NA ANTENIE: OSTATNIA NADZIEJA (2022)/SANAH, DAWID PODSIADLO
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Jaka ma być straż miejska?

Publikacja: 27.05.2015 g.11:45  Aktualizacja: 27.05.2015 g.12:19
Poznań
Ma być ich więcej na ulicach. Mają mieć jasno określone priorytety działania.
straż miejska poznań patrole szkolne - SMMP
/ Fot. (SMMP)

Strażnicy miejscy będą działać inaczej, bo w Poznaniu rozpoczęły się prace nad przeorganizowaniem struktury straży miejskiej i odpowiedzią na pytanie - po co ona jest? Czy to ma być powrót do korzeni? Bo dziś działalność straży miejskiej kojarzy się jednak głównie z karaniem kierowców, którzy źle zaparkowali - ale może to nie jest ich wina?

W Poznaniu pracuje zespół urzędników, który zastanawia się nad przyszłością straży miejskiej. W mieście jest zgoda co do tego, że taka instytucja jest potrzebna. Pozostaje jednak do rozstrzygnięcia kwestia - czym powinna się zajmować? Ilu strażników powinno być na ulicach, a ilu za biurkiem? Obecnie też jest tak, że połowa poznańskich strażników siedzi za biurkiem, a połowa patroluje ulice. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski chce zmienić te proporcje. Chciałby, aby był to stosunek 70 do 30 na korzyść, pracujących na ulicach. Czym jego zdaniem powinna się zajmować straż miejska? Porządkiem, spokojem, czystością, przestrzeganiem przepisów - czyli powrót do korzeni. Na początku, tworząc straże miejskie, zakładano, że straż miejska ma uzupełniać policję. Przez lata poszło to jednak w innym kierunku i dziś działalność straży miejskiej kojarzy się najbardziej z działaniami drogówki.

Być może stało się tak, że mieszkańcy nie znajdując pomocy u policji, szukali jej u strażników miejskich? W czasie, gdy w wielu miejscowościach straże gminne są likwidowane lub taka opcja jest rozważana, w Poznaniu nikt nie ma wątpliwości - strażnicy są potrzebni. Ale trwają prace nad zmianą ich wizerunku i zadań. Dyskusja jest ważna, bo ma nastąpić zmiana jakościowa. Na przykład - radna Lidia Dudziak chce by straż była bardziej przyjazna mieszkańcom. Czy strażnik miejski, który musi egzekwować przepisy, może być wyrozumiały i miły? Zdaniem radnego Tomasza Lewandowskiego z SLD strażnicy powinni być raczej surowi.

Jakie powinny być główne zadania straży miejskiej? Z jakim działaniem powinna się kojarzyć? Gdzie Państwo chcieliby widzieć więcej patroli strażników miejskich? Czego dziś oczekują mieszkańcy od SMMP? Na czym ma polegać współpraca straży miejskiej z policją? Czy strażnicy powinni mieć fotoradar?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
strażacy miejscy 27.05.2015 godz. 12:47
Jedyna obowiązki, z których straż miejska się wywiązuje, to obowiązki policji drogowej... i chyba jest jakiś układ, bo policja zajmuje się przekroczeniami prędkości, a straż miejska niewłaściwym parkowaniem.

Pozostałe funkcje, o których właściwie dowiadujemy się teraz w trakcie audycji, to chyba są marginalnym zajęciem straży miejskiej, a co więcej - często strażnicy miejscy odwracają głowę w drugą stronę, gdy dochodzi do łamania jakiś przepisów (w szczególności dotyczy to zakazu palenia na przystankach komunikacji miejskiej, ale także inne sprawy porządkowe).

Natomiast czy do patrzenia się w monitoring muszą być zatrudniani strażnicy miejscy?
No i co takiego ważnego za biurkiem mają do roboty strażnicy, że aż połowę czasu muszą tam spędzać? 30% czasu za biurkiem, to też jest za dużo. Maksymalnie powinno to być 10% - czyli napisanie raportu ze służby.