NA ANTENIE: PIERWSZA PLANETA OD SŁOŃCA
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Czerwiec 56 - msza św. w szpitalu im. Raszei

Publikacja: 26.06.2011 g.18:30  Aktualizacja: 27.06.2011 g.11:18
Poznań
W niedzielę poprzedzającą rocznicę Poznańskiego Czerwca 56, odprawiona została w kaplicy szpitala im. Raszei uroczysta msza święta. To już wieloletnia tradycja. 55 lat temu znoszono do szpitala rannych.
szpital Raszei czerwiec 56 2011 01 - Agnieszka Maciejewska
/ Fot. Agnieszka Maciejewska

Obchody 55. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku zainaugurowano też złożeniem kwiatów pod tablicami Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda. Obaj są symbolami powstań: Czerwca '56 w Poznaniu i węgierskiego z 1956 roku. 

"Romek Strzałkowski był ofiarą i jest symbolem Czerwca 1956 roku. Pamiętam ból jego rodziców, którzy w naszym szpitalu dowiedzieli się o śmierci Romka. Jego śmierć była przemilczana przez oficjalne władze, jego legenda przetrwała dzięki ustnym przekazom, m.in. pracowników szpitala" - powiedziała dziennikarzom Aleksandra Banasiak. W 1956 roku, wówczas 21-letnia pielęgniarka ze Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei jako pierwsza wyszła na ulicę, by opatrzyć rannych. Pomoc niosła wtedy - zarówno robotnikom, jak i funkcjonaroiuszom UP - także salowa - pani Kozłowska - przypominał kapelan Stowarzyszenia "Poznański Czerwiec 56" ksiądz Adam Błyszcz. Aleksandra Banasiak, gdy doszło w Poznaniu do wystąpień robotniczych, mimo dnia wolnego poszła do szpitala. Gdy wyszła na ulicę, by pomóc rannym została również draśnięta kulą - dodał ksiądz Błyszcz. 

W poniedziałek ciąg dalszy uroczystości. Przed południem kwiaty składane będą pod Pomnikiem Adwokatów - obrońców bohaterów Czerwca (10.00) i pod tablicą pamięci poległych studentów (11.00), a po południu (15.00) w Muzeum Czerwca w Zamku otwarcie wystawy "Poznańskie Procesy 1956". Natomiast główne obchody 55 rocznicy - we wtorek.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
bogdan 27.06.2011 godz. 11:42
nadal prześladuje się bohaterów polskich w psychiatrykach na oddziałach zamkniętych taki los spotkał szefową związków zawodowych z cegielskiego oraz wdowę po dowódcy armi krajowej dodatkowo prześladowaną przez straż pożarną z nowego tomyśla rządzonego przez byłych tajnych współpracowników i odpowiednika wolińskiej pozbawiony prawa wykonywania zawodu za antypeerelowską działalność lekarz domaga się likwidacji monopolu