NA ANTENIE: DIGGING IN THE DIRT (2024)/SHERYL CROW, PETER GABRIEL
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Murale - wielkie malowidła uliczne

Publikacja: 31.05.2016 g.12:10  Aktualizacja: 31.05.2016 g.12:03
Poznań
Czy jest to chwilowa moda czy coś, co pozostanie na dłużej, może na stałe?
srodecki mural - Poznan.pl
/ Fot. Poznan.pl

W polskich, w tym wielkopolskich miastach, mamy coraz więcej murali. To malowidła na ścianach, często zdobiące do tej pory zaniedbane, brzydkie mury. Niektóre murale to prawdziwe dzieła sztuki. Inne to reklamy firm lub akcji społecznych. Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych na swoich blokach tworzy nietypowe murale. Złożone ze zdjęć mieszkańców. Na murale postawiło także Leszno.

Na blokach spółdzielni Osiedle Młodych powstaną murale złożone ze zdjęć mieszkańców - uwaga zdjęcia mieszkańcy mogą wysyłać do końca maja - czyli jeszcze tylko dziś. Później z tych małych zdjęć powstanie osiedlowy mural. Murale to sposób na zmianę wyglądu osiedli - spółdzielnia mieszkaniowa na Ratajach nie chce już malować bloków na wszystkie możliwe kolory. Jeden z bloków już pomalowano według wzoru z gry Tetris.To sposób na tzw. osiedlową pastelozę

Poznań od lat stawia na murale i z miejskiej kasy dokłada do stworzenia niektórych z nich. Tak było z najsłynniejszym poznańskim muralem na Śródce. Czy malowanie murali na blokach to dobry pomysł? Czy Poznań będzie wspierał twórców murali? Murale są też sposobem na graficiarzy, którzy zwykłą ścianę graficiarze zamalują, a murali nie niszczą. A może to, co uszanują graficiarze - za jakiś cza, gdy moda na murale przeminie - sami będziemy chcieli je zamalować?

Czy Poznań powinien promować się muralami? Tak robią inne polskie miasta - Piotr Libicki, plastyk miejski.

Murale są coraz bardziej popularne - ostatnio malowania historycznych murali - uczyli się uczestnicy gnieźnieńskiego Festiwalu Wyobraźni.

Czy murale pobudzają Państwa wyobraźnię? Jak odbierają Państwo ścienne wielkie malowidła? Czy murale to chwilowa moda, czy umieszczanie malowideł na domach stanie się powszechną praktyką? Czy takich murali na ulicach miast chcieliby Państwo oglądać więcej?

http://radiopoznan.fm/n/j0ns7U
KOMENTARZE 4
cz'ytacz 31.05.2016 godz. 14:06
Prezentacja moich błyskotliwych myśli cudownie zbiega się z wyładowaniami atmosferycznymi
w których słowiaʼnski lub i gocki bóg Peron czy Pieron ma swoje kulminacyjne znaczenie.

Gdyż dobrze to zrobić ,TO TYLE CO WSTĘP DO ODBIERANIA SZTUKI -przez duże ,,S''.
Gdyż jeśli ktoś SPARTOLI SWOJĄ PREZENTACJE to będzie się to odbijało jak CZKAWKA tak długo
aż coś czy ktoś uzmysłowi że KICZ to nie jest SZTUKA (lub to jest sztuka !)

Dlatego też jeden z poważnie branych muralowych portretów Mariana zwanego Maciejem
nosi lepsze i gorsze oblicza (czasami z bardzo naiwnym malarstwem w portretowym tle)
Dlatego też jeśli w takim Poznaniu takie zlecenie zostanie spartolone to powinno ono zostać
poddane krytyce ,gdyż ostatnie słowo o muralu ze Śródki to MIŚ i to bez przewodniej roli Prezesa
alicja 31.05.2016 godz. 13:00
Gdyby kolory budynków były ,,żywe", a nie już przy malowaniu wyblaknięte dziś nie trzeba by było ożywiać tej smutnej przestrzeni. Niemniej bardzo mi się podobają murale i jestem za tym aby powstawały nawet tam gdzie kolory budynków są ,,wesołe". Muszą jednak pasować do otoczenia. Bardzo ładnie wygląda mural na ścianie parkingu przy zbiegu Grunwaldzkiej i Ziębickiej. Ściana wygląda jak ogród . Właściwy mural we odpowiednim miejscu.
Terencjusz 31.05.2016 godz. 12:51
W Śremie dzięki TBS powstaje moral "Powstańca Wielkopolskiego" galeria pod linkiem http://tbs.srem.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=37&schemat=&dzialy=37&akcja=artykul&artykul=59
alex 31.05.2016 godz. 12:45
murale są piękne, ale muszą być dobrze wkomponowane w przestrzeń publiczną i w wizję danego miejsca. przecież to wszystko to nasze dobro wspólne :) jesli będzie ich za dużo, zwyczajnie się nam one znudzą...