NA ANTENIE: DLUGOSC DZWIEKU SAMOTNOSCI/MYSLOVITZ
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Mniejsza Wielkopolska? Kalisz odpadnie?

Publikacja: 07.03.2016 g.12:10  Aktualizacja: 07.03.2016 g.12:40 Wojciech Chmielewski
Poznań
Coraz głośniej mówi się o nowych województwach, które mogłyby powstać kosztem województwa wielkopolskiego. Chodzi o województwo środkowopomorskie na północy i środkowopolskie na południu.
Nowy pociąg EZT - Wielkopolska - Adam Sołtysiak
/ Fot. Adam Sołtysiak

Tydzień temu Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął stanowisko w sprawie integralności terytorialnej województwa. Czy są potrzebne korekty granic województw czy też należy bronić niepodzielności województwa wielkopolskiego? Komu jest dobrze, a komu źle w Wielkopolsce? Czy tylko duża Wielkopolska to silny region?

Czy Wielkopolsce grozi utrata części ziemi przez korektę granic na rzecz ewentualnego nowego województwa albo nawet dwóch? Czy groźba jest realna? I czy oderwanie niektórych gmin północnych czy południowych byłoby z wyraźną szkodą dla naszego regionu?

Pierwsze sygnały płyną z północy. Prezydenci Słupska i Koszalina chcieliby utworzenia nowego województwa środkowopomorskiego. Chętnie widzieliby w nim Złotów czy Krajenkę. "Włodarze tego powiatu nie chcą się jednak odłączać od Wielkopolski" - deklaruje Stefan Kitela, burmistrz gminy Krajenka. Na odejście z Wielkopolski nie ma też ochoty starosta złotowski, Ryszard Goławski.

Głośno mówi się również o oderwaniu kaliskiego. Z południa słychać coraz silniejsze sygnały - a to wszystko martwi marszałka województwa wielkopolskiego, Marka Woźniaka. Niepokoje dotyczące ewentualnej korekty granic Wielkopolskie podziela koalicjant sejmikowy Platformy - PSL także obawia się sygnałów, napływających z północy i południa regionu - mówi wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak.

Czy jedynie duża Wielkopolska to silna Wielkopolska? Zdaniem profesora Waldemara Budnera z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu tworzenie małych województw nie jest dobre dla gospodarki i uważa, że reformatorzy administracji popełnili błędy już w przeszłości. Radnym PiS nie podobała się dyskusja jaka wywiązała się przy okazji przyjmowania stanowiska o integralności województwa - zdaniem radnego Dariusza Szymczaka było to niepotrzebne. Radni PiS nie byli przeciwko takiej idei, ale przez niektóre wypowiedzi postanowili się wstrzymać. Radny Zbigniew Czerwiński uważa, że przez stanowisko sejmiku sprawa nabrała niepotrzebnej temperatury - dziś nie ma żadnych konkretów w sprawie zmiany mapy województw.

Co Państwo sądzą o ewentualnej zmianie granic województwa wielkopolskiego? Czy należy bronić niepodzielności województwa? Kto straciłby na odłączeniu północnych albo południowych terenów?

Kto by zyskał, a kto stracił na utworzeniu nowych województw? Czy radni sejmiku wielkopolskiego wyszli przed szereg ze stanowiskiem o integralności województwa? Niewątpliwie takim stanowiskiem radni włączają się w dyskusję o tym, czy potrzebna jest korekta granic województw. Czy obecne 16 to za mało? Czy duże województwa takie jak Wielkopolska sprawdzają się? Głosy zwolenników i przeciwników zmian słychać coraz głośniej. Co myślą o tym Państwo jako mieszkańcy Wielkopolski?

Wojciech Chmielewski/as/szym

http://radiopoznan.fm/n/oqpOLu
KOMENTARZE 45
Słupczanin 09.10.2017 godz. 01:46
Jestem ze Słupcy i zdecydowanie popieram utworzenie woj. środkowopolskiego. Oczywiście chciałbym, żeby powiat słupecki znalazł się w tym nowym województwie (co na szczęście jest planowane). Zawsze drażniła mnie poznańska mentalność, która dla mieszkańców byłych woj. konińskiego i kaliskiego jest całkowicie obca i niezrozumiała. Historycznie Słupca należała zresztą do Królestwa Polskiego i nie miała z Poznaniem za wiele wspólnego. Jeżeli nowe województwo ma być utworzone, to koniecznie trzeba raz na zawsze zakopać topory wojenne między Kaliszem a Koninem i ew. Ostrowem gdyby Ostrowianie ostatecznie byli zainteresowani. Wspólna sprawa powinna nas wszystkich zjednoczyć. Jarocin oczywiście nie musi się przyłączać do tego projektu jeżeli większość tamtejszych mieszkańców takiej opcji nie popiera. Krotoszyn również jeżeli tego nie chce. Na szczęście te 2 miasta znajdują się na obrzeżach planowanego województwa więc bez nich również da się je łatwo utworzyć. Do dzieła, oby nie skończyło się na gadaniu.
Krotoszyn 19.09.2017 godz. 19:26
Kalisz łapy precz od Krotoszyna
kle z Konina 24.03.2016 godz. 17:22
Z Kaliszem? NIgdy. To będzie bieda-województwo. Jak ciągnąć to do lepszych, Konin zostaje z Poznaniem.
Natan 24.03.2016 godz. 16:11
Tak duży moloch jak Wielkopolska z trudem sobie radzi z takim terenem. Część administracyjnych spraw spada na Południową Wielkopolskę (KALISZ!). Czy nie lepiej aby Kalisz na dobre został stolica tego regionu? Poznań bez woj. kaliskiego i tak bedzie poteznym osrodkiem przemysłowo-nauokowym! A Kaliszowi pozwoli na rozwój i nalezną mu rangę ( nie bede wracać do historii!). Stolica Południowej Wielkopolski to duzy osrodek miejski jakim jest Aglomeracja Kalisko-ostrowska! (ok.400tys. ludzi). W Wielkopolsce przybyłby nowy, bardzo atrakcyjny region! Kalisz i Ostrów [podzielibl by sie funkcjami wojewódzkimi (Wojewoda, marszałek). To bardzo logiczny, zdrowy, pozytywny plan. Tylko trzeba madrych ludzi, którym zależy na pełnym, równomiernym rozwoju kraju. Podobne argumenty sa w wypadku Województtwa Srodkowopomorskiego. (Koszalin-Slupsk).
Benek 12.03.2016 godz. 21:45
A ja tam lubię Kalisz i tyle
hetman 12.03.2016 godz. 07:40
I widzicie kaliszoki,nikt was nie lubi. Z Łodzią i jej gminą wyznaniową będzie wam lepiej.
mm 12.03.2016 godz. 00:21
Kaliszaki mogą sobie śnić swój sen o potędze na wschód od Skalmierzyc!!! Kalisz do Łodzi, a Ostrów pozostanie w Wielkopolsce.
rob 11.03.2016 godz. 11:33
Wielkopolanie maja dosc Kalisza niech dusza sie w innym wojewodztwie
Baron 19 09.03.2016 godz. 22:46
Miasto Kalisz jest jak najbardziej predysponowane, żeby być stolicą województwa. Jednakże pomysł tworzenia jednostek terytorialnych typu środkowopolskie czy środkowopomorskie jest dziwaczny i bezsensowny. Ponadto jego realizacja spowoduje kolejną lawinę roszczeń zmian podziału administracyjnego, gdyż obecny stan jest systemowo zły. Jedynie sensowne byłoby zlikwidowanie powiatów i przywrócenie podziału administracyjnego kraju na bazie 49 województw, który sprawdził się przez ponad 20 lat istnienia. Małe województwa być może nie są dobre dla „gospodarki”, ale na pewno dobrze służyłyby polskim obywatelom oraz skuteczniej kreowałyby tożsamość i odpowiedzialność obywatelską.
A.J. 09.03.2016 godz. 21:23
Bezczelne kaliszaki znowu próbują zniewolić rdzenną Wielkopolskę.Niedoczekanie! Mogą sobie odtwarzać Kongresówkę z Koninem, a Ostrów pozostanie Wielkopolski.
ziomek 09.03.2016 godz. 08:42
Kalisz cale lata rozwijał się jako miasto wojewódzkie kosztem innych miast, takich jak Ostrów, Jarocin. Teraz może marzy im się powrót do przeszłości. Będą pewnie kusić jakimiś obietnicami, propozycjami. ale nic z tego. W razie czego zrobimy w Ostrowie II Powstanie Wielkopolskie:)
Zbychu 08.03.2016 godz. 20:55
W Ostrowie kibicują za Lechem, Kalisz jest za Widzewem. I to mówi bardzo dużo.
Karol 08.03.2016 godz. 16:06
abacdef
Poczucie tożsamości wśród mas kształtowało się nie za króla Ćwieczka tylko właśnie w XIX wieku i czy to się komuś podoba czy nie, ludzie identyfikują się z obyczajem swoich rodziców, dziadków, pradziadków, z ich językiem, mentalnością, kuchnią, z ich historią, która często bezpośrednio dotykała ich rodziny np. Powstanie Wielkopolskie, a nie z tym co działo się za Sasów czy Jagiellonów, bo tego w zbiorowej pamięci i historiach rodzinnych przeciętnego Kowalskiego nie ma. To w XIX wieku formowała się nie tylko masowa świadomość narodowa Polaków, ale też tożsamość lokalna, coś co Niemcy określają mianem Heimat. To powinna być duża wartość w Polsce, która zawsze była peryferyjna względem zachodu gdzie cecha ta jest dosc powszechna i szanowana i wypadałoby tą regionalną tożsamość jakoś chronić, a nie ją rozbijać bo w naszych warunkach cechuje sie nią tak naprawdę tylko Górny Śląsk i Wielkopolska (tak właśnie ta po postpruska) i może w nieco słabszym zakresie Małopolska, podczas gdy na Mazowszu ludzie dzielą się na Warszawiaków i słoików, a tzw. ziemie odzyskane to w ogóle zupełnie inna broszka i inne problemy. Wbrew temu co piszesz to właśnie pod zaborem pruskim większość miast nie zaliczyła przerw w życiorysie tylko ma charakter ciągły w odróżnieniu od słabej gospodarczo Kongresówki z wsiami będących wcześniej miasteczkami, które jak już upadły to dawnego statusu nigdy nie odzyskały (słabość gospodarcza, zapóźnione rolnictwo), przez co cały ten obszar miał tendencje do centralizowania się gdzie jakieś znaczeni miały tylko ośrodki najsilniejsze (i tak słabe jeśli porównać to do zachodu), widać to zwłaszcza na takim Mazowszu, gdzie miasta powiatowe wyglądają pod względem urbanistycznym i architektonicznym jak 5 tysięczne pipidówki w dawnym zaborze pruskim (czy na Górnym Śląsku już nie mówiąc o Dolnym), a miasteczka te były tworzone przede wszystkim przez Polaków, bo oni stanowili w tzw. poznańskim większość. Jeżeli zatem ludzie z tych ziem identyfikują się z dziedzictwem Wielkopolski, której częścią historii jest zabór pruski z jego specyfiką, gwarą, dziedzictwem materialnym, krajobrazem kulturowym który chyba najbardziej wtedy uległ zmianie, to lepiej by było im nie dyskredytować tego z czym się utożsamiają i nie narzucać odgórnie czegoś, co może ma jakieś odniesienie do historii, (zresztą dość wybiórcze, bo dawne woj. kaliskie sięgało aż w okolice Nakla nad Notecią, a zatem chcąc przywrócić wiernie historycznie, przedzaborowe granice administracyjne trzeba by było sięgnąć także po tamte ziemie), ale tak dalekiej, że w tym momencie jest już to już irracjonalne.
abcdef 08.03.2016 godz. 15:13
Skąd się bierze absurdalna teza, że gdyby Kalisz znalazł się poza województwem poznańskim, to przestałby leżeć w Wielkopolsce? Tak to wygląda z dziwacznej perspektywy osób przekonanych, że Wielkopolska powstała z tzw. Provinz Posen poprzez spolonizowanie tej jednostki podziału terytorialnego Prus w wyniku Powstania Wielkopolskiego. Taki punkt widzenia jest szczególnie częsty w zachodniej części przedrozbiorowego woj. kaliskiego, szczególnie w tamtejszych miastach. Miasta te w wielu przypadkach zaliczyły przerwę w życiorysie i jako jednostki osadnicze zostały wznowione już pod zaborem pruskim, przeważnie jako osiedla kolejarsko-garnizonowe. Utrata tożsamości i brak świadomości historycznej są tam więc zrozumiałe, nawet ich sąd o pochodzeniu Wielkopolski od Provinz Posen. Dlaczego jednak coś takiego zdarza się także w Poznaniu, miejscu niezwykle ważnej części historii Polski, to już nie sposób pojąć. Przypomnijmy więc, że Wielkopolska to najstarszy region Polski, istniejący od jej zarania, ponad tysiąc lat. Provinz Posen natomiast to sztuczny twór zaborczy istniejący tylko ok. stu lat. Przed rozbiorami przez kilkaset lat istniała Prowincja Wielkopolska ze stolicą w Poznaniu obejmująca rozległe tereny Rzeczpospolitej, w tym centrum kraju i Mazowsze. Częścią tej prowincji była składająca się z Poznańskiego i Kaliskiego Wielkopolska właściwa ze wspólnym sejmikiem, ale odrębnymi stolicami i wojewodami. Województwa kaliskie i poznańskie istniały przed zaborami przez 700 lat, więc stawianie przed tym faktem historycznym jakiejś Provinz Posen to zupełna groteska. O przynależności regionalnej nie decyduje aktualny podział administracyjny, tylko historia i poczucie tożsamości.
Anka 08.03.2016 godz. 13:46
Ja jestem ostrowiankom i szczerze powiedziawszy wolę zyskiwać z Kaliszem niż tracić z Poznaniem. Może siedziba wojewody w Kaliszu, a sejmiku w Ostrowie?
pd. Wlkp. 08.03.2016 godz. 12:13
Kaliszacy może niech się lepiej zastanowia czy mieszakńcy obszarów dawnego kaliskiego znajdujacych się na zachód od Prosny, czyli tych najludniejszych i najbardziej zurbanizowanych w tamtym rejonie chcieliby by wchodzic w skład jakiegoś nowego województwa, bo zdaje się, że wielu ludzi któym sie marzy jakiś nowy twór jest niezbyt zorientownych w tej kwestii i chcieliby wtaczać jakies nowe grancie administracyjen ponad głowami setek tsyięcy ludzi, któzy sobie mogą tego nie życzyć.
pd. Wlkp. 08.03.2016 godz. 12:13
Kaliszacy może niech się lepiej zastanowia czy mieszakńcy obszarów dawnego kaliskiego znajdujacych się na zachód od Prosny, czyli tych najludniejszych i najbardziej zurbanizowanych w tamtym rejonie chcieliby by wchodzic w skład jakiegoś nowego województwa, bo zdaje się, że wielu ludzi któym sie marzy jakiś nowy twór jest niezbyt zorientownych w tej kwestii i chcieliby wtaczać jakies nowe grancie administracyjen ponad głowami setek tsyięcy ludzi, któzy sobie mogą tego nie życzyć.
Antek Smykiewicz 08.03.2016 godz. 11:51
Kalisz zasługuje na swoje województwo. Pazerność Poznania jest przerażająca. Nie lubię tego miasta.
hhgh 08.03.2016 godz. 11:49
Kalisz tylko traci w tym województwie. Czas na Środkowopolskie. Bez Poznania.
Merlin 08.03.2016 godz. 10:33
Moim zdaniem lepiej rozdzielić kompetencje powiatów między gminy i województwa a powiaty zlikwidować, moim zdaniem jedyne co powiaty generują to koszty.
hetman 08.03.2016 godz. 08:10
Tak droga ostrowianko,Ostrów był jest i musi być Wielkopolski :)
ostrowianka 07.03.2016 godz. 23:30
Kalisz jak chce, niech odpada. Ale Ostrów zawsze .Wielkopolski.
lech 07.03.2016 godz. 21:33
ale trwa walka o ten Kalisz...
komentator 07.03.2016 godz. 21:30
wlkp gdzie Koleje Wielkopolskie działają sprawnie? Koleje Wielkopolskie zlikwidowały połączenia z Jarocina do Leszna to jest ich sprawność? Południowa Wielkopolska zawsze jest pomijana przez Poznań a Kalisz jako drugie największe miasto w województwie jest traktowane zaściankowo.
ostrowianin 07.03.2016 godz. 21:29
mimo różnych animozji, także chcemy być w wojewoodztwie kaliskim
xxx 07.03.2016 godz. 21:28
śmieszny ten wasz poznan...
wlkp 07.03.2016 godz. 21:06
W Kaliszu niektórzy śnią o utraconej potędze, a tak naprawdę pozostała część powiatów na północ i zachód nie wyobraża sobie znalezienia się pod Kaliszem. To niedorzeczny pomysł, który tylko rodzi niepotrzebną biurokrację. Dzięki dużemu województwu sprawnie działają takie inicjatywy jak Koleje Wielkopolskie.
M. 07.03.2016 godz. 20:58
Kalisz do łódzkiego? Proszę bardzo w końcu to Kongresówka.Ale od Wielkopolskiego Ostrowa kaliszakom wara!
NTPD 07.03.2016 godz. 20:45
Ciąg dalszy dyskryminacji naszego regionu. Teraz już wiem dlaczego Pendolino jeździ wszędzie wokół nas z pominięciem pięknego dworca w Poznaniu. Jak mocno Farszawa musi nas nie lubić? A to przecież Gniezno z Poznaniem przez 99 lat były pierwszymi stolicami Polski, to na naszych ziemiach Mieszko I przyjął chrzest. Jak sama nazwa wskazuje wielkopolska powinna przebiegać od morza do gór. Takie mam zdanie, brońmy Kraj przed takim rozrywaniem serc!
Felek 07.03.2016 godz. 20:12
Niech powstanie województwo PiSowsko-dziadowskie, zamieszkałe przez tych kato ciemniaków wyborców Jarosława i czcicieli Putina
komentator 07.03.2016 godz. 20:00
Z Kalisza do Ostrowa Wielkopolskiego jeździ nawet pociąg bez pasażerów luzem na czyszczenie. Po czyszczeniu wraca luzem bez pasażerów do Kalisza. Proszę zainteresować się tą sprawą jak marnowane są publiczne pieniądze. Dla tych co chcą to sprawdzić proszę udać się na dworzec w Kaliszu o 22.00 i zobaczyć jak odjeżdża pusty skład niedostępny dla podróżnych do Ostrowa Wielkopolskiego.
hetman 07.03.2016 godz. 18:38
a mnie tam Kalisza nie żal. Temu żydowskiemu miasteczku zawsze bliżej było do bezbarwnej Łodzi niz do Poznania .
Marcin 07.03.2016 godz. 15:24
Województwo środkowopolskie jest bardzo potrzebne!
Karolina 07.03.2016 godz. 14:59
jestem za oderwaniem Wielkopolski ( Mayor Polonia- Wielko Polska ) od Polski - jak szalec to szaleć
. nie chcemy robic na nierobow i krawaciarzy z Warszawki .
Monika 07.03.2016 godz. 14:21
Tak dla Środkowopolskiego!
Olek 07.03.2016 godz. 13:55
To nieprawda że wszyscy Ostrowianie są przeciw powstaniu Kaliskiemu! Ja np. jestem często w Kaliszu i wolałbym mieszkać w Kaliskiem
Katarzyna 07.03.2016 godz. 13:46
Kalisz już ma dość bycia pod władzą Poznania! Zdecydowane TAK!
Lidia 07.03.2016 godz. 13:39
W końcu ktoś o tym pomyślał! Gdyby nieudolne władze Kalisz nigdy by nie przestał być miastem wojewódzkim!
Karol 07.03.2016 godz. 13:25
Jestem za! Kalisz powinien odzyskać status miasta wojewódzkiego!
Leszek 07.03.2016 godz. 13:20
Ja mieszkam w Koninie i jestem jak najbardziej za powstaniem Kaliskiego! Na pewno lepiej bliżej by nam było do Kalisza.
Rafał 07.03.2016 godz. 13:15
Obecny podział bardzo krzywdzi takie miasta jak np. Kalisz który miastem wojewódzkim był przez ponad 500 la.
Marian 07.03.2016 godz. 13:09
Nie jest prawdą że im mniej województw tym lepiej. Bo jeśli tak, to stwórzmy jedno, albo dwa województwa. Zgodnie z założeniem powinno być najlepiej. Należy szukać rozsądku. Nie należy mnożyć województw, a dokonać jedynie pewnych korekt. Nowe województwo powinno powstać wyłącznie tam, gdzie administracja pracuje niesprawnie. A więc wyłącznie środkowopomorskie jako 17 województwo i na tym koniec. Dlaczego? Bo ze wchodu zachodniopomorskiego i z zachodu pomorskiego jest najdalej do siedziby administracji wojewódzkiej. Nie ma drugich takich województw. I nie mówcie że do stolicy województwa się nie jeździ. Nie jeżdżą tylko bezrobotni bo emeryci i chorzy jak najbardziiej tak.
Zbigniew 07.03.2016 godz. 12:59
Wnie jest problemem podział na województwa jednak należy wzmocnić piwiaty kosztem urzędu wojewody.
Janina 07.03.2016 godz. 12:54
URZEDASY chca nowych miejsc pracy i nic więcej ,.zacznie sie od podziału województw a skończy na podziale kraju. Żadnych takich żadnych podziałów . Zbyt wiele ludzi oddało życie za to żeby była jak jest obecnie
Mike D 07.03.2016 godz. 12:53
Kto się sprawą interesuje dobrze wie, że poza niektórymi (bo wszyscy nie są za tym) mieszkańcami powiatu kaliskiego nikt z wielkopolskich powiatów byłego woj. kaliskiego nie popiera tego pomysłu. Krotoszyn, Jarocin, Kępno, Ostrzeszów i rzecz jasna Ostrów Wlkp. Myślę że Poseł Kaleta niema pomysłu na swoją pracę w komisjach i próbuje "zabłysnąć" grając na podział województwa. Panie pośle nie tędy droga.