NA ANTENIE: BITTER SWEET SYMPHONY/THE VERVE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Dlaczego dentysta jest taki drogi?

Publikacja: 12.09.2016 g.12:15  Aktualizacja: 12.09.2016 g.12:15 Magdalena Konieczna
Poznań
Kilkanaście tysięcy dentystów z całego świata rozmawiało przez ostatnie dni w Poznaniu o nowoczesnych metodach leczenia.
kongres stomatologów mtp - Kongres Stomatologów/MTP
/ Fot. Kongres Stomatologów/MTP

Przy tej okazji pojawiło się pytanie, dlaczego leczenie u stomatologa w Polsce jest tak drogie i czy można leczyć się taniej. Co refunduje NFZ? Za co trzeba płacić? - Kiedy leczymy zęby okazuje się, że tak naprawdę płacimy za wszystko - zwraca uwagę Anna Biernacka, która uczestniczyła w Światowej Wystawie Stomatologicznej w Poznaniu.

Za co nie zapłacimy? W ramach NFZ dentysta raz w roku obejrzy nasze zęby, raz w roku usunie też kamień. Za te usługi nie zapłacimy.

Większą opieką NFZ otoczył dzieci i kobiety w ciąży. W przypadku dzieci płaci za lakierowanie i opiekę ortodonty, ale do ściśle określonego wieku - często dziecko nie może skorzystać z tych usług, bo np. piątki wyszły później, niż przewidują to przepisy. Za pozostałe usługi stomatologiczne zapłacimy. Dlaczego tak dużo? - odpowiada Marek Kurzyński z firmy produkującej sprzęt dla dentystów.

Dentyści podkreślają, że leczenie byłoby tańsze, gdybyśmy dbali o zęby. Polacy nie dbają o zęby, ciągle jest źle - mimo wielu akcji.

Prof. Honorata Shaw z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego mówi, że musi się zmienić świadomość przede wszystkim dorosłych. - Jeżeli zrozumiemy wcześnie, że dwukrotne czyszczenie zębów z dobrą pastą, jest gwarancją zdrowia zębów, to sytuacja się poprawi, a wydatki na leczenie będą mniejsze - mówi.

Prof. Marzena Dominiak z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwraca uwagę, że leczenie jest drogie, bo lekarze sięgają po najnowocześniejsze rozwiązania z myślą o pacjentach. Wśród nowości jest między innymi laseroterapia. Wszystko wskazuje na to, że jest drogo i będzie drogo. Wszystko rozbija się o budżet NFZ. Także według producentów sprzętu stomatologicznego nie będzie taniej.

Jak Państwo oceniają opiekę dentystyczną w Polsce i Wielkopolsce. Czy korzystają Państwo z leczenia w ramach NFZ? Czy łatwo się dostać do dentysty, który ma kontrakt z funduszem, czy trzeba czekać w kolejce? Jak wygląda opieka stomatologiczna dzieci i seniorów? Czy stać Państwa na dentystę?

http://radiopoznan.fm/n/RIPEpH
KOMENTARZE 5
Bzzz 31.12.2018 godz. 15:55
No ja myślę że im częściej ludzie chodzą to ceny powinny być niższe,bo gdyby każdy miał zdrowe zęby to na kim by zarabiali? A mówią że ceny byłyby niższe gdybyśmy bardziej dbali o zęby hmm
Pacjentka 12.09.2016 godz. 14:26
Tylko w szkole podstawowej, kiedy jeszcze były w nich gabinety stomatologiczne, drobne zabiegi (przymusowo) miałam wykonywane w ramach opieki państwowej, ale równolegle na kontrole i leczenie zębów mama prowadziła mnie do gabinetu prywatnego. Dzięki temu choć urodziłam się w 1955 roku dzisiaj mam zdrowe zęby w pełnym komplecie.O leczeniu zębów w ramach NFZ nawet nie myślę, słysząc o poziomie usług, które tam są wykonywane, a także podejrzewam, że z bolącym zębem na wizytę u dentysty trzeba czekać tygodniami lub miesiącami (jak do wszystkich specjalistów w ramach NFZ). Szanowni stomatolodzy nie biadolcie więc na zły stan uzębienia Polaków, skoro taką mamy służbę zdrowia, a teoria dwukrotnego mycia zębów w ciągu doby, które uchroni przed kłopotami zdrowotnymi i poprawi stan uzębienia, to duże nadużycie. Dobrze o tym wiecie!
Wiesław 12.09.2016 godz. 14:06
Stomatologia w ramach NFZ w Polsce jest wyłącznie na pokaz! Plomby "białe" w kolorze zębów zakłada się tylko w zębach od 1 do 3, dalej amalgamatowe, bo już nie widać czarnego wypełnienia, więc i wstyd dla NFZ mniejszy. Jednak czarny kolor amalgamatu to nie wszystko, bo taki ząb przed wypełnieniem trzeba mocniej rozwiercić (czyli osłabić), gdyż te wypełnienia nie wiążą z zębem jak te nowoczesne. Muszą być odpowiednio zaklinowane by nie wypadły. Ponadto amalgamat jako metal inaczej reaguje na temperaturę niż ząb naturalny, czy nowoczesne wypełnienie. Amalgamat pod wpływem temperatury zwiększa objętość co czasami sprawia że ząb jest rozsadzany od wewnątrz.
Plomby amalgamatowe stosowano już w latach głębokiej komuny ubiegłego wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło, jednak nie w ramach NFZ.
Jakość 12.09.2016 godz. 13:00
Owszem, sprzęt dentystyczny nie jest tani, ale to nie jest powód aż tak wysokich cen.
Normalnie w biznesie określany jest czas amortyzacji sprzętu - zazwyczaj jest to kilka do kilkunastu lat. Widocznie gabinety stomatologiczne chciałby, aby sprzęt się zwrócił w kilka miesięcy, a potem to już pieniądze na samochody klasy wyższej (BMW, Mercedes, Lexus) i dostatnie życie stomatologów.
Ale jednak jest różnica - na rynku stomatologicznym i tak jest konkurencja, a co najważniejsze, gabinety są prywatne. Gorzej jest z lekarzami specjalistami, którzy za kilkuminutową wizytę kasują dużo więcej, niż stomatolog za półgodzinny-godzinny zabieg. Lekarz specjalista używa też sprzętu publicznego, podczas gdy stomatolog używa własnego. Tam jest patologia, a tutaj co najwyżej, dość drogo, bo rynek jest dość konkurencyjny, a stomatolodzy konkurują głównie jakością.
constance 12.09.2016 godz. 12:55
jestem jednego zdania

DENTYSTY I FRYZJERA SIĘ NIE ZMIENIA

od 20 lat chodzę prywatnie do stomatologa, którego znam, mam zaufanie, wiem jak to robi - jak długo będzie zadawać ból :), a co najważniejsze znajdzie zawsze czas (nawet w Sylwestra rano)!