NA ANTENIE: CRY (2024)/BENSON BOONE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Laboratorium Fotowoltaiczne - prąd z paneli

Publikacja: 31.03.2015 g.18:08  Aktualizacja: 31.03.2015 g.19:22
Poznań
Dorobek nauki i biznesu w służbie ekologii - w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto Laboratorium Fotowoltaiczne.
laboratorium fotowoltaiczne -  Dominik Tryba - PPNT FUAM
/ Fot. Dominik Tryba (PPNT FUAM)

Laboratorium Fotowoltaiczne to dziewiąte laboratorium działające na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Do tej pory działalność Parku skupiała się na chemii, biotechnologii, medycyny, fizyki i archeologii oraz zarządzania odpadami. Teraz do rodziny innowacji i transferu technologii dołączyło Laboratorium Fotowoltaiczne zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. Prace prowadzone w Laboratorium mają odpowiedzieć na pytanie: czy panele słoneczne, jako źródło energii, są opłacalne, w jakich warunkach i dla kogo.

Zainstalowane w laboratorium panele słoneczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. Taka ilość energii pozwala np. na roczne oświetlenie terenu przemysłowego o powierzchni blisko 1 hektara, lub, jako uzupełniające źródło zasilania, zaspokoi potrzeby linii technologicznej firmy produkcyjnej, oczyszczalni ścieków lub dedykowanych oddziałów diagnostycznych placówek medycznych. Laboratorium już współpracuje z zakładami oczyszczalni ścieków, szpitalami czy firmami wykorzystującymi w swojej działalności linie produkcyjne o dużym poborze mocy.

Placówka ma także poszukiwać rozwiązań, które obniżą koszty energii w gospodarstwach domowych. Laboratorium zapowiada, że w najbliższej przyszłości będzie pomagać i doradzać małym producentom prądu. Wkrótce właściciele domowych instalacji solarnych o mocy do 10kW będą mogli odsprzedawać wyprodukowaną energię. Umożliwi im to przyjęta niedawno Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0