NA ANTENIE: Wieczór z Radiem Poznań
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Forteczny Spływ Kajakowy!

Publikacja: 05.07.2012 g.13:48  Aktualizacja: 05.07.2012 g.14:11
Poznań
Organizacje skupione w Porozumieniu dla Twierdzy Poznań zorganizowały spływ kajakowy z Puszczykowa do Poznania. Kajakarze-miłośnicy fortyfikacji z bliska oglądali trudno dostępne obiekty inżynieryjne twierdzy.
Forteczny spływ -  Paweł Tupalski  - Sekcja Eksploracyjna Fort 4a
/ Fot. Paweł Tupalski (Sekcja Eksploracyjna Fort 4a)

Płynąc kajakami podziwiali z bliska kunszt XIX-wiecznych budowniczych fortecznego mostu kolejowego w Dębinie, którzy zaopatrzyli filary budowli w liczne nisze na ładunki wybuchowe i komory minowe umożliwiające w razie potrzeby szybkie zniszczenie przeprawy. Obejrzano także filary, niedawno pochopnie rozebranej kładki fortecznej prowadzącej z Cytadeli do prawobrzeżnych umocnień, gdzie dziś znajdują się pozostałości Przyczółka Mostowego i Fortu Roon.

Odwiedzili potężne nabrzeże Portu Poznań wybudowane na początku XX wieku. Na murach ściany nabrzeża, dostrzec można jeszcze numery rejestracyjne niektórych jednostek, oznaczające miejsce cumowania, a także fragmenty stalowych lin przewleczonych przez ucha cumownicze, zerwanych jeszcze w czasach świetności poznańskiego portu.

Majestat dawnych poznańskich fortyfikacji uczestnikom wyprawy w pełni ukazały pozostałości Wielkiej Śluzy, która dawniej pozwalała spiętrzyć wody rzeki Warty, w razie potrzeby szybkiego przygotowania poznańskiej warowni do obrony. Co ciekawe budowla ta była pierwszym murowanym mostem przerzuconym przez Wartę. Śluzę zbudowano w 1832 roku jako jeden z pierwszych obiektów Twierdzy Poznań.

Cegłę i wapno na budowę mostu-śluzy sprowadzano aż z Gorzowa Wielkopolskiego, co było z pewnością wielkim wyzwaniem logistycznym z uwagi na odległość jaką trzeba było pokonać ciągnąc barki pod prąd rzeki Warty. Dzięki wysiłkowi inżynierów i setek robotników powstała budowla licząca 12 przęseł, mająca jak na poznańskie warunki imponujące wymiary, rozpiętość 82 metrów oraz 19 metrów szerokości. Podczas Fortecznego Spływu Kajakowego podpływając kajakiem pod potężną ścianę oporową śluzy, można było się przekonać o wielkości tej budowli.

Spływ pozwolił także zapoznać się pięknym szlakiem kajakowym, którym jest Warta. Szlak jest bardzo malowniczy, a dzika przyroda w bliskości miasta potrafi zaskoczyć. Po drodze widać było szczupaki rzucające się podczas polowania na mniejsze ryby, kaczki, czaple siwe. Za mostem kolejowym w Dębinie dostrzeżono bobra, który jednak szybko zanurkował ukrywając się przed oczami kajakarzy. Załoga spływając Wartą w dół, odwiedziła także nowo wybudowaną, poznańską przystań rzeczną przy zakolu na Grobli. Spływ zakończył się w pobliżu dawnej wojskowej strzelnicy garnizony Twierdzy Poznań przy ulicy Chemicznej u granic miasta Poznania na międzypolu fortów 4a i 4. Trasa spływu liczyła ponad 25 kilometrów.

Komandorem spływu i jego pomysłodawcą był archeolog Konrad Dąbrowski, Przewodniczący Porozumienia dla Twierdzy Poznań, lider wielu inicjatyw związanych z badaniami i rewitalizacją umocnień Twierdzy Poznań oraz popularyzacją turystyki fortecznej - pieszej, rowerowej i wodnej.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań to koalicja organizacji od lat popularyzujących fortyfikacje poznańskie przez organizację różnorodnych imprez. Między innymi wypraw turystycznych: rajdów pieszych, rowerowych a także spływów kajakowych związanych tematycznie z Twierdzą Poznań. Podczas jednego z takich spływów odkryta została ponownie, zapomniana wcześniej, Śluza Cybińska zbudowana w 1845 roku, znajdująca się obecnie pod Alejami Jana Pawła II. Północnym przepustem śluzy płynie obecnie rzeka Cybina, która podobnie jak rzeka Warta jest ciekawym szlakiem kajakowym.

Grupa ekspercka skupiona w PdTP, zaprojektowała wykorzystanie zachowanego południowego przepustu Śluzy Cybińskiej jako przejazdu dla ścieżki rowerowej z Malty na Ostrów Tumski, zwyciężając w 2011 roku w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta Poznania na interdyscyplinarny projekt zagospodarowania przestrzennego pięciu wybranych obiektów wchodzących w skład XIX-wiecznego pierścienia fortyfikacji w Poznaniu oraz zaprojektowanie ścieżki rowerowej wokół zewnętrznego pierścienia fortyfikacji.

Najdłużej trwającym projektem realizowanym przez organizacje skupione w Porozumieniu dla Twierdzy Poznań jest rewitalizacja Fortu 4a na Wilczym Młynie. Od blisko 15 lat Fortem 4a opiekują się miłośnicy fortyfikacji we współpracy z Radą Osiedla Naramowice. Dzięki ich pracy fort na Wilczym Młynie - pierwszy z obiektów zewnętrznego pierścienia fortów, już w 1998 roku udostępniony został turystom. Dziś pozostałości warowni są dostępne w ramach pierwszego w Poznaniu skansenu fortecznego "Skansen Forteczny – Fort 4a". W przyszłości ten fort ma być zapleczem socjalnym dla pobliskiej mariny na rzece Warcie.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
HOKTW w Poznaniu 05.07.2012 godz. 17:22
Było super... już nie mogę się doczekać następnej wyprawy... :)