NA ANTENIE: FLIP YA FLIP/NILS LOFGREN
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Czy Jaśkowiak powiększy Poznań?

Publikacja: 16.02.2015 g.12:20  Aktualizacja: 16.02.2015 g.12:22
Poznań
Prezydent Poznania chce połączyć Poznań z niektórymi sąsiednimi gminami, należącymi do powiatu poznańskiego. W rozmowie z Radiem Merkury Jacek Jaśkowiak wspomina między innymi o Luboniu, Suchym Lesie i Komornikach. Jego zdaniem obecny podział jest sztuczny i należy coś z tym zrobić.
panorama poznan zamek przemysła kominy - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Prezydent przywołuje historię i przypomina, że przed wojną połączono Poznań z trzema gminami: Wilda, Łazarz, Jeżyce. Uważa, że teraz można by zrobić podobnie i dzięki temu zyskać 100 mln złotych ministerialnego bonusu na połączenie i scalenie miasta z gminą. Jacek Jaśkowiak przekonuje, że na połączeniu zyskaliby wszyscy. Prezydent Poznania chce, aby granice Poznania znacząco zostały powiększone w najbliższych ośmiu latach.

Czyli prezydent myśli o finalizacji połączeń w swojej drugiej kadencji, lub ufa, że zakończy ten proces jego następca. Jacek Jaśkowiak wspomniał, o rozmowach o połączeniu z z przedstawicielami Komornik i Suchego Lasu. Wójt Komornik Jan Broda rozmawiał z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem o problemie z brakiem wiaduktu w Plewiskach. Poprzednie władze Poznania wycofały się z jego budowy. I w trakcie tej rozmowy z nowym prezydentem pojawił się wątek połączenia.

Zwolennikiem powiększania administracyjnych granic Poznania jest poseł PiS Tadeusz Dziuba. Jego zdaniem mieszkańców podpoznańskich gmin można przekonać do pomysłu połączenia z Poznaniem. Radny SLD Tomasz Lewandowski sądzi, że pomysł należy najpierw omówić na poziomie rady miasta oraz rad gmin. Z ostrożnością do pomysłu włączania gmin do Poznania podchodzi wiceprzewodniczący Rady Miasta w Luboniu Piotr Izydorski. Widzi on szanse wynikające z połączenia, ale ma też zastrzeżenia.

Prezydent wspomniał o Hanowerze mówiąc o połączeniu gmin sąsiednich z Poznaniem. Na rozwiązanie "hanowerskie" powołuje się także starosta poznański Jan Grabkowski, choć wydaje się, że to rozwiązanie przedstawia zupełnie inaczej.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekonuje, że na samo łączenie można dostać pieniądze z zewnątrz. Jego zdaniem są to spore środki. Poznański radny PIS Michał Grześ twierdzi, że Poznań na połączeniu mógłby zyskać, ale gminy już nie bardzo.

Jak się okazuje, władze podpoznańskich gmin są zaskoczone pomysłem prezydenta Jaśkowiaka. Czy Państwo też są zaskoczeni? A może już nie raz pojawiały się w głowach mieszkańców sąsiednich gmin myśli o tym, że do takich połączeń Poznania z Gminami powinno dojść? Jakie Państwo widzą w tym projekcie, który prezydent Poznania chciałby zrealizować w ciągu ośmiu lat plusy dla Państwa? Jaki minusy? jak widzą to obecni mieszkańcy Poznania? Zapraszamy do dyskusji na antenie i w internecie.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 19
Agnieszka 21.04.2015 godz. 11:32
Pani Katarzyno - ja też mieszkam w okolicach Spławia. Bobrownicka nie ma chodnika i jest w dość opłakanym stanie - dlatego ponieważ podejrzewam, że "czekają' na powstanie kanalizacji (a ta ma być wybudowana do 2015 roku podobno) - pewnie jak ją wybudują wyremontują nawierzchnię ulicy i może się doczekamy chodnika.... i skończy się slalom pieszych miedzy pędzącymi autami ..... :)
cz'ytacz 18.02.2015 godz. 20:40
Na początku powinienem użyć zwrotów słowno muzycznych stosowanych w sytuacjach
nieskrywanej radości wszelkiej maści kumaków ,żab i innych wodnych płazów rezydujących
w swoich sadzawkach .Słychać to z daleka i nie tylko w Poznaʼnskich Sadzawkach o tym że
Rabe,rabe,rabe nie da rade ... .
Zastanawiam się tylko nad tym co stało się z DEMOKRACJĄ skoro to pewność siebie
żab ,kumaków i ropuch sięga zenitu w tym ,gdyż zasady sprawowania urzędów zostały
stworzone tylko dla żab ,ryb i raków które miały pomysł taki ...
ela 17.02.2015 godz. 20:01
Też jestem mieszkanką NCL jak piszący powyżej, ale ludzie Wy naprawdę wierzycie, że po przyłączeniu Poznań zadba o nowe centrum??? Proszę, nie bądźcie naiwni
inna koncepcja 17.02.2015 godz. 09:43
Przekornie zapytam:
Czy Luboń chciałby być przyłączony do gminy Komorniki?
Czy Rokietnica chciałby być przyłączona do gminy Suchy Las?
Czy może Morasko i Naramowice za torami chciałyby być przyłaczone do gminy Suchy Las?

Może należy w tym kierunku podziałać i nie robić sztucznego podziału, bo o ile jadąc z Poznania do Lubonia, czy do Komornik - autostrada rozdziela Poznań od Lubonia i Komorniki, a w kierunku północnym poznań się "potocznie" kończy na torach kolejowych. A od strony Plewisk - Poznań "kończy się" na torach kolejowych.
lubonianka 16.02.2015 godz. 23:34
TAK dla Lubonia przyłączonego do Poznania :)
biedni i bogaci 16.02.2015 godz. 14:54
Mniej bogate gminy by chciały do Poznania, natomiast bogatsze już nie... w rankingach gmin powiatu Poznańskiego przoduje Suchy Las, Tarnowo Podgórne, Komorniki i Kórnik... i te gminy nie chcą się przyłączać do Poznania, natomiast Luboń, może Rokietnica, Czerwonak - mogą już chcieć się przyłączyć, ale p. Jaśkowiak polski przedsiębiorca i ekonomista, z wykształcenia prawnik, będzie chciał przyłączyć tylko te najbogatsze, żeby je trochę podoić.
Katarzyna 16.02.2015 godz. 14:52
Ja jestem ze Spławia i wolałbym, żeby nas raczej odłączyli od Poznania. Nikt tu o nas nie dba! Płacimy podatki, ale wszystko idzie na centrum miasta. Wierzę, że ci z miasta chcieliby przyłączenia, bo na tym zyskają. Ale gminy, które nie zależą od Poznania mogą się rozwijać i inwestować w swoje potrzeby. My jesteśmy w Poznaniu, ale np. taka ulica Bobrownicka istnieje już od przeszło czterdziestu lat. Jest dużą ulica przelotową i stoi przy niej dużo domów. Ale nie ma na niej chodnika! Niektórzy do autobusu muszą przechodzić przeszło dwa kilometry. Nie mamy też kanalizacji.
Wg mnie przynależność do Poznania dla nas to tylko straty.
TAK 16.02.2015 godz. 14:01
TAK dla przyłączenia Lubonia do Poznania. Luboń to przecież od wielu lat "sypialnia" Poznania więc przyłączenie tego miasteczka do Poznania to tylko formalność. Nowa dzielnica Poznania 'Luboń" bardzo mi się ten pomysł podoba.
Mieszkaniec Lubonia :)
Karolina 16.02.2015 godz. 13:41
Panie Andrzeju, też jestem Lubonianką i z NCL gorzej już chyba być nie może. Niech więc Poznań bierze Luboń w swoje ramiona - jedyna nasza nadzieja to znaleźć się w granicach administracji cywilizowanego Poznania.
W Luboniu po prostu czas od wielu, wielu lat się zatrzymał. Dajmy więc szansę losowi.
Andrzej 16.02.2015 godz. 13:36
Jestem lubonianinem i tez mieszkam w NCL. Już widzę, jak nam Jaśkowiak buduje Wschodnią...
Maria 16.02.2015 godz. 13:32
Panie Prezydencie! Od 5 lat mieszkam w Luboniu i wg mojejoceny przyłączenie Lubonia do Poznania to świetny pomysł i duża szansa dla tego miasta by zaczęło normalnie funkcjonować. W luboniu brakuje prawie wszystkiego: szkół (w tym średnich i zawodowych), przedszkoli, żłobków, miejsc pracy, dróg, infrastruktury, gospodarnych włodarzy, komunikacji miejskiej funkcjonującej tak jak to jest w Poznaniu, itd. Jestem ZA.
Bartek 16.02.2015 godz. 13:20
Jestem Lubonianinem i jestm tego samego zdania co p. Ela. Jestem za przyłączeniem Lubonia do Poznania.
Rozumiem jednak gminy Tarnowo Podgórne czy Suchy Las. Są to gminy samowystarczalne i bogate. Niestety Luboń w porównaniu z tymi gminami to zacofane i zaniedbałe miasto. Brak tutaj infrastruktury a osiedlowych dróg albo nie ma albo przypominają ser szwajcarski. Komunikacja lubońska jest bardzo skromna, autobusy kursują zbyt rzadko, nie ma w luboniu żadnych atrakcji po prostu szaro-buro!
Mieszkaniec gmiany Komornik 16.02.2015 godz. 13:16
Miasto nie po to chce wchłonąć bogate gminy żeby im pomóc się rozwijać, a raczej je grabić. Mamy się dorzucać do takich inwestycji jak rondo kaponiera która jest dziurą bez dna.
Elżbieta 16.02.2015 godz. 13:07
Dzień Dobry
Od ponad 10 lat jestem mieszkanką Lubonia. Od urodzenia mieszkałam zawsze w Poznaniu. Niestety ceny mieszkań w Poznaniu nie były na moją kieszeń, więc musiałam kupić mieszkanie w Luboniu. Luboń to w rankingu miast w Polsce najbiedniejsze miasto! Mieszkam na dużym, dość nowym osiedlu w tzw. Nowym Centrum Lubonia i proszę sobie wyobrazić, że nie mamy tam drogi, tzn jest polna! Zapraszam redakcję Waszego radia m.in. do NCL- sami się o tym przekonacie i zrobicie świetny reportaż. Władze Lubonia zaś w ogółe nie reagują na zgłoszenia "nowych" mieszkańców tego miasta, by choćby stan dróg poprawić. "Nowi" mieszkańcy są piętnowani i oskarżani, że tylko śpią w Luboniu a pracują w Poznaniu, dzieci prowadzaja do szkół w Poznaniu, itd. Gdyby Luboń został "wchłonięty" przez Poznań to wiekszość Lubonian (bo to najczęściej Poznaniacy:) byliby na pewno bardzo, bardzo szczęśliwi. Wreszcie zaznalibysmy troche cywilizacji. Proszę o przyłączenie Lubonia (i to jak najprędzej) do Poznania :) Luboń to nudne, zacofane i zaniedbałe miasto, a władze Lubonia to "betony" i w sposób niegospodarny zarządzają finansami społecznymi. Jestem 100xna TAK za przyłączeniem Lubonia do Poznania. Pozdrawiam serdecznie!
powiat 16.02.2015 godz. 13:03
Plewiska, Komorniki, Suchy Las - przedszkola są, szkoły są i się budują i się rozbudowują, drogi może jeszcze nie wszystkie, ale gmina buduje... a Poznań nie... Zresztą wystarczy spojrzeć, jak wyglądają peryferyjne dzielnice Poznania. Wyraźnie widać, że droga gruntowa się kończy tam, gdzie jest granica Poznania, a w gminach jest asfalt.
Przez lata Poznaniacy jeździli na aquapark do Suchego Lasu, Kozichgłów, Swarzędza... dopiero po latach zostały wybudowane Termy Maltańskie.
Generalnie ludzie cenią sobie to, że mieszkają w podpoznańskiej gminie, że idąc do urzędu załatwić sprawę nie stoją w kolejce, że mają za biurkiem urzędnika, który zaangażuje się w sprawę, że sprawę da się załatwić, że często osobiście zna się radnych gminnych. A problemy występują tam, gdzie bez współudziału Poznania się nie obejdzie, jak np. przy budowie wiaduktu na ul. Grunwaldzkiej. Po prostu władze Poznania do tej pory były aroganckie i wiele inwestycji, na które można dostać dofinansowanie z Unii, po prostu blokowały. W rezultacie mieszkańcy podpoznańskich gmin coraz rzadziej mają potrzebę dojazdu do Poznania, bo pracę znajdują w firmach inwestujących w Powiecie Poznańskim, sklepy lokalne i sieciowe powstają "na wioskach", służba zdrowia, szkoły podstawowe i gimnazja też powstają. Z czasem i szkoły średnie będą "na wioskach" powstawać.

A to, co wymaga wzmocnienia, to pozycja powiatu poznańskiego...bo nie może być tak, że 550 tysięczny Poznań ma tak dominującą pozycję wobec 350 tysięcznego powiatu.
buu 16.02.2015 godz. 12:53
wyątkowi wazeliniarze zaczęli pracować w radio - i tak kochają jnowa władzę, że huhu
wieść gminna 16.02.2015 godz. 12:50
Gminy powiatu poznańskiego posiadają lepsze umiejętności przyciągania inwestorów i zdobywania funduszy europejskich, a przede wszystkim tym, co robią, reagują na potrzeby mieszkańców, natomiast wrzucenie wszystkiego do jednego poznańskiego wora, to przede wszystkim przekazanie kompetencji decyzji w górę, a za chwilę się okaże, że kasa z Suchego Lasu pójdzie na tramwaj na Naramowice, a Suchy Las dostanie za to podwyżkę podatków lokalnych.
NIE 16.02.2015 godz. 12:46
Zysk dla Poznania - 114 mln zł budżetu gminy Suchy Las oraz 88 mln zł budżetu gminy Komorniki.
Po przyłączeniu - redystrybucja środków może nawet nie wynieść połowy tych budżetów.

Zysk dla Poznania - zwiększenie dochodów z podatku PIT (to p. Jaśkowiak zapowiadał w kampani, oczywiście nie mówiąc, jak to zrobi).

Zysk dla Poznania - kasa na przyłączenie z budżetu centralnego.

Zysk dla Suchego Lasu, Komornik czy Plewisk... powiedzmy, że zostanie odblokowana przez Poznań budowa wiaduktu nad torami kolejowymi... ale czy do tego potrzebne jest przyłączenie?

Straty - zamiast wyozu śmieci przez SELEKT - wywóz przez GOAP, czyli bałagan śmieciowy na cały powiat.
Straty - polityczne zablokowanie wielu inwestycji w gminach, jak np. budowy szkół i przenoszenie dzieci do szkół w Poznaniu, które powoli zaczynają świecić pustkami.
Straty - zablokowanie rozbudowy kanalizacji, dróg itp... bo okaże się, że bardziej od ulicy "na wiosce", gdzie aktualnie jest błoto, a to jest dojazd do posesji, potrzebna jest ścieżka rowerowa przez środek Kaponiery, czy kupe kasy wyrzucanej w rewitalizację Świętego Marcina.

Podsumowując - będzie to transfer pieniędzy z dość bogatych gmin, które jednak borykają się z potrzebami dużych inwestycji przede wszystkim w drogi i kanalizację, na rzecz Poznania, który wchlonie każdą ilość pieniędzy.

Przy obecnym ustroju aglomeracyjnym - NIE.
Plewiska 16.02.2015 godz. 12:38
Informacja dla pani z Plewisk.
Do Plewisk dojeżdżają 2 autobusy, 716 z pętli Junnikowo (cmentarz) oraz 710 z pętli Górczyn.