NA ANTENIE: WIND OF CHANGE/SCORPIONS
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Jak przyśpieszyć leczenie raka?

Publikacja: 29.07.2014 g.11:55  Aktualizacja: 29.07.2014 g.12:13
Poznań
Lekarze nie zostawiają suchej nitki na tak zwanym pakiecie kolejkowo-onkologicznym. Chodzi o zmiany w kilku ustawach, które od stycznia przyszłego roku mają ułatwić dostęp do specjalistów i przyspieszyć leczenie chorych na nowotwory.
Wielkopolskie Centrum Onkologi - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Najważniejsza zmiana to przesunięcie odpowiedzialności za wczesną diagnozę na lekarzy pierwszego kontaktu. Jak twierdzi prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka rozpoznanie w gabinecie lekarza rodzinnego będzie oparte na tym, co zobaczy. - A to nie ma nic wspólnego z diagnozą nowotworu - podkreśla Janicka.

Ministerstwo Zdrowia chce premiować specjalistów, którzy po zaplanowaniu leczenia będą kierowali pacjenta z powrotem do lekarza ogólnego. Janicka twierdzi, że pomysł jest dobry, ale tylko w teorii. - Za każdym razem wskazywaliśmy, że potrzebne są zmiany kadrowe, na dziś brakuje 10 tys. lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej, potrzebne są także środki finansowe - dodaje Janicka. (posłuchaj poniżej)

Za zmianami w ustawach nie idą pieniądze. Średnia wieku lekarzy pierwszego kontaktu w Polsce to 60 lat, a właśnie na nich od stycznia przyszłego roku spadnie wiele nowych obowiązków. Pakiet równie mocno krytykują pielęgniarki. Zgodnie z nowym prawem również one będą wypisywać recepty na lekarstwa i skierowania na część badań.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
jerzy7731 29.07.2014 godz. 19:02
Ażeby przyspieszyć leczenie raka ( i nie tylko ) należy uzdrowić krajową służbę zdrowia ( krajowy chory system polityczny )!?

W tym celu należy:

Stworzyć ramy prawne dla swobodnego działabia lekarzy ( placówek ) w ramach wolnej konkurencji lekarzy ( placówek z mechanizmem promowania najlepszych wg oceny pqacjentów = stworzyć przepisy odnośnie dowolnego tworzenia placówek medycznych pod nazdzorem stosownych instytucji społecznych i pa”ństwowym = w tym celu należy przyjąc przepisy o rozliczaniu się pacjentów wg uczziwgo społecznie uzasadnianionego systemu poboru podatku NFZ we wielkości niezbędnej na utrzymanie służby zdrowia w całości ( wszelkie świadczenia medyczne ) oraz rynkowego mechanizmu refundowanych przez NFZ faktur VAT za wszelkie usługi medyczne we warunkach swobodnej konkurencji promującej najlepszych wg oceny pacjentów ( a nie wielich braci secydujących o życiu = petrz zdrowe zasady wyznaniowe = stanowiskokościoła ( czasami chore obecnie nie obecne ))!?

Niestety do tego problemu rozwiązania poprawnego nie doróśł jeszcze krajowy system polityczny ( ani kościół ), którzy obecnie tkwią w 18 - to wiecznym systemie przekonąń i poglądów oraz zabobonów!?

Tego np. wymaga ostatnia dyrektywa UE - pacjenci bez granic!? A co się dziej w tej materii widać gołym okiem!?
Bogowie życia i śmierci krajan tkwią w 18Wieku!?