NA ANTENIE: SZALONA KREWETKA (2023)/ALICJA MAJEWSKA
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Mieszkanie komunalne - czynsz a dochody

Publikacja: 10.01.2013 g.12:25  Aktualizacja: 10.01.2013 g.16:32
Poznań
Czy wysokość czynszu w miejskich mieszkaniach powinna zależeć od wysokości dochodów? Czyli: im człowiek więcej zarabia, tym wyższy płaci czynsz? Już dziś taki przepis obowiązuje w Poznańskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania zastanawia się Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, do którego należą miejskie lokale komunalne. Założenie jest takie, że TBS-y i mieszkania komunalne nie powinny być dla bogatych mieszkańców.
Mieszkania komunalne, Naramowice, klucze - Adam Michalkiewicz
/ Fot. Adam Michalkiewicz

W założeniach mieszkania budowane przez towarzystwa budownictwa społecznego miały być ofertą dla średniozamożnych. Dla mniej zarabiających miały być mieszkania komunalne i socjalne, a dla najlepiej zarabiających - mieszkania własnościowe albo domy. W praktyce okazało się, że w mieszkaniach tbs-owskich mieszkają osoby bardzo zamożne. Tak jest także z mieszkaniami komunalnymi, gdzie wiele osób mieszka już na zasadzie "rozpędu", mimo że zarabiają dobrze i stać ich na kupno własnego mieszkania lub płacenie wyższego czynszu.

Jak regulowanie czynszów działa w PTBS-ie? Sprawę reguluje Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Okazuje się, że osobom, które nie spełniają kryteriów dochodowych, tzn. zarabiają dużo więcej niż przeciętni mieszkańcy, należy podnieść czynsz.

Jakie są progi dochodowe? Dla naszego województwa to:

5399,33  - jedna osoba wynajmująca mieszkanie
8099,00 - rodzina 2-osobowa
9898,77 - rodzina 3-osobowa
11698,55 - rodzina 4-osobowa
13498,33 - rodzina 5-osobowa
15298,11 - rodzina 6-osobowa

"Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Dochód jest dochodem miesięcznym wszystkich osób przewidzianych do wspólnego zamieszkania" - cyt. za  tbs24.pl

O ile wzrosły czynsze osobom, które przekraczają dochody? Jak się okazuje, w niektórych wypadkach jest to nawet 200 proc. Jeżeli ktoś przekroczył progi do 10 procent, to PTBS w ogóle nie brał tego pod uwagę. Skąd TBS wie ile zarabiają mieszkańcy? Jak sprawdza wysokość dochodów swoich lokatorów? Czy ludzie chętnie ujawniają swoje pensje?

Czy podobny przepis - jak w TBS - uzależniający stawkę czynszu od dochodów - powinien być wprowadzony w mieszkaniach komunalnych? Czy wyobrażają sobie Państwo sytuację, w której bogatszy najemca w  tej samej miejskiej kamienicy płaci za metr kwadratowy mieszkania czynsz np. o 20% wyższy, albo  np. półtora razy większy?

Decyzję w tej sprawie musieliby podjąć radni, bo to oni ustalają wysokość czynszu w mieszkaniach komunalnych. Radny Tomasz Lewandowski, który jest przewodniczącym komisji gospodarki mieszkaniowej, jest pozytywnie nastawiony do tego pomysłu. A jakie powinny być progi dochodowe i ile trzeba zarabiać, by miasto zażądało od nas wyższego czynszu?

Zwolennikiem zróżnicowania stawek czynszu w mieszkaniach komunalnych jest dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu Jarosław Pucek. Okazuje się, że w Poznaniu myślą bardzo poważnie o zróżnicowaniu stawek czynszu. A co z innymi miastami w Wielkopolsce? Czy podobne rozwiązanie powinno zostać wprowadzone w Kaliszu, Koninie, Lesznie czy Pile? Zapraszamy do dyskusji!

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 4
MR JOHN 18.10.2014 godz. 16:52
Czy jesteś zainteresowany kredytem? jeśli tak wrócić do nas na zenithfinanceltd247@gmail.com
Markiz 01.03.2013 godz. 13:00
Ok. to zrozumiałe że miasto chciało by pomóc ludziom gorzej sytuowanym, pochwalam to w pełni, ale nasuwają się dwa pytania: dlaczego mają być karani ludzie którym się trochę lepiej powodzi,którzy ciężko pracują, regularnie płacą czynsz, dbają o lokal, łąd i porządek? często tak jak przedmówca wyremontowali lokaz z runiny na mieszkanie! dlaczego mają płacić na patologoę i ludzi z alergią na pracę? jestem pewien że w 90% przypadków"najemców gorzej sytuowanych"mają to na własne życzenie. Pozostałe 10% to ludzie którzy naprawdę potrzebują pomocy i takiej pomocy należało by udzielić. Jednak żeby to zadziałało i decyzja o podwyżkach dla lepiej zarabiających i rabatach dla biedniejszych powinna nastąpić po szczegółowej weryfikacji!!! Więc najpierw ZKZL nie ch ustali kto tej pomocy tak naprawdę potrzebuje i zrobi porządek z melinami i oszustami korzystających z martwych przepisów.
anlep 21.01.2013 godz. 13:03
co za bzdura! DLACZEGO KTOŚ LEPIEJ ZARABIAJĄCY MA BYĆ GORZEJ TRAKTOWANY (DYSKRYMINOWANY) NIŻ MNIEJ ZARABIAJĄCY! ludzie kto to wymyślił. zamiast pomagać biedniejszym znowu chce się udupić tych troszkę lepiej sytuowanych, a biedni nadal będą w głębokiej du..e! Typowe zagranie pod publikę i żeby nabić sobie kapitał polityczny :) Chyba że nasze miejskie władzę chcą koniecznie żeby już nikt nie płacił czynszu :) . Prawda jest taka że kogo było stać na mieszkanie to je już sobie kupił w czasach bumu na nieruchomości, a kogo nie stać to odczekał swoje naście lat w kolejce po lokal miejski! Poza tym niech ktoś mi jeszcze wytłumaczy co nasze władze miejskie mają zamiar zrobić z takimi jak ja, którzy za własne pieniądze (ponad 120 000, a właściwie pieniądze banku bo zdecydowana większość w kredycie) zaadaptowali otrzymaną od miasta ruderę w której był jeden pokój, kuchnia bez gazu, prąd na palącej się instalacji elektrycznej, zimna woda, toaleta (dosłownie tylo sracz o pow. 1,2 m^2) grzyb, syf, i źle położony przeciekający i bez mambrany nowy dach (sic!). Kiedy podpisywałem umowę z miastem na adaptacje tego lokalu n
ikt nawet nie wspominał że jest możliwośc że czynsz może wzrosnąc do 1500 zł za lokal. Gdybym wiedział to wzioł bym 300 000 złotych kredytu, płacił 30 lat po 1500 i mieszkanie było by moje. W tej chwili nie mam ani prawa własności lokalu (i mieć nie będę tak dla jasności), za to mam wielki kredyt a właściwie dwa! Znowu zwykły człowiek jest wyru...y a politycy na moich plecach zaczynają już zbierać głosy na wybory. banda złodziei i nieudaczników rządzi tym miastem.
Jambo 13.01.2013 godz. 11:14
Niedawno wszyscy zamartwiali się jak zatrzymać mieszkańców Poznania z Poznaniu. Powyższe rozważania dają wiele do myślenia. Jest to najprostrzy sposób na wyludnienie Poznania. Czy naprawdę chcemy aby poznaniakami byli tylko bezrobotni, osoby na zasiłkach i pomocy socjalnej? Ciekawe do czego to zmierza? Może lepiej przyjrzeć się liście miast, które umarły a pozostałości po nich są dla nas atrakcją turystyczną. Czy na pewno tego chcemy? Tym na pewno p. Grobelny zapisze się w dziejach Poznania.