NA ANTENIE: Magazyn wojskowy
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Mosina musi chronić ujęcie

Publikacja: 20.09.2012 g.13:06  Aktualizacja: 20.09.2012 g.13:12
Poznań
Władze podpoznańskiej Mosiny ostro krytykują nową strefę ochronną wokół ujęcia wody Mosina - Krajkowo. Ich zdaniem, nowe prawo mocno ogranicza rozwój gminy - począwszy od zakazu funkcjonowania przemysłu czy hodowli zwierząt, aż po budowę nowych budynków.
Aquanet - stacja uzdatniania w Mosinie - Anna Sochacka
/ Fot. Anna Sochacka

- Obszar ochronny to prawie 60 kilometrów kwadratowych - czyli ponad 1/3 powierzchni naszej gminy. Nie można tam realizować nowych obiektów, które generują ścieki. Nawet zwykły dom jest takim obiektem. Musimy brać pod uwagę, że żeby zbudować dom musi tam istnieć kanalizacja sanitarna i deszczowa, a to oznacza dodatkowe koszty - mówi Waldemar Krzyżanowski, zastępca burmistrza Mosiny.

Prezes Aqanetu Paweł Chudziński - rozumie obawy samorządowców, jednak jego zdaniem, trzeba chronić ujęcie, z którego korzysta cała aglomeracja poznańska. Samorządowcy nie wykluczają, że będą domagać się od Aquanetu odszkodowań. Prezes Aquanteu przypomina, że ujęcie wody jest w tym miejscu od ponad 40 lat.

na zdj. budowa stacji uzdatniania wody w Mosinie (archiwum)

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 4
Radny Łukasz Kasprowicz 23.09.2012 godz. 12:32
W całej sprawie zabrakło wszystkim zdrowego rozsądku. Jestem przekonany, że to rozporządzenie to kara za ignorancję obecnych władz gminy w zakresie ochrony środowiska i planowania przestrzennego. Beznadziejna polityka w tym zakresie burmistrza i jego ekipy rządzącej gminą od 2002 roku została tym rozporządzeniem skutecznie zastopowana. Choć nie zgadzam się z tak restrykcyjnymi zakazami, to rozumiem Aquanet i RZGW dlaczego tak postąpiły. Jestem przekonany, że te zapisy to max i przy odrobinie dobrej woli w pewnych aspektach zapisy będzie można zluzować. Jednak, czy władze gminy, które od 2002 roku wywołują konflikty ze spółką, zdobędą się na dialog?
Waldemarze. nie jest tak, że nie będzie można mieć więcej zwierząt, niż stada posiadane do dnia wejścia w życie rozporządzenia. Podobnie jest z imprezami i biwakami. Te kwestie regulują inne przepisy. Wkrótce doczekamy się interpretacji zakazów od RZGW i Aquanetu.
Ekolog 21.09.2012 godz. 13:06
Z całym szacunkiem na terenie strefy ochronnej dzisiaj ile jest rolników?
Przykład Starego Krosna wieś z jedna krową ?
Panie Waldku dał Pan po bańdzie.
Gmina Mosina nigdy nie była gminą typowo rolniczą.Grunty rolne zamieniono na budowlane.
Włodarze miasta psełdo radni bija piane za dwa lata wybory ,a Mosina to skansen ,nie wykorzystała szansy
po przemianach.
To tyle.
Waldemar 21.09.2012 godz. 09:09
Ujęcie jest może 40 lat ale ograniczenia aż tak restrykcyjne od sierpnia tego roku. I tu nie chodzi o ujęcie bo każdy sprawę rozumie ale o beznadziejne zapisy. Proszę sobie wyobrazić że zgodnie z rozporządzeniem rolnik nie ma prawa dokupić przysłowiowej "drugiej" krowy, czy kury. I takich zapisów jest wiele. Po co to??? Czy ta jedna krowa, czy jeden namiot biwakujący może zanieczyścić ujęcie. Tu już nie chodzi o rozwój gminy, chodzi o normalne funkcjonowanie.
Ekolog 20.09.2012 godz. 21:15
Mosina miasto ogrodów?
Wstęp.
Historia zaopatrzenia w wodę pitna m.Poznania nie została rozwiazana przez II Rzeczpospolitą.
W latach 40 XX wieku
okupant /tat tak/ przeprowadził studium i badania geologiczne i zlokalizował zaopatrzenie w wode m.Poznania z pradoliny Warty w okolicy Mosiny.Próbne otwierty potwierdziły dobra jakość wody.Wojna się skończyła .Dynamiczna rozbudowa Poznania spowodowała brak wody w mieszkaniach.W latach 60 XX przystapiono do
zaniechanego projektu .Mosina stała sie wielkim placem budowu ,ujecie uzdatnianie wody,stacje przesyłowe,rurociagi ,osiedle mieszkaniowe...Wszystko to działo sie na oczach mieszkańców .W tym okresie nastapiły ograniczenia związane z ujęciem wody.
W roku 1957 powstał Wielkopolski Park Narodowy który obejmował część m.Mosiny.
Rozwinięcie
Burmistrz ,Rajcowie nie wiedzą w jakich uwarunkowaniach działaja ?
Mało tego Pani Burmistrz jest Prezesem Zarządu Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego statutowa działalność to OCHRONA Przyrody .......
Zakończenie
Tragiczne.