NA ANTENIE: UNCHAIN MY HEART/JOE COCKER
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Jak się żyje w dawnych miastach wojewódzkich?

Publikacja: 24.10.2016 g.11:40  Aktualizacja: 24.10.2016 g.12:26
Poznań
W różny sposób cztery wielkopolskie miasta poradziły sobie z utratą statusu stolic województw.
kalisz-miasto-starowka2 - Adam Michalkiewicz
/ Fot. Adam Michalkiewicz

Tak twierdzi poznański dziennikarz, reporter i fotograf Filip Springer. To autor opublikowanej kilka tygodni temu książki "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast". Springer pokazuje w niej, jak działają byłe stolice małych województw. Przypomnijmy, że w Wielkopolsce są cztery stolice byłych województw - Kalisz, Konin, Leszno i Piła.

- Nie tylko w przypadku Wielkopolski decydowała specyfika tych miast. Leszno radzi sobie chyba najlepiej, bo działało tu wiele różnych zakładów. Natomiast gospodarka Piły była oparta w większości na jednej fabryce - tłumaczy Filip Springer. Na pewno mocną stroną Leszna jest jego położenie geograficzne między Poznaniem i Wrocławiem. Przez to miasto przebiega również droga oraz linia kolejowa łączą stolice Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Kalisz, Konin, Leszno i Piła zostały stolicami województw 1975, przestały być nimi 23 lata później. Był to skutek reformy samorządowej rządu Jerzego Buzka. Od lat co jakiś czas w kilku byłych województwach można usłyszeć głosy domagające się ich reaktywacji.

Jacek Marciniak/as/szym

http://radiopoznan.fm/n/Gs2M8r
KOMENTARZE 0