NA ANTENIE: 0 RPELEKTRON POGODNA L 17``/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Kazimierz Odnowiciel - władca zapamiętany

Publikacja: 24.07.2016 g.14:32  Aktualizacja: 25.07.2016 g.10:43 Adam Michalkiewicz
Poznań
Jutro mija 1000 lat od urodzin Kazimierza Odnowiciela.
katedra poznańska wiosną - tom foto
/ Fot. tom foto

Ten książę z dynastii Piastów i władca Polski jest pochowany w podziemiach Poznańskiej Katedry. I właśnie w tej świątyni już dziś biskup Grzegorz Balcerek odprawił mszę świętą z okazji urodzin Kazimierza Odnowiciela. W homilii mówił między innymi o tym, dlaczego na tego władcę mówimy "Odnowiciel".

- Poprzez różne działania - zbrojne i dyplomatyczne - przywrócił Polsce tereny, wcześniej  nam zabrane ziemi oraz  podtrzymywał dzieło chrystianizacji rozpoczęte przez Miszka I i Bolesława Chrobrego - przypomniał biskup.

Biskup Balcerek przypomniał, że Kazimierz Odnowiciel jest założycielem podpoznańskich Pobiedzisk. W tym mieście jego nazwiskiem została nazwana
jedna z głównych ulic.

Adam Michalkiewicz/szym

http://radiopoznan.fm/n/N6fpRu
KOMENTARZE 2
J54 25.07.2016 godz. 07:50
No tak, tylko po tysiącu latach od działalności Kazimierza doczekaliśmy internetu. A za jego pomocą, zamiast życzliwej rozmowy z p. Baronem 19, nastąpi tu zaraz wylewanie jadu przez liberowych radców, okraszone niestrawnymi wypowiedziami osoby przypisującej sobie (w nicku z dodatkową kreską) obfite czytanie.

No więc od Kazimierza nastąpił rozwój ludzkości czy raczej regres?

Niezależnie od antyreligijnych spodziewanych wpisów liberowych radców, dodam, ze to właśnie głównie Benedyktyni tynieccy od dziesiątków lat przygotowują teksty Biblii tłumaczone z języków najstarszych, a przez to Biblia Tysiąclecia jednoczy wyznania. I to jest przynajmniej pocieszające.
Baron 19 24.07.2016 godz. 22:26
Jego odnowa polegała na przywróceniu państwowości polskiej, choć nie dana mu była koronacja na króla. Warto też pamiętać, że doceniając motto benedyktyńskie „ora et labora”, Kazimierz ufundował sławne opactwo tynieckie.