NA ANTENIE: Poranne RozPOZnanie
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Gdzie ma stanąć Przemysł II?

Publikacja: 21.08.2014 g.15:36  Aktualizacja: 21.08.2014 g.15:37
Poznań
Model pomnika Przemysła II pojawił się w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. To projekt pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Poznaniu. Urzędnicy są ciekawi opinii poznaniaków, co do jego lokalizacji. Niektórzy zastanawiają się, czy taki pomnik w ogóle powinien w Poznaniu powstać...
figurka Przemysł II - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

- Model pomnika pojawi się w kilku miejscach Poznania. Chcielibyśmy, żeby mieszkańcy zapoznali się z pomysłem i potem, dzięki ich opiniom, zostało wybrane miejsce do jego postawienia - mówi rzecznik prezydenta miasta, Paweł Marciniak. Miniaturka pomnika pojawi się w kilku miejscach Poznania np. w Bibliotece Raczyńskich czy Termach Maltańskich.

Trwa opracowywanie procedury konkursu architektoniczno-urbanistycznego, jego efektem będzie wskazanie lokalizacji dla pomnika Przemysła II. Jeszcze nie wiadomo kiedy i gdzie monument powstanie. Budowa będzie sfinansowana z funduszy prywatnych. Autorem modelu pomnika jest rzeźbiarz Robert Sobociński.

PRZEMYSŁ II – KRÓL POLSKI, ODNOWICIEL KRÓLESTWA POLSKIEGO

Przemysł, ostatni książę z wielkopolskiej linii Piastów, był królem Polski, pierwszym po ponad 150 latach rozbicia dzielnicowego. Syn księcia wielkopolskiego Przemysła I i księżniczki śląskiej Elżbiety, córki Henryka Pobożnego, urodził się w Poznaniu w 1257 roku jako pogrobowiec. Wychowywał się na dworze stryja Bolesława Pobożnego. Od stryja w 1273 roku otrzymał własną dzielnicę – księstwo poznańskie. Po jego bezpotomnej śmierci w 1279 r. objął rządy w całej Wielkopolsce.

Przemysł II prowadził politykę mającą na celu scalenie ziem piastowskich i restytucję Korony. W pierwszym okresie rządów zaangażował się w sprawy śląskie, do 1281 roku współpracując, a następnie rywalizując, z księciem wrocławskim Henrykiem IV Prawym.

W roku 1290 na mocy testamentu księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego otrzymał ziemię krakowsko-sandomierską. Przemysł II przybył do Krakowa w lipcu 1290 roku, ale z powodu braku poparcia małopolskich możnowładców próba objęcia władzy zakończyła się niepowodzeniem. We wrześniu opuścił Kraków, zabierając jednak ze skarbca królewskiego na Wawelu insygnia koronacyjne.

W 1293 roku dzięki mediacji arcybiskupa Jakuba Świnki udało mu się wejść w ścisły sojusz z książętami kujawskimi: Władysławem Łokietkiem i Kazimierzem Łęczyckim, mający na celu odzyskanie Krakowa spod władania czeskiego – Wacława II z dynastii Przemyślidów. Po śmierci księcia gdańskiego Mściwoja II w 1294 r., zgodnie z ustaleniami układu kępińskiego z 1282 roku, Przemysł II objął Pomorze Gdańskie. Wówczas stał się najpotężniejszym z książąt piastowskich i możliwa stała się koronacja na króla Polski. Ceremonia odbyła się 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie, a przewodził jej arcybiskup Jakub Świnka.

Koronacja miała doniosłe znaczenie polityczne. Przemysł II zapoczątkował proces zjednoczenia ziem polskich oraz restytucję Królestwa. Jako pierwszy użył w godle państwa Orła Białego i umieścił jego wizerunek na swojej pieczęci. Zaledwie dziewięć miesięcy później, 8 lutego 1296 roku w Rogoźnie, Przemysł II został zamordowany przez Brandenburczyków. Spoczął w południowej kaplicy katedry poznańskiej obok swojej drugiej żony Rychezy.

oprac. UMP

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 8
Tadek 01.09.2014 godz. 21:59
Budowanie pomnika przemysłowi jest idiotyzmem i najzwyklejszą bezczelnością, bowiem polski przemysł
– w każdej niemal branży - został, w niby wolnej Polsce, zniszczony i na złodziejskich zasadach, przez Prawdziwych Polaków i Najprawdziwszych patriotów wyprzedany. Czy też wręcz bezczelnie rozkradziony
Baron 19 22.08.2014 godz. 10:22
Bardzo dobrze się stanie, że w Poznaniu będzie królewski pomnik Przemysława II. Podobnie jak
odbudowany Zamek, Pomnik ten będzie krzewić zdrowe idee Piastów, które dziś są tak potrzebne.
cz'ytacz 22.08.2014 godz. 09:34
Ogólnie to nie mam nic przeciwko temu by całej rodzinie
postawić pomniki ... .
Z założenia to ZABORCÓW było stać by je stawiać ledwo zmarłym
lub tym co nie weszli do NIEBA.
A poznaniacy znowu się wadzą i sprzeczają na tak jasny i niekwestionowany
pomnik Przemysła na Koniu ... .

Sądażowo odejmijmy elementy wrogie Polskiej Państwowości
jak krewni ciotki z pod Hanoweru
lub gasbajterów drżących o miejsce w pracy sezonowej
lub w koncernach w okolicach Poznania ,i zostają sepleniący
urzędnicy i samorządowcy ,którzy na pytanie o pomnik dostają
lekkiego ataku epilepsji ... .
Może jednak ten pomnik postawić gdzieś na terenie poligonu
a byłoby to najbezpieczniejsze rozwiązanie.
von Nogaj 22.08.2014 godz. 07:32
Straszne! Dlaczego w Poznaniu powstaje kolejny "potworek"? Artystyczne zero. Znowu Poznań pokazuje, jaką jest kulturalną i intelektualną prowincją. (Rychu, nie wystarczy zgolić wąsa, by stać się awangardą)
ja 21.08.2014 godz. 14:50
Wreszcie jakaś konkretna inicjatywa promująca Poznań i jego historię
libero 21.08.2014 godz. 13:53
Przemysł i tak stoi albo raczej leży w całej Polsce poza małymi wyjątkami .
Marcin 21.08.2014 godz. 00:20
Na pewno nie przed zamkiem. Pomnik wygląda strasznie: kiczowato, nieproporcjonalnie. Niech stanie jak najdalej od centrum w jakiejś bocznej uliczce.
kati 20.08.2014 godz. 21:37
"nasz" król władał bardzo krótko z nienawiści innych. Dobrze że odbudowali jego zamek i pomnik musi stanąć przed zamkiem