NA ANTENIE: WHAT A WONDERFUL WORLD/ISRAEL "IZ" KAMAKAWIWO'OLE
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Nauczyciele z Wielkopolski o likwidacji gimnazjów

Publikacja: 29.06.2016 g.14:35  Aktualizacja: 29.06.2016 g.14:42
Poznań
Nauczyciele ze związku zawodowego "Solidarność" chcą rozpisania referendum w tej sprawie.
Gimnazjum, szkoła, klasa - Anna Skoczek
/ Fot. Anna Skoczek

Stopniowe wygaszanie gimnazjów oraz wprowadzenie 8-letniej podstawówki i 4-letniego liceum zapowiedziała kilka dni temu minister edukacji Anna Zalewska. - To poważna decyzja. Wypowiedzieć powinni się najbardziej zainteresowani czyli rodzice i nauczyciele. To będzie rewolucja w systemie oświatowym. Referendum dostarczyłoby rządzącym argumentów, że tak, a nie inaczej powinno to być zrobione - mówił w porannej rozmowie Radia Merkury Wojciech Miśko z wielkopolskiej "Solidarności" nauczycieli.

Takie samo zdanie ma wielkopolski oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jego prezes - Joanna Wąsala - zwraca uwagę na to, że po reformie młody człowiek decyzję o wyborze szkoły średniej będzie musiał podjąć rok wcześniej - nie po 9, ale po 8 latach nauki. Minister edukacji zapewnia, że likwidacja gimnazjów nie spowoduje utraty pracy przez nauczycieli. "Według naszych danych szkoły już planują zwolnienia" - mówi Wojciech Miśko z wielkopolskiej "Solidarności" nauczycieli.

Reforma miała by wchodzić w życie stopniowo od następnego roku szkolnego, czyli od września 2017 roku. Jeśli plany Ministerstwa się nie zmienią, to uczniowie, którzy kilka dni temu skończyli IV klasę podstawówki, nie pójdą do gimnazjów, ale skończą 8-letnią szkołę podstawową.

Maciej Kluczka/szym

http://radiopoznan.fm/n/Uhmity
KOMENTARZE 3
POWSZECHNOŚĆ 30.06.2016 godz. 11:48
Gimnazja się nie sprawdziły. Reforma pani Łybackiej była błędem i kosztownym remontem. To tak jak remont np: samochodu, jak będzie źle wykonany to warsztat powinien ponieść karę i odpowiedzialność za błędy. Nie spodziewam się jednak, żeby Carycy cokolwiek zrobiono. Ostatni, komunistyczny podryg, przed agonią.
vojtom 30.06.2016 godz. 11:24
8 letnia szkoła podstawowa sprawdziła się, ale w zupełnie innych technologicznie i społecznie czasach, powiem wprost była dobra w PRL-u. A referendum z pytaniem czy likwidować gimnazja jest konieczne, bo sprawa dotyczy ogromnej rzeszy Polaków (uczniów, rodziców, pracowników szkół) oraz jest ważna społecznie (likwidacja ok. 7000 zakładów pracy). Szkoda,że gdy powstawały gimnazja nie było referendum. Czyżby rządzący zawsze wiedzieli lepiej?
Baron 19 29.06.2016 godz. 23:22
Żadnej rewolucji oświatowej nie będzie. Obowiązkowe gimnazjum po prostu nie zdało egzaminu. Powszechna opinia wśród prawdziwych nauczycieli i odpowiedzialnych rodziców jest wystarczająca, żeby arbitralnie przywrócić sprawdzony model 8-letniej szkoły podstawowej. Tym, którzy domagają się plebiscytu, chodzi raczej o rejwach, a nie o walory poznawcze, wychowawcze i kształcące szkoły.