NA ANTENIE: PERFECT DAY/DURAN DURAN
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Kto wymieni piec - za dopłatą?

Publikacja: 02.03.2015 g.12:20  Aktualizacja: 02.03.2015 g.12:54
Poznań
Czy Poznań powinien powalczyć o czystsze powietrze? W ostatnich dniach w Poznaniu niemal codziennie dochodziło do przekroczeń zawartości pyłu PM 10. To pył m.in. z domowych palenisk. Czy właściciele pieców węglowych zechcą skorzystać z programu i zadbać o powietrze? W Poznaniu będzie można otrzymać dopłatę do zamiany pieca węglowego na gazowy lub na podłączenie mieszkania do miejskiego cieplika. Program umożliwi odzyskanie nawet 80 procent zainwestowanych pieniędzy.
dym nad łazarzem-001 - Szymon Mazur
/ Fot. Szymon Mazur

Czy jeśli chodzi o czystość powietrza - jesteśmy bezradni? W Poznaniu będzie można wymienić stary piec węglowy na nową instalację nie -węglową. Miasto uruchomi niebawem program "Kawka". Jeśli we wtorek radni Poznania go uchwalą, w życie wejdzie pod koniec miesiąca. Umożliwi on odzyskanie nawet 80 procent zainwestowanych pieniędzy. Program dotyczy mieszkańców Starego Miasta, północnej Wildy i Łazarza, gdzie piece generują najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery. Ci mieszkańcy będą mieć dwa wyjścia - albo podłączyć się do miejskiej sieci - albo założyć piec gazowy.

Wszystko po to by walczyć z głównym sprawcą problemów czyli pyłem PM10. Powstaje w wyniku spalania węgla ale wydobywa się także z rur wydechowych samochodów. W ostatnich dniach w Poznaniu niemal codziennie były jego dobowe przekroczenia. Chociaż należy pamiętać, że normy są dużo bardziej restrykcyjne niż jeszcze przed kilku laty. Zdaniem Leszka Kurka, dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska UMP ważne by mieszkańców zachęcać, bo administracyjne nakazy na niewiele się zdają.

Czy Poznań jest miastem z zanieczyszczonym powietrzem? Wiadomo, że w Polsce największe z problemy ze smogiem ma Kraków. W Poznaniu, jeśli pozbędziemy się pieców węglowych, nie będzie w nich można spalać śmieci. Ich spalanie jest niestety ciągle problemem. Czy uda się namówić właścicieli kamienic, posesji, by zlikwidowali piec, do którego wcześniej mogli wrzucać co popadnie? Zdaniem Leszka Kurka w mieście jest już niedużo starych pieców. Ocenia się, że kłopot sprawia zaledwie 14% pieców w Poznaniu. To przede wszystkim one zatruwają środowisko. 

Czy można się przekonać do instalacji gazowej? Jeszcze kilkanaście lat temu zapotrzebowanie na ciepło było znacznie większe niż dziś. - Dzięki termomodernizacji, ciepło już tak nie ucieka z naszych domów i w tej sytuacji różnice finansowe między węglem a gazem lub siecią cieplną - będą coraz mniejsze - uważa dr Rafał Urbaniak z katedry Energetyki Cieplnej na Politechnice Poznańskiej.

W Poznaniu powietrze jest czystsze niż przed laty. Ale normy powietrza są coraz bardziej restrykcyjne. A mają być jeszcze bardziej zaostrzone. W katedrze Techniki Cieplnej od lat prowadzone są badania, które pokazują że efektywność pieców węglowych w rzeczywistych warunkach nie jest wysoka. Wprowadzenie programu "Kawka" ma zlikwidować około tysiąca pieców w Poznaniu.

Czy poznaniacy będą chcieli skorzystać z oferty miasta? Wymiana instalacji grzewczej może być kosztowna, a przy okazji może oznaczać większe koszty w przyszłości, bo panuje powszechne przekonanie, że gaz jest droższy. Program Kawka będzie trwał trzy lata. Pierwszy konkurs ruszy pod koniec marca. Miasto wyda na realizację programu ponad 5 milionów złotych. Zdaniem dyrektora Leszka Kurka, trzeba działać.

Możliwe jest także wprowadzenie pewnych zakazów. Chodzi np. o zakaz palenia węglem w bezwietrzne dni w miejscach, gdzie jest możliwość podłączenia się do sieci cieplnej miejskiej bądź gazowej.

Czy program "Kawka" poprawi czystość powietrza w Poznaniu? czy poznaniacy będą chcieli z niego skorzystać? Czy należy ludzi zmuszać do rezygnacji z pieców węglowych? W jakie ogrzewanie warto dziś inwestować - ekonomicznie, ale mając też na względzie nasze zdrowie?

Informacji o stanie powietrza w Poznaniu i uruchomieniu programu "Kawka" można szukać na stronach WOŚ UMP.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 28
Andrzej 17.10.2016 godz. 12:33
Ekologia czyste powietrze jestem za!!!l 80% zwrotu kosztow za zmiane instalacji ok.ale co potem czy moja emerytura wystarczy na ogrzewanie wode i jeszcze nachleb??w niemczech gaz jest tanszy trzy razy jak u nas a zarabiaja przynajmniej 8 razy wiecej jak my.moze na poczatek Pan Prezydent spowoduje ze gaz potanieje 3 razy pal juz te 8 krotne dochody to pewnie wszyscy by przeszli na gaz.
WandaPZN 29.04.2016 godz. 09:40
Kasa kasą, ale przede wszystkim, wspólnie walczymy o czystsze powietrze w naszym rejonie. Używanie starych pieców węglowych nie sprzyja naszemu zdrowiu, dlatego powinno się od tego już odchodzić. W tym momencie w wielu miastach w Polsce można starać się o dofinansowanie. Z tego co wiem, to w Poznaniu dzięki "KAWCE" można otrzymać dotację nawet do 80% kosztów kwalifikowanych. Myślę, że to fajna opcja i warto z niej skorzystać. Wiele ciekawych informacji odnośnie dotacji znalazłam na blogu eksperckim marki De Dietrich, polecam. http://blog.dedietrich.pl/wybierz-zrodlo-dofinansowania-na-wymiane-urzadzenia/
Bogna 07.01.2016 godz. 01:21
Ta osoba, ktora wykonywala pomiary zanieczyszczen smogiem od piecow nie zrobila tego rzetelnie!!!!!!! Z Jezyc a glownie z ulicy Sienkiewicza wprost na targi - reprezentacyjne dla miasta Poznania, w okresie zimowym przemieszcza sie czarna chmura spalin z piecow kaflowych!!!!!!!! Gratuluj pomyslu dofinansowania Ringu Stubbena!!!!!!!
mŁODY mARYCH 27.06.2015 godz. 10:35
KASA,KASA,KASA--MNIEJ MÓWIĆ WIĘCEJ SZYPĄ MAWIAŁ MÓJ MAJSTER
mNIEJ MÓWCIE WALCZAC O STOŁEK A WIECEJ EMPATII . sKĄD BIEDNI LUDZIE MAJA UZYSKAĆ KASĘ?
i JESZCZE NAJPIERW ZRÓB A POTEM ODDAMY. kASA , KASA , KASA
piotr 13.04.2015 godz. 19:20
Wilda jest najbardziej trującą dzielnicą - tam trzeba wymienić najwięcej pieców na ogrzewanie ekologiczne. Ludzie palą w piecach śmieciami i chorują potem na różne choroby w tym raka. Trują siebie i swoich sąsiadów. Powietrze na na Wildzie jest zabójcze a wiatr roznosi je potem na Stare Miasto i inne dzielnice.
radca 05.03.2015 godz. 19:27
Dotacje nie są zbyt efektywne , dlatego przy ogólnym zagrozeniu zanieczyszczeniami powietrza nalezy zastosować wszytkie formy ;
opodatkowanie, kredytowanie, dofinansowanie, wskazanie przykładowych rozwiązań modernizacyjnych, o którym już na forum wspominałem
http://www.radiomerkury.pl/informacje/pozostale/radni-o-piecach-weglowych.html
radca 05.03.2015 godz. 14:55
Problem zapylenia powietrza przez palenia w starych piecach kiepskim węglem można rozwiązać od ręki nakładając na węgiel akcyzę w wysokości jak na paliwa płynne i w odwróconej wysokości w zależności od jakości węgla.
Można równiez zmienić przepisy o opłatach za emisje do atmosfery (korzystajacy z cieplika miejskiego ja płacą, korzystajacy z pieców lokalnych nie) i objąć opłatami wszystkich emitentów, (dogospodarstwa domowe).
Mieszkanka Jeżyc 05.03.2015 godz. 12:05
Musiałam zlikwidować piec "kaflowy", bo był nieszczelny ,obecnie dogrzewam mieszkanie piecykiem elektrycznym,co jest bardzo kosztowne i nie dogrzewa mieszkania . Bardzo odpowiadało by mi takie dofinansowanie ogrzewania gazowego lub podłączenie do cieplika ale jak widzę Jeżyce w tym programie nie są objęte czy to tylko kwestia przeoczenia?no i oczywiście czy takie osoby ,które usunęły już piec też by takie dofinansowanie otrzymały , czy trzeba od nowa stawiać ten niewygodny "mebel"czyli piec kaflowy żeby otrzymać dopłatę.
Januszek 04.03.2015 godz. 09:37
mam zamontowany energooszczedny kociol-piec Co gaz typ KONDENSACYJNY na 150 m2.

na 50 mk2 nie warto pzreplacac za taki rodzaj pieca-kotla co gaz. .

wynika to z tego ze : > do 100 m2 kociol -piec NIE KONDESUJE - nie ma odzysku ciwepla ze spalin .

tylko powyzej 120 m2 oplaca sie i warto KUPIC zamontowac kociol-piec CO gaz typ. KONDENSACYJNY.

na miesiac oszcedzamy przy 150 m2 ok. 200 zl. tak wiec zwrot jest po 2-3 latach .

UWAGA.

kotly kondensacyjny sa zawsze z zamknieta komora spalania (TURBO )

lecz kociol z zamknieta komora spalania ( Turbo ) nie jest zawsze kotlem KONDENSACYJNYM . .

Wielu kupujacych myli te pojecia i instalator spzredaje ( drogo pow. 5000 zl.) klientowi kociol kondensacyjny

na 50 m2 bo ma z tego duuuza kase.

kociol z zamknieta komora spalania ( Turbo ) kosztuje od 2200 zl. do 3000 zl..

polecam B u d e r u s, V a i l l a n t ,

inne to wynalazki lub chinsczyzna lub włoszczyzna ( najlepsza w zupie )

naczytalem sie i jestem juz jako uzytkownik

Januszek
Nina 03.03.2015 godz. 14:52
dzwonie do NICH ,a ONI NIC NIE wiedza - tak pracuja Polskie URZEDASY .

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania ul. Gronowa 22A, 61-655 Poznań Telefon: 878-40-53 lub 878-40-54 Faks: 878-40-55 wos@um.poznan.pl .
Uzytkownik 03.03.2015 godz. 14:38
Po co zawracacie nam glowy jak NIC nie ustaliliście i nie ustalicie.
Wasze chęci NAM nie wystarczą nam żeby zmienic system ogrzewania . nie chcemy truc – chcemy dofinansowania na zmiany jakie jest w każdym ( niemalże ) kraju w UE
Dzwoniłem do Pani Ratajska tel. 61-8784-080 Wydzial Srodowiska -odpowiada KASY NIE MA .
Jak były dofinansowania na kolektory słoneczne to tez kasy nie mieliscie ( UM ) nawet Wl U Ochrony Środowiska nie Bral w tym udzialu – po moim telefonie padala odpowiedz ze Poznan nie jest zagrożony ekologicznie i KASY NIE MA .
Nie zawracjacie „GITARY” do czasu kiedy nie bedziecie pewni i nie będziecie mieli kasy na te cele . Dotyczy zmiany sposobu ogrzewania z weglowego na gazowe.

Z cieplikiem miejskim nie wiążcie ( ostrzegam ) się , bo ta francuska firma kasuje swoich użytkowników 2 razy tyle co za gaz

Uzytkownik
motoryna... 02.03.2015 godz. 17:50
dlaczego tylko dzielnice uprzywilejowane.gdyby był polski dobry węgiel to niebyło by takich problemów.przecierz sprzedają kamień z rosji i chin.bęzynę terz sprzedają z wodą ,to najdrożżższa woda w świecie .dlatego ludzie kupują stare auta ,bo one na tej wodzie jeszcze jadą,ate nowe z elektroniką i zabespieczeniami .nie.a inne produkty kture są sero podobne lub chlebo podobne itrują nas,a udają super markę w super sklepach np.biedrona i żaba lub inne gady.czemu tego nie poruszycie.strach lub mało kasy .niewystawicie nosa z waszego radia i wszystko tłumaczycie abonamętem....
Pomysłowy Dobromir 02.03.2015 godz. 14:41
Palenie węglem może być czyste! Wystarczy zmienić sposób palenia i ROZPALAĆ OD GÓRY. Więcej informacji można znaleźć w sieci.

Palenie śmieciami oprócz kwestii zdrowotnych i ekologicznych, szybko zapycha wylot spalin. Prędzej czy później zemści się wysokimi kosztami czyszczenia albo naprawy pieca i wizytą kominiarza.

Ogrzewanie gazowe czy miejskie jest wygodne ale droższe i jednorazowa dopłata raczej nie spowoduje lawinowych zmian.
Maks 02.03.2015 godz. 14:00
Koszty ogrzewania gazowego są wysokie, także abonamentu za gaz.
oto to 02.03.2015 godz. 13:37
Po pierwsze - miasto powinno zacząć od siebie i w pierwszej kolejności pozbyć się zbędnych zasobów lokalowych, przede wszystkim w centrum miasta.
Po drugie - nowy właściciel mieszkania/kamienicy w centrum miasta musiałby na własny koszt zainstalować sobie ogrzewanie gazowe lub elektryczne.
Po trzecie - miasto powinno zachęcać tylko tych, którzy mają tytuł prawny do lokalu (akt własności lub wieczyste użytkowanie) i im refundować wymianę ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne, ale nie poprzez dofinansowanie procentu od kosztu, a ryczałtowo - za m2 lub za lokal.
Po czwarte - miasto powinno zapewniać tylko lokale socjalne (kontenery dla uciążliwych mieszkańców i kawalerki socjalne w jakimś wieżowcu na peryferiach miasta). Natomiast całkowicie powinno się wycofać z zapewniania dachu nad głowom w dobrych lokalizacjach, które mogą dobrze na siebie zarabiać.
panie kurek cobto ma byc 02.03.2015 godz. 13:21
Nie 3600 bo finansują 80%.
Wyjdzie zawrotna kwota 2880zl !!!! Starczy ledwo na likwidacje 2piecy i wyszpachlowanie ściany. Cala instalacje musialbym z wlasnej kieszeni zrobić. KPINA PANIE KUREK!
policzmy 02.03.2015 godz. 13:07

policzmy
Policzmy Pan Kurek powiedzial max 6000tys oraz max 80zl/m2.

Przecietny malo zarabiajacy Poznaniak ma mieszkanie ok45m.
45mx80 = 3600zł

Czyli miasto dopłaci mu 3600zł. Smiech na sali.

Z góry program przeznaczony dla ludzi z dużymi mieszkaniami i duża kasą.
policzmy 02.03.2015 godz. 13:06
Policzmy Pan Kurek powiedzial max 6000tys oraz max 80zl/m2.

Przecietny malo zarabiajacy Poznaniak ma mieszkanie ok45m.
45mx80 = 3600zł

Czy miasto dopłaci mu 3600zł. Smiech na sali.

Z góry program przeznaczony dla ludzi z dużymi mieszkaniami i duża kasą.
Olgierd Pietrzak 02.03.2015 godz. 13:02
Proszę nie robic wody z mózgu ludzim i to z reguły starszym. Inwestycyjnie ze względu na wykonanie wewnetrznej instalacji gazowej wraz z piecem potrzebny jest projekt budowlany i pozwolenie na budowę (ok. 3000 zł ); do tego wykonanie instalacji c.o. z kotłem c.o. i grzejnikami (ok. 15000 zł) oraz przyłacze gazowe do budynku (opłata przyłaczeniowa której wysokość okresla WSG i projekt po stronie WSG) - jakie więc 8000 zł - kto się na propozycje Miasta zdecyduje?
Toms 02.03.2015 godz. 13:00
Oczywiście najwięcej przeciwników węgla jest wśród mieszkańców blokowisk ,gdzie jest ogrzewanie z cieplika ,ale dla mieszkańców domu jednorodzinnego to już nie jest taka prosta sprawa ,ktoś się chwalił że za gaz na sezon płaci 3000 ,też mam takiego znajomego który w ten sposób się chwali tylko że jak się do niego idzie trzeba grube skarpety i ciepłą bieliznę ubrać bo przy dłuższym siedzeniu zaczyna z nosa lecieć.
Damian 02.03.2015 godz. 12:58
Program kawka - pewnie jak zawsze skorzysta własciciel kamienicy, Bez znajomosci w urzedzie miasta przecietny Poznaniak nie dostanie złotówki. Po co mają bawić się z 1 mieszkancem jak przyjdzie właściciel kamienicy gdzie jest 50 mieszkań. Wszyscy zadowoleni prawda? Pojednycze osoby fizyczne powinny miec pierwszeństwo w takich programach ale niestety żyjemy w takim kraju w jakim żyjemy.
Zenek 02.03.2015 godz. 12:53
Urzędnicy z UMP powinny się wstydzić, że przez tyle lat nic w tej sprawie nie robiono! Cały czas się kłócili czyje to jest zadanie! I teraz na gwałt chcą wymieniać piece, bo UE ciśnie, NIK wytyka zanieczyszczenie i mogą być kary. Teraz??? Dawno trzeba było się tym zająć!
sandra 02.03.2015 godz. 12:51
Witam,

Wcześniej informowano, że program kawka skierowany jest również do osob ktore zamienia ogrzewania na elektryczne! nie tylko gazowe czy cieplik.

Pozdrawiam Sadnra.
Wiesław 02.03.2015 godz. 12:50
Przez kilka lat ogrzewałem obiekt handlowy prądem, piecami akumulacyjnymi. Koszt za dwa miesiące wynosił ok 600 - 700zł. Od czasu zmiany ogrzewania na drewno (piec kominkowy) koszt drewna na cały rok nigdy nie przekracza 600zł. W domu mam ogrzewanie gazowe a kosz gazu za dwa miesiące to średnio 1000-1200zł i zaledwie 19stC w domu. Po zamontowaniu kolejnego kominka w domu koszty spadły a temperatura powietrza wzrosła. Reasumując, matematyka jest nieubłagalna a ekonomia priorytetem każdego gospodarstwa domowego, zwłaszcza kiedy państwo kantuje nas na każdym kroku. Pytanie jaka dopłata zrekompensowałaby tak ogromną różnicę?
Gazer 02.03.2015 godz. 12:49
Po jakiego grzyba Polska kopie i dofinansowuje tak kosmicznymi środkami węgiel, skoro mamy palić gazem? Może przestać dopłacać do węgla i wtedy nie będzie można go tak tanio kupić? Rynek sam to wyreguluje.
stary poznaniok 02.03.2015 godz. 12:43
Niektórzy chodzą do sklepów ze zdrową żywnością, kupują jaja od szczęśliwych kur i chleb z mąki z pełnego przemiału, nie słodzą cukrem i w ogóle "są ekologiczni". A potem wrzucają worki foliowe albo plastiki do pieca. Elegancko! Po poznańsku! Oszczędnie! I nie trzeba do śmietnika schodzić z wiaderkiem!
Zenek 02.03.2015 godz. 12:39
Przez całe lata MIASTO nie robiło w tej sprawie NIC! Dlaczego budynki komunalne mają ciągle piece węglowe? Dlaczego nie są podłączone do cieplika? Kto ma o to zadbać jeśli nie miasto???
Gość 02.03.2015 godz. 12:39
Największy problem stanowią mieszkania socjalne i komunalne, które de facto przygotowuje i przydziela do zamieszkania miasto. Trudno oczekiwać od biednych ludzi, by wymieniali instalacje, bo to wymaga przeprowadzenia dużego remontu i wiąże się z ogromnym kosztem. Myślę, że każdemu, zwłaszcza starszym ludziom, łatwiej byłobym ogrzewać mieszkanie w ekologiczny sposób, ale czy taniej?