NA ANTENIE: Serwis informacyjny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

Małe księgarnie - przetrwają czy znikną?

Publikacja: 03.08.2015 g.11:28  Aktualizacja: 04.08.2015 g.16:19
Poznań
Czy małe księgarnie są potrzebne? Czy ich prowadzenie jest opłacalne?
Księgarnia u anarchistów - Fredry - Jacek Butlewski
/ Fot. Jacek Butlewski

Wiele takich miejsc właściciele zlikwidowali z powodów finansowych. Np. na osiedlu Kopernika w Poznaniu działała popularna księgarenka Między Słowami.- można tam było nie tylko kupić książkę, ale też po prostu spędzić miło czas,  organizowano wiele wydarzeń kulturalnych. Teraz już jej nie ma.

- Małe księgarnie mają swój urok, ale ich problemem jest to, że czytelnicy często wolą iść na skróty, kupują w internecie lub w księgarni sieciowej w centrum handlowym. Duzi gracze wyparli tych małych z rynku - mówi ekonomista dr Jacek Trębecki. Księgarenki muszą konkurować z sieciówkami, żeby zwyciężyć w niełatwej walce o klienta. Prowadzenie małych księgarni jest bardzo często mało opłacalne albo wręcz - nieopłacalne - mówi ekonomista dr Jacek Trębecki.

Małe księgarnie... nie mają łatwo w walce o klienta z księgarniami sieciowymi, wiele z księgarenek przestało istnieć... ale z drugiej strony jest pewna, całkiem niemała grupa zainteresowanych wyjątkowymi miejscami, w których można kupić książkę, poczytać na miejscu,  ale i porozmawiać o książkach przy kawie czy herbacie, spotkać kogoś wyjątkowego.

Ważne w przypadku małych księgarni jest  to "coś"... trudnego zresztą do wymyślenia i  stworzenia - "coś" czyli duch tego miejsca, specyficzny dla tej a nie innej księgarenki - mówi kulturoznawca Mateusz Witczak. W jego ocenie tego "czegoś" nie mają sieciowe księgarnie. Może więc np. samorządy powinny wspierać takie miejsca, promując je, polecając mieszkańcom i przyjezdnym oraz dając np. ulgi w czynszach?

Co takiego jest w małych księgarniach, poza książką, czego nie ma w dużych? W księgarenkach zauważa się klienta, jego oczekiwania i pragnienia... a czy klienci zauważają małe księgarnie?

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 3
Ania 03.08.2015 godz. 13:11
Warto też poruszyć temat wymiany książek, w Poznaniu są organizowane takie akcje, niestety dość rzadko, a szkoda. Byłam na jednej akcji organizowanej przez Czytelnisko i aż miło było popatrzeć na wszystkich miłośników książek. Najbliższa akcja jest chyba 22 sierpnia na Zamku, warto zabrać ze sobą przeczytane już książki i wymienić na nowe :)
stefan 03.08.2015 godz. 12:44
Czytam dużo, ksiazki kupuję i wypozyczam. Zmian nie powstrzymamy, upałów coraz więcej i nikomu nie chce się chodzić po zakurzonych ulicach.
szeryf 03.08.2015 godz. 12:32
Znikną!!! Najlepiej jest jak każdy zajmuje się swoim ogródiem, ale teraz to już niemożliwe. Niechęć ludzi do biegania po różnych sklepach i chęć maksymalnego zysku właścicieli sklepów doprowadziły do tego, że w jednym sklepie kupujemy: artykuły spożywcze, rzeźnika, książki i gazety , zabawki, chemię, bieliznę. Brak jest już typowego warzywniaka, mięsnego, piekarni, cukierni i ksiegarni.