzy.
wykopaliska plac kolegiacki - Urząd Miasta Poznania
/ Fot. Urząd Miasta Poznania

Swoje prace wykopaliskowe prowadzą na placu Kolegiackim, gdzie w przeszłości stał słynny i bardzo wysoki kościół. Artur Dębski przyznaje, że praktycznie każdy dzień przynosi nowe odkrycia, dzięki którym naukowcy wiedzą coraz więcej na temat dawnej bazyliki.

- Natrafiliśmy na dobrze zachowane pozostałości filarów tego kościoła, co potwierdza, że była to potężna budowla. Oprócz tego znaleźliśmy w środku wiele przedmiotów zgubionych przez dawnych mieszkańców. Są to głównie monety. Znaleźliśmy monety XV-wieczne, fajeczki, szpilki i wiele innych przedmiotów - dodaje Dębski. Ciekawe jest to - jak mówi, że jedna z monet wybita została w Rydze, a trafiła do Poznania być może w drodze wymiany handlowej.

Dawna kolegiata istniała od połowy XIII wieku do wieku XIX wieku, kiedy z powodu złego stanu technicznego została rozebrana. Była wielokrotnie przebudowana ale w czasie swojej świetności, czyli w XV stuleciu kościół miał 100 metrów wysokości i zdecydowanie górował na ówczesnym miastem. Prace wykopaliskowe na placu Kolegiackim potrwają do końca lipca.

Jacek Butlewski/jc/szym

http://radiopoznan.fm/n/bQxJoy
KOMENTARZE 2
cz'ytacz 31.05.2016 godz. 10:42
PS :-) lup :-p
cz'ytacz 31.05.2016 godz. 10:39
W starych odkrytych rękopisach odkryto zapis o treści "kto pod kim dołki kopie
sam w nie wpada"