NA ANTENIE: Pół na pół
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Jacy posłowie - takie prawo...

Publikacja: 20.09.2011 g.11:39  Aktualizacja: 20.09.2011 g.17:11
Poznań
Tysiąc ustaw w ubiegłej kadencji przyjął polski parlament. Projektów było o pół tysiąca więcej. Czy to znaczy, że polskie prawo jest jasne, przejrzyste i spójne?
paragraf - Wielkopolska Policja
/ Fot. Wielkopolska Policja

Sejm i Senat to najważniejsza władza ustawodawcza - czyli ta, która uchwala przepisy. Jakie jest polskie prawo? W ubiegłym tygodniu odbyło się ostatnie posiedzenie Sejmu w tej kadencji. Posłowie podsumowują swoje dokonania, ale niezbyt często chwalą się prawnymi bublami. Tego, że było ich wiele dowodzi istnienie komisji "Przyjazne Państwo". Można jednak postawić pytanie - co ona zmieniła?

Zdaniem prawników, biznesmenów i zwykłych obywateli już dawno powinna być uproszczona procedura zakładania firmy. Tak zwane "jedno okienko" pozostaje ciagle marzeniem. Posłowie nie zmienili ustawy o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie udała się też ustawa antykryzysowa - wprowadziła chaos w sposobie zatrudniania pracowników na czas określony. Pamiętamy też wpadkę Sejmu przy uchwalaniu obowiązku zatrudniania pracownika ochrony przeciwpożarowej w każdym, nawet najmniejszym przedsiębiorstwie.

Czego oczekujemy jako wyborcy i obywatele od posłów przyszłej kadencji? Co trzeba poprawić w polskim prawie?  Na jakie absurdy wpadamy w życiu codziennym ?

Wyborcy mają swoje postulaty i ich realizacji domagają się od posłów . Przykład: ochrony swoich stanowisk pracy domagają się poznańscy kupcy z targowiska przy Dolnej Wildzie - to od lat nierozstrzygnięty przez samorząd problem. Kupcy pomocy szukają więc u polityków partii rządzącej - Platformy Obywatelskiej. "Komuś musimy ufać" - tłumaczyli swoje nadzieje handlujący:

Działkowcy to poważne grono wyborców. Również i oni - zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców, szukają pomocy. Trybunał Konstytucyjny podważył zapisy ustawy z 2005 roku, między innymi monopol tego związku do reprezentowania działkowców. Sejm przyszłej kadencji zajmie się tą sprawą. Mocno angażują się w nią kandydaci na posłów z listy SLD. Przewodniczący poznańskiego Związku Działkowców, Zdzisław Śliwa tak tłumaczy swój niepokój:

Inny element naszego życia - dla wielu szalenie istotny - to walka z korupcją . Ten postulat najsilniej kojarzony jest  z partią Prawo i Sprawiedliwość. Mateusz Rozmiarek z młodzieżówki tej partii uważa, że to wciąż aktualna sprawa i dla wielu Polaków ważna:

Zdaniem mecenasa Przemysława Maciaka możemy mówić także o sukcesach tej kadencji Sejmu. Wśród nich na przykład rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Nowelizowano też kodeks karny w zakresie przestępstw seksualnych i ochrony funkcjonariuszy państwowych. Obniżono też subwencje dla partii politycznych i uchwalono kodeks wyborczy. W praktyce jednak prawo jest wciąż niespójne i często powoduje to kłopoty w praktyce - o niedoskonałości przepisów ponownie mecenas Maciak:

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
Rychu 22.09.2011 godz. 18:57
Jaki naród, tacy jego przedstawiciele, czyli Posłowie.