NA ANTENIE: THE PIPER'S CALL (2024)/DAVID GILMOUR
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Publikacja: 01.03.2016 g.11:32  Aktualizacja: 02.03.2016 g.12:54 Magdalena Konieczna
Poznań
W całej Wielkopolsce oddawano hołd żołnierzom wyklętym.
zolnierze-wykleci-msza - Dzień Żołnierzy Wyklętych
/ Fot. (Dzień Żołnierzy Wyklętych)

Poznaniacy przyszli wieczorem pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego z biało-czerwonymi flagami. Podczas uroczystości odczytano list ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, a trzech żołnierzy wyklętych odebrało okolicznościowe listy podpisane przez ministra. Wojewoda Zbigniew Hoffmann mówił, że po wojnie na ziemiach wielkopolskich działały co najmniej 64 zbrojne oddziały podziemne..

Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Udekorowano też drzewa biało-czerwonymi szarfami. W ten symboliczny sposób uczczono żołnierzy wyklętych, którzy często nie mają nawet swoich grobów.

Najpierw mszą w kolegiacie, a potem odpaleniem rac na Rondzie Żołnierzy Niezłomnych Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych uczcili mieszkańcy Środy Wielkopolskiej Wśród uczestników przeważali młodzi ludzie, którzy szli z transparentami "Narodowa Środa" oraz "Narodowa Wielkopolska":

W tym samym czasie Żołnierzy Wyklętych uczczono także we Wrześni. Tam na budynku byłego więzienia przy ulicy Sądowej odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona członkom powojennej niepodległościowej konspiracji "Zielony Trójkąt", uformowanej z żołnierzy AK.

Gniezno też uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Za mordowanych po II wojnie bojowników, którzy nie poddali się sowieckiej okupacji, odprawiono mszę w Kościele Farnym. Po uroczystości uczniowie gnieźnieńskich szkół złożyli kwiaty przy pamiątkowej tablicy. Powojenne lata wspominali też ostatni żyjący członkowie AK z Gniezna Wincenty Kożuch i Józefat Sztuka.Podczas uroczystości odczytano list prezydenta Dudy, który skierował do wszystkich uczestników obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. 

Akcja zbierania srebra w parafii świętej Rodziny w Pile - zakończyła się sukcesem. Łańcuszki, kolczyki, bransoletki i inne pamiątki rodzinne z całej Polski zostały przetopione na urnę w kształcie serca. Wewnątrz umieszczono  ziemię z grobu Inki – Danuty Siedzikówny sanitariuszki AK, zastrzelonej przez UB. Urna razem z pamiątkową tablicą zawiśnie dziś w Kościele pw. Świętej  Rodziny. Uroczystość rozpocznie msza święta o godzinie 18.00.

Na  granitowej tablicy pojawi się zdjęcie Danuty Siedzikówny i krótki opis losów bohaterki. Nad tym zawiśnie srebrna urna. Poświęcenie urny i odsłonięcie tablicy nastąpiło w czasie mszy, w której wzięła udział rodzina Inki.

Magdalena Konieczna/Wojciech Chmielewski/Rafał Muniak/Kinga Grabowska/pś/szym/mk

http://radiopoznan.fm/n/inEigP
KOMENTARZE 6
radca 02.03.2016 godz. 12:54
@ zdziwiony
I kto tu rżnie głupa?
Jakie ubeckie fałszywki? Teczka Bolka to fałszywka?
Napisałem jasno czyimi są ofiarami, choć nie pisałem o ich bezimiennych ofiarach, dziś przykrywanych słowami kluczami komuch, ubek, żyd.
Ich wyżsi dowódcy często, zbyt często, Jasia Wędrowniczka popijali w szkockich kurortach, walczyli o swoje interesy, toczyli waśnie polityczne, a dziś stroją się w piórka narodowych bohaterów, zapominając o swych tzw. dokonaniach i zaniechaniach w kraju, uciekając przed odpowiedzialnością przed Narodem.
Rząd sanacyjny, generalicja, elity II RP winni być osądzeni przez opuszczony, a ocalały Naród.
Oczywiście wyrok może zapaść tylko jeden, problemem jest wystarczająca kara, czy 100-krotne rozstrzelanie to właściwa kara, czy jednak za niska, za skutki ich działań jakim jest 6 mln trupów, kraj w ruinie i zgliszczach, utracone 1/5 terenów, zatracone państwo, rozwalone struktury społeczne, postawy moralne, okaleczenie fizyczne i psychiczne ocalałych.
Polecam uwadze wydawnictwa Księgarni Św. Wojciecha z lat międzywojnia. Trudno strawna papka propagandy, rasizmu, nietolerancji i nienawiści, ale konieczna do poznania, dla zrozumienia postaw, zachowań i interesów elit II RP w tym i purpuratów.
Polecam uwadze zarówno odezwy biskupów polskich o podporządkowanie się prawom najeźdźcy, jak i rozkazy Naczelnego Wodza.
To nie komuniści, nie ubecy zniszczyli II RP, a elity, które dopuściły swą polityką, działaniami do tragedii II W.Ś.
-----
Zawsze jest wybór, można było i należało wybierać wcześniej, a nie pozostawiać społeczeństwo w takiej sytuacji, jak postawiono w 1939r. i później. (Bereza, Rawicz, Wronki).
A jeśli się tego nie zrobiło, to należy ponieść za to odpowiedzialność.
Proszę pamiętać, że radzieccy żołnierze weszli na teren II RP jako agresorzy w 1939 r. , ale w 1944 jako jedni ze Sprzymierzonych.
Proszę pamiętać, że to nie Wyklęci (Niezłomni) pokonali niemieckich okupantów, ale żołnierze sowieccy (Sprzymierzeni).
Proszę pamiętać, że to nie Wyklęci byli sprawcami wybicia się Polaków na pełną suwerenność, ku wolności.
Dlatego
Pamięć - TAK.
Gloryfikacja - NIE.
zdziwiony 02.03.2016 godz. 07:34
Pan Radca tak na poważnie czy tylko głupa rżnie ?
Rozumiem 50 lat edukacji na PRLowskich podręcznikach plus ubecko nkwdowskie fałszywki robiące z żołnierzy polskiego podziemia bandytów ale te czasy na szczęście już minęły.
Ci ludzie walczyli, uciekali jak wilki bo nie mieli wyboru. Ci którzy sie ujawniali bo chcieli normalnie żyć trafiali do ubowskich katowni. Jak czytam te mądrości "ekspertów", o tym że Niezłomni sami sobie są winni bo uparci, bo chcieli wojny to nie wiem czy się śmiać czy płakać...ubecki chichot zza grobu.
radca 01.03.2016 godz. 23:04
Pamięć - TAK.
Gloryfikacja - NIE.
Tzw. Niezłomni czy Wyklęci to tragiczne, wysoce niejednoznaczne postaci.
Ofiary sanacji i jej propagandy nacjonalizmu i błędnego poczucia siły "nie oddamy guzika".
Z obrońców kraju przeszli na pozycje ślepych obrońców pozycji swojej i swojej grupy interesów kosztem interesów Polski i Polaków.
Przegrani, zdezorientowani, rozgoryczeni wszczęli de facto wojnę domową lat 45-48, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ludzi.
Nie chcieli przyjąć do wiadomości faktów, że rządząca sanacja zatraciła II RP już na jesieni 1939r. pozostawiając społeczeństwo na postawę agresorów.
Kojarzą się z tymi Japończykami, którzy nie wiedzieli, nie przyjęli do wiadomości, że wojna się skończyła 20 lat temu i trwali w bezmyślnym uporze na posterunku dawno przegranej sprawy, z tą różnicą, że ci nie mordowali swoich.
Nadal nie przyjmują do wiadomości, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu, że nie mieli prawa, podstawy ani prawnej, ani moralnej do wszczynania bratobójczej walki.
Każdy sąd wojskowy skazał by dowódców za takie działania.
PRL mimo szeregu wad było podmiotem prawa międzynarodowego, nowego powojennego europejskiego ładu, w wyniszczonej Europie.
Rząd sanacyjny winien zostać postawiony przed polskim trybunałem, a dziś zostać choć przez historyków osądzony za swą polityką , która doprowadziła do skutków jakie społeczeństwu II RP przyniosła II wojna światowa i jej następstwa.
II RP, polityka rządu, działania elit to nie była demokratyczna kraina mlekiem i miodem płynąca z prawami równymi dla wszystkich współobywateli. Bez jej rzetelnej oceny, osądu nie można podejmować rzetelnego osądu PRL.
pyrus 01.03.2016 godz. 21:26
Towarzysze z "Radia Merkury" mają inne sPOjrzenie na POlską "niepodległość"? .... Maria Dąbrowska w zapiskach w swym dzienniku pisała pod datą 17 czerwca 1947 r.
"UB, sądownictwo są całkowicie w ręku Żydów.
W ciągu tych przeszło dwu lat ani jeden Żyd nie miał procesu politycznego. Żydzi osądzają i na kaźń wydają Polaków."
Pyra 01.03.2016 godz. 15:38
Zgadzam się z przedmówcą - nie ma flag w naszym mieście w tak ważne Święto!
WICIE-ROZUMICIE 01.03.2016 godz. 14:35
Jestem dzisiejszym świętem bardzo poruszony i wzruszony. Z ogromnym żalem patrzę na puste okna, bez Flag Narodowych. Wstyd mi za postwę poznańskiego Prezydenta, który zlekceważył tak piękne święto. Święto na które czekalismy od 1945 roku, a od 1989 bez apelacyjnie. Kilkaset tysięcy zamordowanych bohaterów walczących z sowiecką i komunistyczną huntą. Jest data ! 1 Marca ! I tak już zostanie, bo gdy każdy z nas poszuka w swoich domach, to w każdym był taki bohater.