NA ANTENIE: FIFI HOLLYWOOD (2023)/DARIA ZAWIALOW
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Cyrk bez zwierząt? To możliwe!

Publikacja: 07.07.2015 g.12:20  Aktualizacja: 07.07.2015 g.15:41
Poznań
Czy wyobrażają sobie Państwo cyrk bez tresury zwierząt? Czy cyrk to coś złego?
słoń w cyrku - Fotolia.pl
/ Fot. (Fotolia.pl)

Ostatnio w Lesznie grupa mieszkańców zaprotestowała przeciwko takim występom. To zresztą nie pierwszy przypadek w Polsce, gdy ludzie stają w obronie zwierząt cyrkowych. Czy rzeczywiście w cyrkach zwierzętom jest tak źle? Czy Państwa zdaniem cyrk to sztuka i dobra zabawa czy prymitywna rozrywka? Czy protesty powinny być organizowane przeciwko wszystkim cyrkom, czy tylko tym, gdzie zwierzętom rzeczywiście źle się dzieje? Z jakimi uczuciami wychodzą Państwo z cyrku - zachwytem czy niesmakiem?

Przez Polskę przetacza się fala protestów przeciwko występom cyrkowym z udziałem zwierząt. Takie protesty to nie nowość. Trwają od lat. Ale najgłośniejszy był ostatnio, kilka tygodni temu, kiedy prezydent Słupska nie zgodził się na rozbicie cyrkowego namiotu w mieście. Kampania CYRK BEZ ZWIERZĄT dotarła też m.in do Szczecina, Suwałk, Krasnegostawu, a w Wielkopolsce do Nowego Tomyśla i ostatnio do Leszna. Tam zakazu występu Cyrku Zalewskich domagała się od miasta grupa miłośników zwierząt.

Uczestnicy tej kampanii alarmują, że zwierzęta wykorzystywane w cyrkach są krzywdzone, tresura jest torturą, a większość życia zwierzaki spędzają w niedużych klatkach, wożone z miejsca na miejsce - to wykorzystywanie i dręczenie braci mniejszych. Akcja ma doprowadzić do prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie Polski. 

Dlaczego miłośnicy zwierząt protestują przeciwko cyrkom? Czy zwierzęta w cyrku są nieszczęśliwe?

Protestami zaskoczona jest współwłaścicielka jednego z najbardziej znany polskich cyrków Ewa Zalewska. Przeciwnicy występów zwierząt w cyrku twierdzą, że są one zaniedbane i wykorzystywane. Z takimi zarzutami Ewa Zalewska się nie zgadza. Podkreśla, że są przepisy polskie i europejskie, które chronią cyrkowe zwierzaki i nie da się ich ominąć.

Konie - to zwierzęta, które w cyrku pojawiają się bardzo często. Jak go ułożyć, żeby występ się udał a koń wyglądał pięknie? Czy w naturze konia jest tresura? Leszczyńska weterynarz, dr Aleksandra Wiatrowska uważa, że koń to zwierzę wymagające a trenerzy, którzy przygotowują je np. do wyścigów czy skoków przez przeszkody muszą o nie na prawdę zadbać. Czy koń podczas zawodów skoków przez przeszkody i pokaz umiejętności koni w cyrku - to są dwa różne światy?

Zarzut podstawowy przeciwników cyrku jest taki, że tresura dzikich zwierząt jest zbyt okrutna. Ewa Zalewska zaprzecza by zwierzęta były maltretowane, krzywdzone i doznawały bólu podczas przygotowań do występów. Czy w cyrkach w ogóle nie powinno być tresury zwierząt - czy takie protesty, jak ostatnio w Lesznie powinny być organizowane przeciwko wszystkim cyrkom, czy tylko tym, gdzie wiadomo, że zwierzętom źle się dzieje?

Czy tresura zwierząt, bardzo różnych - począwszy od psów, przez dzikie zwierzaki aż do ptaków musi kojarzyć się ze złem, przykrością i wykorzystywaniem? Niekoniecznie. Marek Pinkowski jest filmowym konsultantem ds. zwierząt. Układane przez niego zwierzęta wystąpiły m.in w "Panu Tadeuszu", "Jańciu Wodniku", "Zemście" czy "Ogniem i Mieczem". Pinkowski twierdzi, że człowiek i zwierzę mogą się zrozumieć, jeśli człowiek bez krzywdy dla zwierzaka, nauczy się wykorzystywać naturalne zachowania zwierząt.

W Bielsku-Białej od wielu lat obowiązuje zakaz wjazdu cyrków z tresurą zwierząt. Wprowadzenie takich przepisów wymogli na radzie miasta obrońcy zwierząt.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 16
Rychu 21.07.2015 godz. 09:31
WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego).
To co tam wymaga się od koni, to kolejny cyrk. (np. ciągi, lewada, piaff itd) Czemu w tym temacie cisza?
Wyścigi kłusaków.
Naturalnym szybkim biegiem konia jest galop, a ludziska robią konie w konia i każą im kłusować.
Żałosne
cz'ytacz 08.07.2015 godz. 10:36
Nie mam głowy do filozoficznych wynurzeʼn na temat humanitaryzmu pośród zwierząt ... .
Gdyż w naturze jeden drugiego zjada czyniąc pożytek dla wszystkich pozostałych na wolności.
Naturalna utylizatornia w której człowiek niewiele ma do powiedzenia .
A kiedy się wtrąca to przynosi problemy w postaci przerwania łaʼncucha pokarmowego
w który to z powodzeniem wchodzi jakaś ZARAZA
jak np PTASIA GRYPA lub AFRYKAŃSKI POMóR ŚWIŃ.

Ogólnie to i zwierze potrafi zrozumieć trudy życia człowieka w którym
KLATKA W BLOKU zwana przez ludzi MIESZKANIEM czyni z Jego
NIEWOLNIKA przywiązanego do PRACY i MIEJSCA POBYTU
oraz NIEWOLNIKA ZCHOWAŃ by np NIEWTARGNĄŁ NA ULICĘ
prosto pod rozpędzony pojazd .
TAKIE JEST ŻYCIE w którym TYGRYS godzi się na stawiane mu warunki
ZWANE SZKOLENIEM I PRACĄ za WIKT ,MIESZKANKO poznanie świata
usługi NFZ-tu .

Chociaż powinien mieć dostęp do Związków Zawodowych!
Lecz skoro i ludzie nie mają a inicjatywa pracownicza polega na odstrzeleniu
tego który się buntuje stawianym warunkom ,więc nie ma większej
różnicy od ludzkich spraw w których JEZUS i Jego budowniczowie oraz
przewodniczący budują lepszy świat pod Jego pomnikiem.
Gość 07.07.2015 godz. 15:21
Nie chodzę do cyrku ale "drogi" animalsie, piszesz, że "bardzo często (raz, dwa razy w roku) słyszy się, że tygrys lub lew zaatakował tresera w cyrku. Czy to znaczy, że tym tygrysom jest dobrze w cyrku?" Ostatnio w Poznaniu ktoś zaatakował nożem i co...? Też mu jest niedobrze na wolności?
Fan 07.07.2015 godz. 14:21
NIE MA W POLSCE TRESUR! SĄ POKAZY,ZWIERZĘ NIE SKACZE I NIE ROBI RZECZY NIEMOŻLIWYCH....PRZEJDZIE WOKÓŁ ARENY I DOSTANIE NAGRODĘ I IDZIE.MAJĄ WYBIEGI I SĄ POD DOBRĄ OPIEKĄ,PRZYJDŹCIE POD CYRK I ZOBACZCIE!
Bartek 07.07.2015 godz. 14:19
Gdzie w cyrku pejcze? naoglądaliście się zagranicznych filmików i porównujecie do polskich. zapoznajcie się się z nazwami polskich cyrków a potem komentujcie:)
GOŚĆ 07.07.2015 godz. 13:51
Zgadzam się że nie należy wykorzystywać zwierząt ale zobaczcie ile z nich ma o wiele gorsze warunki w domach. Nie dajmy się zwariować ekologami i zielonymi. Niedlugo będziemy chodzić na palcach - bo halas, jeść tylko korzonki - chemia i konserwanty itp. Zlikwidujmy lotnisko i tor samochodowy, po co mam tramwaje, samochody. Może wystarczą wozy drabiniaste na gumowych kołach (tylko co je pociągnie?) W Poznaniu zróbmy zascianek i skansen!!!! To będzie wreszcie CYRK w srodku Europy!
Hodowca kóz 07.07.2015 godz. 13:27
Dla przemądrzałej pani Tereni, która zawsze wszystko wie najlepiej i zanudza nas swoimi mądrościami - oczywiście KOZY są wykorzystywane w cyrkach i tresowane do jazdy na beczce, skoku przez ogień i innych głupich numerów! Cyrk Arena, którego nie wpuszczono niedawno do Słupska ma kozy w programie. A ze strony Cyrku Zalewskich wynika, że także kozy są w programie.
Klub Gaja 07.07.2015 godz. 13:21
W tym roku Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk wyraził poparcie dla działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe, mających na celu wdrożenie społecznej kontroli nad procesem wykorzystywania zwierząt w działalności cyrków. „Spektakle cyrkowe z udziałem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych, a także potencjalnie szkodliwe dla procesu wychowania młodych ludzi.”- możemy przeczytać w uzasadnieniu uchwały z dnia 27. marca 2015r. Treść całej uchwały można przeczytać na stronie Komitetu Psychologii PAN
alko 07.07.2015 godz. 13:19
podobno , żeby niedźwiedź stał na tylnych łapach pod przednie podkłada mu sie gorącą blachę, to skandal!!
"ekolodzy" 07.07.2015 godz. 12:47
Do miłośników zwierząt .
Polecam zrobić objazd wiosek w okolicach Poznania , spotkacie tam wiele zwierząt które mogą tylko marzyć o tym aby być w cyrku i traktowanym jak tamtesze zwierzęta !
paco 07.07.2015 godz. 12:46
Kiedyś byłem w cyrku. Zobaczyłem dramat tych zwierząt - i więcej do cyrku nie pójdę. Klatka 2 metry na 2 metry dla niedźwiedzia to standard. Do zoo w Poznaniu trafiły niedźwiedzie wykupione z cyrku w Rosji. Te zwierzęta przeżyły prawdziwą gehennę.
animals 07.07.2015 godz. 12:42
Jeszcze raz: bardzo często (raz, dwa razy w roku) słyszy się, że tygrys lub lew zaatakował tresera w cyrku. Czy to znaczy, że tym tygrysom jest dobrze w cyrku? http://wiadomosci.onet.pl/swiat/meksyk-cyrkowy-tygrys-zagryzl-tresera-na-oczach-widowni/tvez0
animals 07.07.2015 godz. 12:39
Cyrk od zawsze był rozrywką dla osób z nizin społecznych. To się chyba nie zmieniło. Są jednak cyrki na świecie bez zwierząt i są bardzo atrakcyjne: akrobaci, iluzjoniści, gimnastycy, klowni. I to można oglądać z zapartym tchem. A jeżeli chodzi o tresurę lwów czy tygrysów to dlaczego pokazy odbywają się w zamkniętych klatkach i czasem słyszy się, że treser został pożarty lub zraniony? Bo lwów i tygrysów nie należy tresować. A odpowiadając dzwoniącym: tak w naturze psa jest węszenie, szukanie i towarzyszenie człowiekowi. W naturze zwierząt np. słoni nie jest natomiast stanie na dwóch nogach i jeżdżenie na piłce. Mówi się (nie widziałem tego) że zwierzęta cyrkowe są zmuszane do stawania na tylnych łapach - dźgając je szpikulcem w podgardle, żeby się odchylały do tyłu.
Krzysztof 07.07.2015 godz. 12:39
Proponuje, aby "obrońcy zwierząt" tzn eko terroryści zajęli się dziecmi i żonami bitymi i maltretowanymi przez pijanych ojców i mężów. A wg tych ludzi to wytresowanego psa na smyczy mozna prowadzić czy to też zakazane???
Henryk 07.07.2015 godz. 12:35
Jak zaczniemy traktować zwierzęta jak ludzi to zaczniemy traktować ludzi jak zwierzęta. A co z końmi w bryczkach? Ze zwierzętami na wsi? Z drugiej strony ludzie - często są jeszcze gorzej traktowani, i mimo że mają głos, to nie mają wyboru i godzą się na takie życie. A co np. z tresurą psów? Jak ułożyć psa by był posłuszny - słowem? Prośbą?
Umiar we wszytkim zatem i zdrowy rozsądek.
Co zaś do samego prezydenta Słupska - niepochlebne zdanie zachowam dla siebie. Ale jakoś widać bardzo chce zaistnieć w mediach... a że nie ma czym innym...
szeryf 07.07.2015 godz. 12:32
Powinny być kontrole cyrków i tam gdzie są naruszone przepisy trzeba stosować ostre, dotkliwe kary dla właścicieli. Cyrk zawsze kojarzył się ze zwięrzętami i tak powinno zostać. Czy tresura i współpraca w innymi zwięrzętami też powinna zostać zakazana. Np. psy wykorzystywane do zabawy jaką jest agility, nie widzałem żeby były nieszczęśliwe, czy inne pracujące w policji, ratownictwie szukające zaginionych, pod gruzami i lawinami. Pracują bardzo cięzko, traktyją to jako zabawę.