NA ANTENIE: Pół na pół
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Koniec remontów w szkołach

Publikacja: 20.08.2014 g.13:04  Aktualizacja: 20.08.2014 g.16:26
Poznań
W wielkopolskich szkołach kończą się wakacyjne remonty. W Gnieźnie 900 tysięcy złotych kosztowała modernizacja sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 8. Do przyszłego roku potrwa jeszcze budowa sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 1.
korytarz szkolny szafki2 - Anna Skoczek
/ Fot. Anna Skoczek

W siedmiu podstawówkach w Gnieźnie ma rozpocząć naukę od września około tysiąca pierwszaków. W tej grupie jest 356 sześciolatków. Reszta to dzieci siedmioletnie. Z odroczenia nauki o rok w Gnieźnie skorzystało 36 sześciolatków i sześcioro siedmiolatków.- mówił Czesław Kruczek wiceprezydent Gniezna. Po to aby najmłodszym dzieciom ułatwić naukę placówki były specjalnie dostosowywane: wysokość mebli, sanitariaty . Dzieci muszą mieć zapewnione także kąciki i place zabaw, dywany w klasach i odpowiednie przybory dydaktyczne.

Ponad 450 sześciolatków rozpocznie od września naukę w szkołach w Kaliszu. Placówki już wcześniej zostały przygotowane na przyjęcie takich uczniów. W tym roku nie było potrzeby dostosowywania klas dla najmłodszych. W tym roku będzie więcej klas pierwszych. Ale szkoły poradziły sobie z dostosowaniem klas do przyjęcia najmłodszych uczniów. Już w ubiegłym roku kupiono brakujące ławki. Do poradni wpłynęło 100 wniosków o odroczenie szkolnej nauki dla sześciolatków, ale cześć z nich odrzucono.

Kaliszowi przybyła też nowa szkoła. Od września do pachnących jeszcze farbą klas wejdą uczniowie "Trzynastki". Budynek miał być gotowy już w ubiegłym roku, ale firma budowlana miała kłopoty finansowe i prace przedłużyły się o dobrych kilka miesięcy. 1 września odbędzie się tam miejska inauguracja roku szkolnego - mówi prezydent Kalisza Janusz Pęcherz. Szkoła Podstawowa nr 17 na potrzeby najmłodszych uczniów adaptuje pomieszczenia po Poradni Pedagogiczno- Psychologicznej.

W klasach, do których przyjdą 6-latki powstały kąciki zabaw, a przy szkołach place zabaw. Plac zabaw powstał między innymi przy Szkole Podstawowej w podgrodziskim Kąkolewie i przy podstawówce numer 1 w Grodzisku Wielkopolskim.  - Jesteśmy przygotowani i czekamy na dzieci. Rodzice mogą być spokojni - mówi Artur Kalinowski, szef grodziskiej oświaty.  W gminie Grodzisk zdecydowana większość sześciolatków idzie do pierwszej klasy. Poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydała tylko 16 odroczeń. 

Ponad milion złotych kosztowały wakacyjne remonty w szkołach w Koninie. Sporą część tej kwoty przeznaczono na dostosowanie podstawówek dla sześciolatków. Remontowano głównie łazienki i kuchnie. Jak mówi odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Konina Sławomir Lorek - sporo jeszcze zostało do zrobienia. Chodzi przede wszystkim o najstarsze konińskie podstawówki. Jednak każdy sześciolatek znajdzie w naszych szkołach odpowiednią opiekę - zapewnia. W konińskich podstawówkach naukę powinno rozpocząć 270 sześciolatków. Jednak rodzice ponad 160 zwrócili się do poradni psychologiczno- pedagogicznej o odroczenie. Uwzględniono 109 takich wniosków. Ta grupa sześciolatków pozostanie w przedszkolach. 

W całym powiecie pilskim do pierwszych klas w tym roku pójdzie ponad 3.200 dzieci z roczników 2007 i 2008. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pile do końca lipca wydała 196 zaświadczeń umożliwiających odroczenie obowiązku szkolnego. Około 130 dotyczy 6-latków.

W tym roku remonty w pilskiej oświacie dotyczyły przede wszystkim przedszkoli. Jedyna duża szkolna inwestycja to budowa sieci informatycznej i elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 2 za 650 tysięcy złotych. Nie było natomiast wielkich inwestycji związanych z sześciolatkami. Te zostały poczynione w poprzednich latach - mówi Sebastian Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły. - Dokonaliśmy jeszcze drobnych zakupów związanych z ławkami, krzesełkami, dostosowaniem mebli w stołówkach, ale w skali łącznych wydatków to tylko kropla w morzu. Przypomnę, że już dawno przygotowaliśmy miejsca zabaw, place zabaw, otwarte stołówki, świetlice, które nie są tylko przechowalnią, a dostosowują czas pracy do potrzeb rodziców i dzieci. W szkolnych ławach za niespełna dwa tygodnie w Pile zasiądzie około 300 sześciolatków.

W całym powiecie pilskim do pierwszych klas w tym roku pójdzie ponad 3.200  dzieci z roczników 2007 i 2008. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pile do końca lipca wydała 196 zaświadczeń umożliwiających odroczenie obowiązku szkolnego. W tej liczbie około 130. dzieci to sześciolatki. Pozostałe to dzieci niepełnosprawne z potrzebą kształcenia specjalnego nie tylko z powiatu pilskiego, ale także czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego i chodzieskiego.

Poznań na wakacyjne remonty wydał ponad 25 mln złotych. Nowe, kolorowe elewacje zaskoczą między innymi dzieci z przedszkola przy ulicy Trzemeszeńskiej i uczniów z zespołu szkół numer 1 na Smochowicach. W Poznaniu kończy się też potężny remont nowego budynku VIII Liceum Ogólnokształcącego. Na ulicę Cegielskiego szkoła przeprowadziła się ze swojej historycznej siedziby przy Głogowskiej. Stary budynek miasto musiało zwrócić poznańskiej kurii. Do najbliższego piątku wszystkie wielkopolskie szkoły mają dostać paczki z rządowym elementarzem. W sumie w naszym regionie naukę w pierwszej klasie rozpocznie od pierwszego września ponad 50 tysięcy uczniów.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0