NA ANTENIE: Klasyka humoru
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Jak rozmawiać z innym?

Publikacja: 24.11.2014 g.12:20  Aktualizacja: 24.11.2014 g.12:32
Poznań
Czy często spotykają Państwo ludzi innych od siebie? Pytanie wydaje się dziwne, bo przecież każdy jest inny! Jak zachowujemy się, gdy ktoś mówi tak szybko, że trudno nam go zrozumieć, ktoś inny ubiera się niezwykle kolorowo, jeszcze inny - chodzi wciąż zamyślony, nieobecny. Jeden jest profesorem, drugi ledwo czyta, ale świetnie radzi sobie jako stolarz. Każdy jest: jakiś "inny". I z każdym innym można sobie jakość ułożyć relacje lub - choćby zamienić kilka słów, zapytać o coś albo wskazać drogę.
Niepełnosprawni intelektualnie fotografują
/ Fot.

Wśród nich są wśród nas tacy "inni"  - a jest ich niemało - którzy wprawiają nas w zakłopotanie. Jak tratujemy ludzi niepełnosprawnych intelektualnie? Czy np. zdarza się, że dorosłego człowieka traktujemy jak dziecko. Czy potrafimy się wobec nich zachować, normalnie, zwyczajnie? Czy właśnie w takich kontaktach zaczynamy działać nienaturalnie, nawet nieracjonalnie?

Nieprzygotowani na kontakt z niepełnosprawnymi intelektualnie są nie tylko przypadkowo spotkani ludzie, nie zawsze potrafią także odpowiednio się zachowywać ci, którzy powinni być przygotowani na takie spotkania, czyli terapeuci, lekarze, pracownicy socjalni.

Jacek Kielin, dyrektor przedszkola specjalnego Orzeszek w Poznaniu, zauważa, że wobec niepełnosprawnych robimy robimy najczęściej bardzo poważny błąd, wynikający z naszego nastawienia. Chodzi o to, że niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych chcemy poprawiać, zapytać, dopytać. Próbujemy na siłę zrobić z nich normalnych, takimi jak my. Czy taka postawa: poprawiania i pouczania niepełnosprawnych intelektualnie świadczy o braku akceptacji, o - pewnego rodzaju - braku akceptacji?

Choć mówi się na każdym kroku, że dzieci trzeba traktować podmiotowo, wciąż często inaczej to wygląda jeśli chodzi o dzieci niepełnosprawne intelektualnie.

Ludzie często mają problem z oswojeniem się z obecnością osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wielu z nas nie może się pogodzić z ich obecnością, ale na szczęście są tacy, którzy akceptują ich takimi jakimi są. - Ale czasem proces akceptacji musi niestety potrwać - mówi Monika Karwacka, kierownik domu samopomocy Kamyk.

Nasi Słuchacze znają życie, niejednego doświadczyli na własnej skórze, wiele widzieli! Jak więc postrzegają Państwo sytuację niepełnosprawnych intelektualnie wśród nas? Albo swoją własną w spotkaniu z nimi?

na zdj. warsztaty fotograficzne osób niepełnosprawnych intelektualnie

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 2
cz'ytacz 24.11.2014 godz. 13:18
errata ;Znowu skład nie jest poprawny i nastąpiła dysfunkcja ...
cz'ytacz 24.11.2014 godz. 13:16
Niby jest fajnie gdyż (najwyrażniej) "wszystkie wskażniki wskazują" "że unijne wskazówki zostały zrealizowane ponadnormatywnie, gdyż Polska nie odbiega od standardów EUropejskich i wyprzedzamy takie kraje jak X,Y,Z ..." itd.

A tak naprawdę to aby zaistnieć i być wiarygodnym to musiałem wywlec wszystkie bebechy i poprzeć to kolejnymi wiarygodnymi wpisami. Mimo że nie szło mi to dobrze w stylistyce ,składzie i ortografii.

A poza tym to te wszystkie wskażniki są po to by się POKAZAĆ np na jakimś EU-party !.Lub zaciągnąć do roboty wszystkich, których można postawić przy stanowisku pracy! Gdyż nie znam firmy zatrudniającej osoby z tzw GRUPą do której podjeżdżałaby pani psycholog ,-etatowo zatrudniona do bezpośrednich kontaktów z wszystkimi pracownikami -Gdyż wszyscy cierpią z powodu okresowych dysfunkcji niepełonsprawnego i nie tylko psychicznie!