NA ANTENIE: I DON'T WANNA LOSE YOU/TINA TURNER
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Merkury Polskie Radio - posłuchaj!

Publikacja: 06.12.2010 g.00:15  Aktualizacja: 07.12.2010 g.22:46
Poznań
Radio Merkury brzmi od 6 grudnia inaczej. Po ponad 10 latach zmieniliśmy oprawę muzyczną nazywaną fachowo - jinglami. To krótkie, charakterystyczne dla danej stacji dźwięki poprzedzające wiadomości, prognozę pogody czy informacje dla kierowców. Jingle to wizytówka radia. Wprowadzane od dziś w Radiu Merkury nawiązują do pierwszego sygnału Poznańskiego Radia, którym były takty "Roty" Feliksa Nowowiejskiego.
Radio Merkury - zimą - Radio Merkury
/ Fot. (Radio Merkury)

Kompozytor jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym podarował rozgłośni tę wizytówkę dźwiękową.

Zmieni się też nazwa rozgłośni. Do tej pory było to "Radio Merkury Poznań", od dziś - "Merkury Polskie Radio". Przygotowania nowego brzmienia trwały kilkanaście tygodni. "Zdecydowaliśmy się przypomnienie historycznych dźwięków, ale w nowych aranżacjach. Dla rozgłośni Polskiego Radia takie, która jest Radio Merkury, nasza tradycja ma duże znaczenie" - przyznaje Robert Mirzyński, który kierował zespołem przygotowującym nowe brzmienie.

W sumie przygotowano ponad 70 jingli, obok muzyki klasycznej są aranżacje w stylu rockowym, popu czy jazzowe. Zmiana oprawy Radia Merkury to zapowiedź planowanych zmian programowych, które mają pojawić się na antenie w styczniu.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 71
Janusz 21.01.2012 godz. 01:06
Zmiany zmianami, ale żeby Noc u Berniego z anteny zdjąć ?! ...
JaninaS 16.12.2010 godz. 21:53
Slucham Radia Merkury od zawsze, poprzednio poznanskie radio . Nie podobaja mi sie te nowe Jingle -brzmia jak dzwieki za komuny . Wogole te audycje po 6.12.2010r sa jakies inne - znacznie gorsze....Zawsze sluchalem i chwalilem przed innymi RM z tego ze bylo porzadne-czyli po poznansku.. teraz jest po warszawsku - takie dziwne -podobne do pr. I Polskie Radio W-wa. . ........
cz'ytacz 16.12.2010 godz. 00:27
Świetnie że znany Literat podziela moje zdanie.Przypomnę szanownej opinii i czytelnikom że ów rozsławił Literaturę Polską znaną powszechnie pozycją pt" W kółko Macieju...".Więcej dzieł tego autora nie pamiętam.Może sam autor przypomni?
Maciek 15.12.2010 godz. 18:00
cz'ytacz masz rację, język polski, to trudny język. Widać to po Twoim wpisie.
bartolini 15.12.2010 godz. 12:47
Wiyncy gwary wew radio! Blubroć wiyncy po naszymu !
jk 15.12.2010 godz. 01:40
informatykowi polecam: wejść na poniższy link, przeczytać artykuł tam się znajdujący i co najważniejsze przemyślenie całej sprawy.

http://zadzior.wordpress.com/2010/11/25/uniwersalne-projektowanie-serwisw-internetowych-6-nietypowi-uzytkownicy/
jk 15.12.2010 godz. 01:35
Informatykowi polecam wejście na poniższy link, przeczytanie artykułu tam się znajdującego i przemyślenie całej sprawy.
jk 15.12.2010 godz. 01:32
iwa pisze: Strach się bać, co nas - słuchaczy - czeka w styczniu! To dopiero początek zmian, które i tak się już zaczęły po "odejściu" pana Piotra Frydryszka. Niektóre audycje "zeszły" do "podziemia - nocy" (Poduszkowiec), inne w ogóle usunięto (Dwaj panowie K.) a co dopiero wygląd i poruszanie się po nowej stronie radia....

po osłuchaniu się z tą nową oprawą powiem, że sygnały jeszcze dadzą się znieść, ale posłuchać sobie czegokolwiek na stronie, to droga przez mękę i jak widzę nietylko dla niewidomych. Osoby niewidome o udostępnienie odsłuchu "sygnałów świata" walczyły przez jakie 5 miesięcy, a niejednokrotnie otrzymywały odpowiedź "a bo my walczymy z piractwem, dlatego strona we flashu". Dopiero niedawno wchodząc na stronę wyżej wymienionej audycji, o którą walki trwały od 18 czerwca widzę "o, wreszcie widać link do odsłuchu". Bolesne to, ale prawdziwe. Jakiś tydzień temu dzwonię i mówię ludzie udostępnijcie oprawę muzyczną tym, którzy mogliby ją ocenić. Usłyszałem tylko parafrazę tego, co przeciętny niewidomy słyszy pytając o pracę, a mianowicie "dobrze, przekażemy informatykowi". Do dziś oprawa jest w tym uwielbianym przez niektórych flashu, a chodzenie po tej stronie to taak jak powiedziałem droga przez mękę. Informatycy. Róbcie ten serwis po bożemu
cz'ytacz 14.12.2010 godz. 23:24
Żenujące że o Polskim Radio i to pierwszym w Wielkopolsce,nie wypowiadają się poloniści.A przecież to w tamtych czasach to jedna rozgłośnia świadczyła o i rozpowszechniała używanie i poprawność Polskiej Wymowy.Gdyż większość tzn prawie wszyscy dobrze radzili sobie z Niemieckim,ale z Polskim to często na pół przeplatając... .Więc dziwnie stało się że teraz polskie akcenty są nieznośne i żle odbierane.Zwłaszcza że osobiście uważam że Język Polski w szkołach był (a może jeszcze jest) ŻLE UCZONY... .Popierając się jeszcze niewielką ilością wartościowszej literatury,pomniejszone o pozycje napisane z w PRL-u.
Poznań 14.12.2010 godz. 22:49
Aż żal czytać ten wątek...Nowe dżingle mogą sie nie podobać, ludzka rzecz, zwłaszcza że Merkury ma raczej konserwatywną publikę. No ale przywoływanie Frydryszka w kontekście zmiany nazyw to już mała żenada. To właśnie pan PF zabrał nazwę Polskie Radio Poznań i wynyślił w jakieś gówniane Merkury. Teraz jest próba powrotu do tradycji. A nagonka że zabrano "Poznań" - przecież hasło Poznań prawie się na antenie nie pojawiało, ani w w relacjach dziennikarzy ani w dżinglach. Było tylko śmieszne radio merkury, znaczące tyle co jakaś kolejna eska pogoda czy inna sreska. A to jest przecież Polskie Radio !!!!!!!!!! duma i tradycja - jak z hasła Lecha Poznań ;)
Maciek 14.12.2010 godz. 17:12
Od stycznia to nastąpi taki smutek, że strach o tym myśleć.
A później się dziwią, że ludzie nie chcą płacić abonamentu. Za co, pytam się.
Żal tego radia.
Iwona 14.12.2010 godz. 14:25
Czy ktoś wreszcie usłyszy nasze wołanie ???
iwa 14.12.2010 godz. 11:10
Strach się bać, co nas - słuchaczy - czeka w styczniu! To dopiero początek zmian, które i tak się już zaczęły po "odejściu" pana Piotra Frydryszka. Niektóre audycje "zeszły" do "podziemia - nocy" (Poduszkowiec), inne w ogóle usunięto (Dwaj panowie K.) a co dopiero wygląd i poruszanie się po nowej stronie radia.... Przyłączam się do protestu „radara” w związku z usunięciem Poznania z nazwy radia (a na radiowej stronie w logo nadal jest!) Protestuję również przeciwko używaniu słowa jingiel. Polskie radio – polski język! Nie mogłoby być słowo sygnał? Też krótkie a jednak polskie.
Pozdrawiam słuchaczki i słuchaczy.
Anna 14.12.2010 godz. 09:03
Spośród 17-tu rozgłośni REGIONALNYCH Polskiego Radia, aż 13 posługuje się nazwą bezpośrednio miasta z którego nadaje, identyfikując się tym samym z regionem. Dodatkowo Radio "Zachód" i "Pomorza i Kujaw" ewidentnie nawiązują do regionu! Ciekawe komu w "warszawce" chciał wejść w "tył..." Robert Mirzyński, wywalając z nazwy Radia Merkury słowo Poznań i nawiązanie do regionu. Fujjj jaki wazeliniarz!
Mateusz C 12.12.2010 godz. 19:17
Poproszę o udostępnienie starych jingli/podkładów. Ze wzgledów "wizerunkowych" pewnie nie zdecyduja na wycofanie sie rakiem z wprowadzonych zmian (utopione pieniądze, roboczogodziny). Ale chciałbym móc wrócić do starych podkładów, jak mnie szlag będzie trafiał słuchajac obecnych. A niestety zapomniałem przed 6.12 ponagrywac kilka serwisów, celem ich wyodrębnienia.

Osobom popierającym nowe proponuje posłuchać kompilacji Jingli na youtube, z wszystkich oddziałów Polskiego Radia. Osobom tęskniącym za ciszą polecam "przeprowadzkę" do PR 2. Takie pałerowe jingle wbrew pozorom pomagały w szare, zimowe dni.
Maciej 12.12.2010 godz. 14:21
Przecież nic by się nie stało, gdyby te oryginalne takty Roty, które pojawiały się w trakcie zajawek, zapowiadających zmiany oprawy muzycznej, pojawiały się tak normalnie, co jakiś czas, jak normalny dżingiel wraz ze słowem lektora, wypowiadającym nazwę stacji, czy nie byłoby to sympatyczne?
Stary 11.12.2010 godz. 19:30
Czuję się zdezorientowany ale przede wszystkim zdegustowany tymi nowościami. Mam też na następujące podejrzenia : 1.Wyrzucono z pracy ludzi z mojego RADIA. 2. Za tym kryją się decyzje WARSZAWY ! Kolejne pytania: kto komu chciał zrobić dobrze ? Przy takiej liczbie negatywnych opinii słuchaczy czy wycofanie się jest możliwe.....?
Jarek 11.12.2010 godz. 17:52
faktycznie wielka szkoda iz slowo Poznan znikło z nazwy radia
Maksymilian 11.12.2010 godz. 16:38
Jest mi przykro, że pozmieniali jingle. Poprzednie były najlepsze aż chciało się słuchać. Te w sumie nie są takie złe, ale brak już tej energii i pozytywnych emocji. Przywróćcie poprzednie, błagam was! :(
Przemek 11.12.2010 godz. 14:29
Czytam i słucham...Słucham i czytam.... Sam już nie wiem....Niby to jakieś zacofanie , niby to atmosfera zadumy, a jednak ciągnie do Was...
Jest smutno, a nawet bardzo smutno...-Gdyby nie Wasze ciepłe i znane głosy- oj nie wiem, czy nie znając tego radia wcześniej chciałbym go dalej słuchać....
Robię to dla Was i dla Waszej pracy...ale jest ciężko, oj ciężko....
Takie smęty- brak podkładu....
Trudno muszę z tym żyć, bo co jak co, ale rzetelność waszych informacji i ich czytelność nadal pozostaje na tak wysokim poziomie, jak przed 6 grudnia
Henia 11.12.2010 godz. 13:06
Radio Merkury towarzyszy mi w życiu od wielu lat,niestety od 6-grudnia mam wrażenie że słucham Jedynki,całe szczęście że "głosy"zostały te same.Uwielbiam Radio Yesterdey.Kiedy włączam radio wydaje mi się że pomyliłam stację dopiero jak słyszę głos komentatora(na szczęście nie zmieniony !!!) wiem że jednak nie.
Anna 10.12.2010 godz. 23:10
Wprowadzając nową oprawę zrobiliście "mikołajkowy prezent" konkurencji:) Oj mocno Radio Merkury obniżyło loty... Siermieżnie, siermiężnie i jeszcze raz nudno... niestety.
cz'ytacz 09.12.2010 godz. 18:05
Słuchając kiedy mogę,oceniam że te muzyczne akcenty przed informacjami RM,są na miarę tego radia i bez przesadnych akcentów i taktów płynących z tej Patriotycznej Pieśni...No niestety pieśń o jednoznacznych słowach "Miasto Poznań moja recepta...",musi poczekać, aż nabierze historycznej patyny.A myślę-sądzę że będzie uwzględniona do tych tzw jingli radiowych...
JA-REK 08.12.2010 godz. 19:27
Jest mi bardzo miło, że pierwszy jingiel który najpierw zobaczyłem, a potem usłyszałem, jest w wersji reggae. Może Radio przypomni sobie o tym gatunku, który ma przecież w Wielkopolsce piękne tradycje (np. Gedeon, Rokosz i inne) a obecnie wielu fanów i kilka ciekawych imprez cyklicznych (np. Reggae na Piaskach) ??? Polecam uwadze. ONE LOVE !
antonina 08.12.2010 godz. 17:27
jingle tłumaczenie: brzęk;)... a tyle szumu
Maciek 08.12.2010 godz. 17:02
jacek jan - rozumiem Ciebie w jakiej jesteś sytuacji. Nie wiedziałem, że ta lista jest niewidoczna.
jacek 08.12.2010 godz. 15:36
No to już wszystko jasne. Warszawka naciska, aby całe polskie radio przechodziło na tak zwane favascripty, w związku z czym robi się coraz bardziej niedostępne. Z resztą nowy portal polskiego radia www.polskieradio.pl jest poprostu straszny. zainstalujcie sobie jawsa chociażby z agatką, następnie wyłączcie i wynieście monitor jak najdalej od stanowiska pracy, aby w czasie testowania was nie kusił. W dalszej kolejności należy: 1 uruchomić jawsa, 2. uruchomić przeglądarkę, 3. wrócić do tego artykułu, 4 kliknąć nieszczęsny link pod tytułem zobacz przy użyciu klawiatury, 5. posłuchać, czy pod artykułem zostanie coś poza komentarzami przeczytane. Po przesłuchaniu tej strony proszę o pozostawienie raportu w komentarzach.
jacek jan 08.12.2010 godz. 13:59
Powiem krótko. Maciek widzi, dlatego łatwiej jest mu sobie kliknąć w link zobacz i rozwinie się lista z sygnałami i tak dalej. tyle, że lista z jinglami jest niewidoczna dla programów, którymi posługują się na codzień osoby niewidome celem odczytania zawartości ekranu. tyle ode mnie w sprawie niemożliwości odsłuchania jingli przez osoby niewidome..
Iwona 08.12.2010 godz. 07:12
Antonino! Pozwól ludziom mieć swoje zdanie. To nie ma nic wspólnego z "klasą" ani "otwartością ". Pozdrawiam
antonina 07.12.2010 godz. 22:47
Przeczytałam, niemal wszystkie, komentarze. Wynika z nich jasno i jednoznacznie, że Radia Merkury słuchacie głównie dla JINGLI!!!!! Brawa dla twórców JINGLI!!!! Do tej pory sądzilam, że słuchamy radia dla muzyki, audycji, felietonów, a okazuje się, że JINGLE są najważniejsze, skoro budzą takie kontrowersje. To śmieszne!!!
JINGLE SĄ REWELACYJNE, PONADCZASOWE I NOWOCZESNE. Sam kompozytor zaproponował użycie swojego utworu jako "sygnału" RADIA POZNAŃSKIEGO. Wykażcie trochę KLASY i OTWARTOŚCI na zmiany!!!
Maciek 07.12.2010 godz. 20:45
Trzeba kliknąć "zobacz", rozwinie się lista z jinglami.
jacek jan 07.12.2010 godz. 20:31
Zastanawiam się, dlaczego jako osoba niewidoma nie widzę żadnych przycisków, dzięki którym można tych jingli, czyli mówiąc po polsku sygnałów sobie posłuchać? dlaczego te przyciski na stronie nie są tak widoczne jak na stronie dotyczącej tylko i wyłącznie "sygnałów świata"? Jak w takim razie osoba niewidoma korzystająca z czytnika ekranowego może dojść do oprawy muzycznej merkurego i jej sobie przesłuchać? Pozdrawiam i proszę o jakieś udostępnienie nowych sygnałów merkurego podobnie, jak zostały udostępnione audycje "sygnały świata", a przy okazji wszystkich dźwięków, zamieszczonych pod artykułami.
ewam 07.12.2010 godz. 19:07
gwoli wyjaśnienia, pracuję w okołomedialnym piarze, te zmiany nie zostały narzucone z zewnątrz, nie przez centralę w warszawie, nie ma takich przepływów, nie ma takich nacisków, w warszawie nikt się nie interesuje regionalnym radiem i jego obliczem, te zmiany są ze środka radia, rodzaj wprawki ? ćwiczenia ?. nie wydaje mi się, by to było badane na ewentualność porażki, takie sprawy się chyba fokusuje w dzisiejszych czasach.ciekawe czy ktoś to zbadał, bo wygląda jakby poszło na żywioł, zmiana dla zmiany, żeby było.delikatnie rzecz ujmując - zadziwiające.
jacek jan 07.12.2010 godz. 16:16
W trójce też swego czasu ktoś sobie wymyślił bardziej współczesne sygnały i podkład pod serwisem. Obecne sygnały radiowej trójki nawiązują do sygnału serwisu trójki sprzed ery wiadomości z podkładami. Jeśli natomiast ktoś chce słyszeć podkład pod serwisem to niech się przełączy na mcradio.
jacek jan 07.12.2010 godz. 16:08
a tak prawdę mówiąc podkłady pod wiadomościami w radiu merkury pierwszy raz zastosowano w 2000 roku. jeśli jakikolwiek podkład się w wiadomościach do 2000 roku pojawił to owszem, ale pod skrótem wiadomości. W radiowej trójce podobnie.
jacek jan 07.12.2010 godz. 16:02
Poznańskie radio nadawało wówczas program "od szóstej do szóstej" (w sumie 12 godzin, gdy cała reszta nadawała od 06:00-08:00, po czym od 16:00-18:00. Po pewnym czasie radio poznań zmieniło nazwę na radio merkury i tak zostało przez lat około 20.
Elzbieta 07.12.2010 godz. 15:56
Zgadzam sie z pani Iwona. Dziwne te zmieny w Radiu Merkury. Przestaje sie z ta rozglosnia identyfikowac.
jacek jan 07.12.2010 godz. 15:48
wówczas pamiętam, że serwisy były nadawane w językach: polskim, angielskim i niemieckim, do czego radzę wrócić. W lipcu 1990 rozgłośnie lokalne nadawały swój program na falach radiowej czwórki.
jacek jan 07.12.2010 godz. 15:40
Poznańska rozgłośnia radiowa, a taką jest niewątpliwie polskie radio merkury powinna się od jakichś innych bliżej nieokreślonych planet czy innych komercyjnych asteroid czymś wyróżniać. Sama nazwa merkury kojaży mnie się z międzynarodowymi targami poznańskimi.
Radio merkury kojaży się nierozłącznie z jakimiś więkrzymi targami, jakie odbywały się w 1990 roku, kiedy to radio merkury zaczęło nadawać pod tą nazwą.
Maciej 07.12.2010 godz. 13:23
Ja już co prawda zabierałem głos, ale po Państwa spostrzeżeniach mam jeszcze kilka refleksji.. Po pierwsze nie mam nic przeciwko muzycznemu nawiązaniu do Roty, ale umówmy się,że co za dużo, to nie zdrowo, moim zdaniem nie można tej pieśni (w jakiejkolwiek formie) słuchaczowi obrzydzić, wobec tego nie wiem, czy nie byłoby słuszne, gdyby jeden, lub dwa okazałe, oparte na Rocie dżingle ukazywały się np. w południe, przed wiadomościami i może o północy, jako reklamówka bądź co bądź Polskiego Radia, nie miałbym też nic przeciwko temu,gdybyśmy o północy mogli posłuchać hymnu (wiem,że to jest nawiązanie do "Jedynki"), ale to naprawdę już wszystko!! Pozostałe zajawki i dżingle mogłyby być bardziej współczesne i naprawdę bardziej żywe, żeby człowiek wstający rano do pracy i włączający radioodbiornik, mógł poczuć ochotę do działania i pozytywną energię:) Co do przeszłości i do starej oprawy, to o określonych porach dnia mogłoby się też co nieco pojawiać, w końcu to też nasza historia! Cieszę się,że w Kalejdoskopie o 16.00 jako podkład pojawia Miles Davis "TUTU", bo to właśnie ten utwór pojawiał się jeszcze poprzednio jako dżingiel przed każdymi wiadomościami.Niech tak zostanie, podobnie, jak o pełnych godzinach w popołudniowej "Zapraszamy do Trójki" pojawia się znów po latach kukułka. Nie odżegnujmy się tak drastycznie od tego, co pamiętamy, może byłoby warto to wszystko jakoś fajnie i mądrze połączyć. I jeszcze słówko o wiadomościach: mnie także brakuje podkładu w trakcie wiadomości i w czasie Moto Sygnałów, bardzo proszę, radiowcy, rozruszajcie to trochę:)
ab cd 07.12.2010 godz. 10:20
Sygnał wiadomości i się zastanawiam, czy RDS przełączył Merkurego na Jedynkę.
Na szczęście głosy spikerów się nie zmieniły, nadal są dynamiczne.
Sygnał wiadomości dla kierowców - znowu brzmi, jak przestarzała jedynka.
Sygnał prognozy pogody, minimalnie lepszy, ale to nie to.
I w końcu normalny sygnał audycji, i przyjemne głosy redaktorów Radia Merkury Poznań.
Sygnał reklamy - może być, bo i tak nikt nie lubi reklam więc nie ma on aż takiego znaczenia.

Podsumowując, nowoczesne Radio Merkury na razie straciło fajne dżingle... reszta pozostała. Upodobniło się przez to do Jedynki, co nie jest dobre, gdyż za tym niestety pójdzie utrata słuchaczy.
Jeśli są to warszawskie naciski, to jest na to rada - to, co dobrego ucieka z Merkurego - wprowadzać do MC Radia - niech będzie ono na prawdę miejskim radiem, a nie komputerową playlistą przerywaną pozdrowieniami.

W każdym razie z radia, które skutecznie konkuruje w Wielkopolsce z RMF FM, Zet czy Trójką - wyjdzie mało popularne uzupełnienie Jedynki albo PR BIS/PR Euro/PR Czwórka i upodobnienie się do innych słabych rozgłośni regionalnych, które mają w swoich regionach małą słuchalność.
W każdym razie trzeba głośno krzyczeć, żeby nie odbierano Merkuremu statusu radia regionalnego, bo następnym krokiem może być to, co zostało zrobione z regionalną telewizją PTV - TVP3 Poznań - TVP Info, a w jej miejsce nic w Wielkopolsce nie powstało (Warszawa ma TVN Warszawa, Śląsk TVS, Pomorze/Kaszuby CSBTV) - jedynie WTK trochę lukę wypełnia, ale niestety nie jest ona dostępna ani z satelity, ani z nadajników naziemnych.
Iwona 07.12.2010 godz. 09:41
Ciekawe jak się do tych opinii ustosunkuje pomysłodawca. Na razie milczy jak zaklęty. Pewnie ma w nosie opinię słuchaczy. Ja słucham radia Merkury od początku jego istnienia. I jest mi smutno z powodu tych zmian. Kiedyś jak słyszałam sygnał Radia Merkury, natychmiast robiłam głośniej, ponieważ wiedziałam, że będą wiadomości itd... Teraz ten sygnał jest nijaki. Wielka szkoda. Będzie tak jak z telewizją regionalna. Niby jest, a jednak nie.
Paweł 07.12.2010 godz. 08:57
Straszne zmiany na gorsze... Rota z jednej strony kalana przez kościół katolicki, bo przecież wrogiem jest Niemiec. Nie jest bratem jak każe ta gruba księga, ale wrogiem... Rota to było coś dla mnie świętego, coś co świadczyło o duchu WIELKOPOLSKI. Warszafiak tego nie zrozumie. przekształcenie Roty na modłę radiową brzmi tragicznie... Wielu moich znajomych jeździ do Niemiec za pracą, na zakupy. I teraz tak, jedzie sobie 30 kilometrów od granicy i słyszy dżingiel, nuci Rotę i dochodzi do słów: nie będzie Niemiec pluł nam w Twarz... TRAGEDIA. Unia Europejska, łączyć a nie dzielić. Po drugie: jak można wyrzucić z nazwy POZNAŃ???!!! Ma tam w tym Zarządzie Radia Merkury balls czy nie? Walczcie o swoje. Radio od początku związane z POZNANIEM, teraz nie wiadomo z kim czy z czym... Rozumiem, że w RM niedługo zawiśnie portret Marszałka piłsudskiego, bo tak kazali w wawie. Skandal. Łączmy się poprzez cudowne różnice a nie przez nakazy i przykazy. Shame...
Adam 07.12.2010 godz. 00:46
Słucham Merkurego od kilkunastu lat. Mam świadomość, że przyzwyczajenie do starych sygnałów robi swoje. Ale niezależnie od tego staram się obiektywnie spojrzeć na nową oprawę "jinglową" serwisów. I niestety potwierdzam większość dotychczasowych opinii. To jest dramat i krok wstecz! Jakbyśmy cofnęli się o 20 lat, choć przypuszczam, że nawet wtedy było odrobinę dynamiczniej. Chyba, że RM definitywnie zrezygnowało z walki o słuchacza poniżej lat 40 i woli przypominać "jedynkę", niż nowoczesne stacje. Brak podkładu w serwisach (zwłaszcza w moto!) jest zabójczy!
Zbyszek z wyspy 06.12.2010 godz. 23:43
A ja w tym wszystkim widzę brak konsekwencji. Z jednej strony wraca się do czegoś starego (Rota), a z drugiej strony usuwa się jakże ważne słowo Poznań mówiące skąd radio nadaje. Na tyle, na ile mogłem się zorientować, to od samego początku w nazwie rozgłośni było odniesienie do Poznania ("Radjo Poznańskie", "Radio Poznań" czy w końcu "Radio Merkury Poznań"). Przykro mi to pisać, ale zapewne Warszawka musiała pokazać kogo należy słuchać. Co do słowa jingiel - jak już chcemy spolszczać, to może do końca, ja proponuję dżingiel - ale i tak nie będę używał tego wyrażenia. Co jak co, ale wg mnie publiczne radio (w nowej nazwie nawet polskie!) ma wręcz obowiązek dbania o czystość języka polskiego. Bo jeśli nie radio to co lub kto? No i na końcu jeszcze o przerywnikach muzycznych od strony muzycznej - jak dla mnie to krok w tył. Zdecydowanie jestem za poprzednimi przerywnikami. W zasadzie od momentu słuchania Radia Merkury Poznań, to zawsze to radio kojarzy mi się z tamtymi dźwiękami. I tak pewnie pozostanie. Pozdrawiam Radio Merkury Poznań i jego słuchaczy
Joanna 06.12.2010 godz. 23:25
nie podoba mi sie. nie. poza tym integracja Roty w jingle to chyba w obecnych czasach lekka przesada.
McRen 06.12.2010 godz. 21:42
a mi się nie podoba, poprzednie było lepsze, z pałerem!!!
DW 06.12.2010 godz. 20:02
Do: "Maciek" - Co do Roberta Mirzyńskiego - wiem, to było Radio "S" - swoją drogą lokalne i z całkiem nowoczesnymi jinglami:) Tym bardziej dziwię się takiej mizernocie teraz i zmazywaniu lokalnego charakteru...

Do: "GórniczKA" - nie zgodzę się z Tobą, że odwoływanie się do skostniałego w formie i strukturze centralnego "Polskiego Radia" jest zaletą...
GórniczKA 06.12.2010 godz. 18:45
Gratuluję pomysłu zmiany nazwy! Dotąd tylko ludzie bezpośrednio zainteresowani wiedzieli, że Radio Merkury jest oddziałem Polskiego Radia. Teraz będzie to wnikało z nazwy i to jest naprawdę bardzo pozytywna zmiana. Pragnę także zauważyć, że większość oddziałów PR w Polsce ma w nazwie Polskie Radio. To jest powód do dumy i jak najbardziej popieram chwalenie się tym ;)
cz'ytacz 06.12.2010 godz. 17:50
Oczywistym ...i oczywiste jest że należy się przyzwyczaić do takiej formy sygnału,który jednoznacznie głosi że to ...no wolałbym by Merkury Radio Wielkopolskie.No ale muzyczna wizytówka jest, do której brakuje dalszego ciągu, jednoznacznego podkładu muzycznego w trakcie odsłuchiwania wiadomości.Taki niewątpliwie było słychać w czasie nocnych wiadomości,który nazywałem niebieskimi przestworzami...////A za kilka lat liczę że Wizytówką Tego Radia,będą Poznańskie Słowiki i Mistrz,Który Skomponuje Coś Ciekawego.I wtedy nie będzie takich scysji co do obecnej nazwy,gdyż Poznańskie Słowiki mówią same za siebie o ....
Maciek 06.12.2010 godz. 17:15
DW - Mirzyński to kilkanaście lat temu prowadził listę w innym poznańskim radiu, teraz prowadzi Przylądek i fajnie mu to wychodzi. Nie wiem po co się wyskoczyli z tą Rotą.
Łukasz 06.12.2010 godz. 16:20
Zgadzam się z wypowiedziami poprzednich osób, oprawa muzyczna nieciekawa, wiadomości, wiad. dla kierowców bez podkładu, w ciszy, efekt: monotonia itp., i ten brak nazwy "Poznań" dla rodowitego poznaniaka całkowicie mnie oburza, jest to duży krok w stronę centralizacji polskiego radia( poszczególnych oddziałów terenowych), np. w PR1,PR3 wiadomości też są czytane na kompletnej ciszy, itp., mam prośbę, jeżeli ktoś to czyta z redakcji Radia Merkury Poznań, proszę to przemyśleć i może coś w tej sprawie na lepsze uczynić, może przywrócić poprzednie wspaniałe dżingle, albo chociaż dodać do nazwy słowo "Poznań", "Merkury Poznań Polskie Radio"
przypominam, że media regionalne powinny wypełniać tzw. misję, jako podstawowe żródło informacji o danym regionie (Wielkopolska) Pozdrawiam całe Radio Merkury POZNAŃ !
DW 06.12.2010 godz. 15:11
Pozostaje nam zatkać uszy i wytrzymać kolejne 10 lat:) Albo... poczekać do stycznia na wybór nowego Prezesa:) (Będzie konkurs). Swoją drogą tak to jest jak człowiek od literatury (R. Mirzyński) bierze się za oprawę muzyczną... Efekt byłby podobny jakby nagle realizatorów wpuścić przed mikrofon... (z pełnym szacunkiem dla realizatorów i Pana Mirzyńskiego).
qben 06.12.2010 godz. 14:45
Jak dla mnie robi się "nieciekawie"... Duży minus ode mnie, dziś rano myślałem, że pomyliłem stacje radiowe... Według mnie nie ma z czego się z czego cieszyć i czym się chwalić.
maafii 06.12.2010 godz. 14:43
już wiem...! To Radio Maryja!!! Ono chyba też swego czasu miało w jinglu fragment Roty...?!?!?! Eee, zdecydowanie zmiana wsteczna :(
DW 06.12.2010 godz. 14:16
Oj, bieda (niestety, bo słucham Merkurego od kilkunastu lat). To jakby się cofnąć w czasie o 40 lat. Monotonia, zero dynamiki, energii. Posłuchajcie nowych wiadomości: brzmią jak za komuny. Nudno, cicho i bez polotu. Kto wpadł na pomysł żeby skasować z jingla informacyjnego "leady" (zapowiedzi najważniejszych informacji) a do tego rozpoczynać informacje od ciszy bez podkładu? A informacje dla kierowców na kompletnej ciszy?? To chyba, żeby kierowcy posnęli!! A tam powinien być "power"! Jedyny plus za melodie pod prognozą pogody. Ogólnie technicznie dobrze wykonane ale trąci myszką i to mocno. A skasowanie odniesienia do POZNANIA i WIELKOPOLSKI to już całkowity skandal!
kornel 06.12.2010 godz. 13:10
nowe jingle całkiem fajne, jednak na dłuższą metę monotonne. decyzja o usunięciu z nazwy "Poznań" jest kompletnie nietrafiona. Już nie czuje się, ze to nasze radio, właśnie poprzez usunięcie nazwy miasta.
Magda 06.12.2010 godz. 12:53
Ojej... Te jingle... Nic nie ujmując Nowowiejskiemu i "Rocie" - gdzieś poczułam, że to radio zostało w tym momencie "ukościelnione". Rota kojarzy mi się nie tylko patriotycznie, ale kościelne właśnie bardziej, bo w kościołach jest śpiewana przy ważnych okazjach. I choć jestem osobą wierzącą i kościelne zaangażowaną uważam, że niekoniecznie jingle radiowe muszą do Roty nawiązywać... :( Są tysiące innych możliwości, które mogłyby do wielkich kompozytorów nawiązywać...! I czy faktycznie jest potrzeba cofania się do dwudziestolecia międzywojennego...??? Co do nazwy -też się zgadzam z przedmówcami -Merkury Poznań Polskie Radio byłoby super.
Kasia 06.12.2010 godz. 12:46
mi też się to nie podoba, jak wielu poprzednikom; UWAGA, zmiany...
Maciej 06.12.2010 godz. 10:38
Cóż...trzeba się będzie przyzwyczaić..Uważam,że jest to bardzo odważny krok, a czy wyjdzie na dobre stacji, to się okaże, ale oby tak było:) Najbliższy jest mi jingiel w wersji synth, mam nadzieję,ze będzie pojawiał się w okolicy "Nocy u Berniego":) Pozdrawiam całe Merkury - Polskie Radio, a zwłaszcza ekipę wspomnianej "Nocki" :)
radar 06.12.2010 godz. 10:13
PROTEST
Zgłaszam protest, przeciwko usunięciu z nazwy radia "Poznania". Jest to przecież radio regionalne, mówiące o życiu w Poznaniu i okolicach. Byłem, do tej pory dumny, z nazwy i z tego że mamy takie rzetelne poznańskie radio. Jak to bedzie teraz?
Iwona 06.12.2010 godz. 09:39
Zdecydowanie wolałam poprzednią wersje. Trąca mi ten nowy myszką i do tego komunistyczną. Przypomina dawne czasy, słusznie minione.
Marcin 06.12.2010 godz. 09:09
Fajna wersja pop i jazz. Co do nazwy to dla mnie szok. Uważam, za wielką stratę dla radia odebranie słowa "Poznań". Ale faktycznie mogła mieć na to wpływa "centrala" bo np. program 3 polskiego radia to "Trójka - polskie radio". Dlaczego u nas nie mogło być tak: Merkury Poznań - polskie radio??????
via sat and net 06.12.2010 godz. 08:40
a może by tak Radio Merkury Poznań - Wielkopolskie Radio - rozpoczęło nadawanie drogą satelitarną oraz przez internet w innych standardach (winamp, realplayer, a nie tylko przez stronę internetową)
Są fajne aplikacje np. na telefony komórkowe, które umożliwiają słuchanie radia internetowego... są też tunery z radiem internetowym - a radia merkury tam się słuchać nie da!
grzegorz 06.12.2010 godz. 08:19
Trzeba na "czymś" zarabiać. Za opracownie nowego "logo" ktoś wziął grube tysiące i ot chodzi.
Piotr Zalewski 06.12.2010 godz. 08:18
Żal że nie będzie w nazwie słowa Poznań, jakby nie było to słowo bardzo dużo mówiło więcej niż Merkury. Może to jeszcze ktoś przemyśli i w następnej odslonie zostanie dodane.
Poznaniak z krwi i kości
Pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Merkury Poznań.
Grzegorz 06.12.2010 godz. 08:17
Dlaczego z jingla radiowego zniknął Poznań ?! Propozycja "Merkury Poznań - Polskie Radio". Pozdrawiam G.K.
Maciek 06.12.2010 godz. 08:15
Moim zdaniem nowe jingle, to krok wstecz. Rozumiem patriotyzm poznański, ale bez przesady należy iść do przodu a nie oglądać się za siebie. Jeśli od stycznia audycje pójdą w tym samym kierunku, to nie wróżę zbyt dobrze. Obym się mylił.
Młodych trzeba przyciągnąć radiem nowoczesnym, dynamicznym a tu mamy wyraźne obniżenie tonu. I ta zmiana nazwy. Do tej pory Radio Merkury wyróżniało się spośród wszystkich lokalnych rozgłośni właśnie oprawą muzyczną i wspaniałymi audycjami. Teraz moim zdaniem obrano nie ten kierunek. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Merkury Wielkopolskie Radio 06.12.2010 godz. 08:07
Ale czy na pewno zmiany na lepsze?
Czy następnym krokiem nie będzie usunięcie z nazwy słowa "MERKURY" i zostawienie Polskie Radio program dziesiąty?
I dlaczego zniknęło słowo Poznań?
To jakby krok do centralizacji Polskiego Radia,
Dobrze znana marka, "Radio Merkury Poznań" została zastąpiona nową, która nie koniecznie musi się przyjąć, ale pożyjemy, zobaczymy - życzę wszystkiego najlepszego najlepszej poznańskiej rozgłośni radiowej, najlepszej stacji regionalnej Polskiego Radia. Bądźcie nadal stacją Wielkopolską, stacją Poznańską, walczcie, aby Warszawka Was nie pochłonęła.
jacek 06.12.2010 godz. 07:28
Mam nadzieję, że o 12:00 usłyszymy hejnał z poznańskiego ratusza, co także jest tradycją poznańskiego radia.
jacek k 06.12.2010 godz. 07:24
Wreszcie zmiany mam nadzieję, że na lepsze.