NA ANTENIE: 01:00-02:00 KLASYKA II/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Konin: sklepy na kółkach

Publikacja: 28.07.2015 g.15:40  Aktualizacja: 28.07.2015 g.16:48
Poznań
Czy obwoźni handlarze łamią przepisy?
sklepy na kółkach - Szymon Mazur
/ Fot. Szymon Mazur

Właściciele  wiejskich sklepów z Konińskiego narzekają na nieuczciwą konkurencję. Chodzi o coraz powszechniejszą  sprzedaż artykułów spożywczych wprost z samochodów, które kilka razy dziennie docierają w najodleglejsze zakątki byłego województwa. Nie przestrzegają zasad higieny i nie płacą podatków. Jeżeli to się nie zmieni, jeszcze rok , dwa i nasze sklepy padną - mówią rozżaleni handlowcy. Dlaczego coraz więcej mieszkańców wsi woli robić zakupy w sklepach na kółkach?

Powodów jest kilka. Wygoda - bo pieczywo a nawet wędliny i mięso dostarczane są klientom pod domy. Jest też trochę taniej niż w stacjonarnych sklepach. 

Zatem czemu ich właściciele nie obniżą cen ? Mówią, że ich na to nie stać ponieważ płacą podatki a i spełnienie wszystkich wymogów Sanepidu też sporo kosztuje. Sklepikarze co rusz donoszą na obwoźnych handlarzy do Sanepidu. Jednak jak przyznaje szefowa konińskiej Stacji Agnieszka Dybała - Kamińska to walka z wiatrakami. Bardzo trudno skontrolować sklep na kółkach, który pojawia się i zaraz znika - tłumaczy. Walczący o przetrwanie sklepikarze z konińskiego myślą o powołaniu swojego Stowarzyszenia by to reprezentowało ich interesy w rozmowach z Sanepidem, Urzędem Skarbowym i policją. Ich zdaniem obwoźni handlarze powinni być przez wszystkie te instytucje systematycznie kontrolowani, tak aby nie opłacało się im łamać przepisów. 

Co o sklepach na kółkach sądzą wielkopolanie? Posłuchajcie.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 1
konkurencja 28.07.2015 godz. 12:59
Polecam obejrzeć w tym temacie film "Szef"
http://www.filmweb.pl/film/Szef-2014-600964

Poza tym dla tych małych sklepików jest to często pierwsza konkurencja... o ile markety i centra handlowe spowodowały nie tyle co odpływ, co uszczuplenie koszyka zakupów dotychczasowych klientów, to sklepy na kółkach okazują się dla nich faktyczną konkurencją, której powinni sprostać.
Na pewno kontrole Sanepidu i Urzędu Skarbowego są potrzebne, jednak nie tylko dla obwoźnego handlu, ale przede wszystkim handlu stacjonarnego. Bo często przyczyna tkwi właśnie w jakości i czystości samych punktów handlowych, które teraz się skarżą na konkurencję.