NA ANTENIE: Motosygnały
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Ile przerw w pracy?

Publikacja: 04.09.2015 g.12:20  Aktualizacja: 04.09.2015 g.12:17
Poznań
Ustawowo każdy z nas ma prawo w pracy na chwilę się od niej oderwać czyli 15 minut na 6 godzin pracy.
praca - Fotolia
/ Fot. Fotolia

Czy to wystarcza i czy to prawo jest przestrzegane przez pracodawców? Jak ważne są takie przerwy i jak wpływają na wydajność pracy? Jak wykorzystać taką przerwę, żeby rzeczywiście się zregenerować?

8, 10, nawet 12 godzin w pracy, stres, bieganina, czasem maksymalne skupienie - pracujemy coraz więcej, coraz bardziej nerwowo, często nie dosypiamy - czy więc pamiętamy o tym, że prawo mówi o obowiązkowych przerwach w pracy? Takich w ciagu dnia.

Czy robią sobie Państwo takie przerwy? Według prawa należy się ona każdemu pracownikowi. To element troski o samopoczucie i zdrowie człowieka, a także wydajności pracy. Zasada jest niby prosta. Prawo pracy jednoznacznie określa, jak długa może być przerwa w czasie pracy - wyjaśnia Arkadiusz Jaraczewski z leszczyńskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy. 

Tym bardziej, gdy pracodawca nadmiernie wymaga od pracownika - przerwa powinna być jak święte prawo. Jak to wygląda w Państwa przypadku?

15 minut, godzina, może pół - ile czasu mają Państwo na regenerację sił w pracy, ile czasu powinna trwać przerwa? Andrzej Stróżyk, właściciel firmy z podleszczyńskich Wilkowic :

Ta 15-minutowa przerwa, o której mówią przepisy to jest po prostu przerwa śniadaniowa. Przepisy mówią o niej, ze jest "bezwzględnie obowiązująca" czyli nie można jej przenieść na inny dzień albo zamienić na ekwiwalent pieniężny.

Warto wiedzieć, że przepisy regulują także inne przerwy dla osób, które np. pracują non stop przy monitorach - wtedy obowiązuje 5 minut po każdej godzinie. Pracodawca może też zarządzić godzinną przerwę na tzw. lunch, ale nie wliczaną do czasu pracy.

A jak to jest u Państwa? Czy taka przerwa w pracy jest ważna z punktu widzenia samopoczucia ale też naszej wydajności? Czy po takim kilkunastominutowym odsapnięciu łatwiej się wraca do obowiązków?

Czy pracodawcy przestrzegają prawa do przerwy w pracy i tworzą takie warunki, żeby pracownik mógł chwile odpocząć? jak Państwo spędzają te przerwy? ile powinna ona trwać? Jak przerwa w pracy wpływa na wydajność pracownika?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 4
Budzik 07.09.2015 godz. 19:13
Panie Pracodawco od punktu widzenia, dziwnych pan pracowników dobiera skoro uważa, że pracownik chciałby nic nie robić cały dzień. Zdecydowana większość ludzi raczej woli mieć jakieś zajęcie, niż zwyczajnie się nudzić. W poprzedniej firmie mieliśmy przy 8h pracy - 15 minutową przerwę wliczaną w czas pracy, plus przerwę śniadaniową lub obiadową półgodzinną za którą nie mieliśmy płacone. Obecnie pracuje 8h ale nie ma ścisłych godzin co do przerw. Sami decydujemy kiedy przerwę na śniadanie zrobimy na śniadanie czy kawę. Dwie przerwy, które trwają minimum 30 minut to świętość, a reszta zależy od nawału pracy danego dnia.
radca 05.09.2015 godz. 01:31
Przepisy mówią też o innych przerwach i jest tych przerw sporo, z różnych powodów i stosowanie tych przerw jest korzystne i dla pracownika i dla pracodawcy.
Dlaczego więc powszechnie się nie stosuje tych przerw?
Z głupoty, niewiedzy pracodawców, oraz pracowników, a szczególnie związkowców, (politykierów związkowców)..
Jakie to przepisy i jakie przerwy ?
Obowiązujące przepisy, a przerwy od 5 min nawet do 40 min/zmianę, najczęściej 10-20 min/zmianę.
Pracodawca 04.09.2015 godz. 13:25
Prowadzę dużą poradnie medyczna gdzie miedzy innym zatrudniam, siedmiu fizjoterapeutów.kilka pielęgniarek plus panie w rejestracji nie licząc lekarzy 14 osób. Przerwy są 30 min. praca zmianowa od 08.00 do 20.00 po 8h. od 3 lat się nie pali. Personel który kiedyś palił pracował 8h. natomiast dostawał place za 7h po 3 miesiącach oduczyli się palenia. Ci co nie umieli zakończyć z nałogiem odeszli. Płacę za prace nie za palenie.Poza tym ważny jest komfort pacjenta który nie musi wdychać oparów tytoniowych.
Pracodawca
pracowdawca 04.09.2015 godz. 12:51
punkt widzenia zalezy od punktu soedzenia. inaczej patrzy na to pracodawca i inaczej pracownik. widomo ze : pracownik chcialby nic nie robic przez caly dzien , pracodawca chciaby zeby pracownik pracowal wydajnie. wiadomo jest tez ze caly czas nikt nie moze pracowac bo nioe bedzie wydajny po 3-4 godzinach . przerwy TAK moze nawet co 2-3 godziny . aleale na papierosa stanowcze NIE . zeby ktos sie trul to niech to robi po godzinach

Pracowdawca