NA ANTENIE: 00:00-01:00 KLASYKA I/
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Nie tylko pensja...

Publikacja: 20.08.2014 g.12:20  Aktualizacja: 20.08.2014 g.16:26
Poznań
Basen, siłownia, dodatkowe ubezpieczenie, prywatna opieka zdrowotna - czy istnieje jeszcze coś takiego jak pakiety socjalne w pracy? Są tacy, co twierdzą, ze pozostałość minionej epoki. Jak zachowują się firmy, w czasach, gdy powszechnie mówi się, że pracownik dużo kosztuje?
Fabryka Saf Holland - Saf_Holland
/ Fot. (Saf_Holland)

Czy to znaczy, że wypoczęty i zadowolony pracownik jest bardziej wartościowy? Są pracodawcy, którzy zapewniają swoim ludziom nie tylko darmowy wstęp na basen czy dodatkowe wizyty u lekarza. Czy pracodawcy dbają o swoich pracowników? Czy tzw. socjal jeszcze istnieje? Czy firmy już z niego zrezygnowały?

To co kiedyś nazywaliśmy funduszem socjalnym, dziś firmy wolą nazywać pakietem dodatkowym. Okazuje się, że - wraca do łask i to w udoskonalonych wersjach i działa w nowoczesnych firmach. Nad jego opracowaniem pracują często grupy specjalistów, które mają zrobić wszystko, żeby pracownik był wypoczęty, zadowolony, a przez to wydajny i przywiązany do firmy. Okazuje się, że wielu pracodawców dba o to, żeby pracownik mógł spokojnie wyjechać na wakacje, pomagają mu przy organizowaniu wyprawki szkolnej dla dzieci, czy też dofinansowują wydatki na kulturę refundując zakup biletów do kina lub do teatru. Dlaczego? Czy faktycznie czasy się zmieniają? Czy firmy oferują swoim pracownikom socjal czy też jednak chętniej z nich rezygnują?

Ostatnio duże wrażenie wśród potencjalnych pracowników zrobiła oferta Amazona, który już 15 września otwiera w podpoznańskich Sadach wielkie centrum logistyczne. Amerykański gigant na umowę o pracę zatrudnia ponad tysiąc niewykwalifikowanych osób. Na początek dostaną oni 1800 złotych na rękę, ale sama pensja to nie wszystko. Firma zaoferuje pracownikom m.in. bezpłatny dojazd do pracy i codzienny obiad za złotówkę.

Pakiet socjalny może zawierać bardzo różne propozycje w zależności od branży, firmy i oczekiwań pracowników. Doktor Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zauważa, że coraz więcej firm zaczyna rozbudowywać fundusze socjalne, albo w ogóle zaczyna je wprowadzać. To co niektórym wydaje się przeżytkiem i pamiątką po minionych czasach jest praktykowane w Europie Zachodniej, a nawet w niechętnych takim rozwiązaniom Stanach Zjednoczonych.

Zbadaliśmy kilka pakietów socjalnych, które w ofercie mają poznańskie firmy. Oto jeden z przykładów - Kompania Piwowarska? Co oferuje w pakiecie socjalnym? M.in. prywatną opiekę zdrowotną, bo zdrowie pracowników jest ważne dla firmy. KP to jednak duża firma, którą stać, a jak to wygląda w mniejszych zakładach?

Jak się okazuje "socjal" to nie tylko przywilej dla pracowników, ale i korzyść dla pracodawcy - im lepsze warunki, tym lepsi pracownicy. Czy pakiet socjalny to jest to, na co zwracamy uwagę , starając się o pracę?

W Kompanii Piwowarskiej w Poznaniu już niedługo w życie wejdzie nowy system. To, co stosunkowo młode firmy dopiero rozwijają, istniejące od dawna zakłady mają od lat. Co, oprócz wynagrodzenia, dostają np. pracownicy ENEI? Jak się okazuje, dopłata do wakacji to pomysł wprowadzany też w stosunkowo młodych i nowoczesnych firmach. Dofinansowaniem wczasów wspiera swoich pracowników m.in. poznańska firma Allegro.

Czy o takie dodatki do pensji pracownicy muszą mocno walczyć i długo negocjować z pracodawcami? Jak to jest w Państwa zakładach? Wielu z nas pamięta deputaty węglowe. Mydło się też dostawało w ramach "socjalu". Zwykle chodziło o jakiś pakiet towarów, które zakład produkował, a który był czym niedostępnym na rynku. Okazuje się, że deputaty dziś też nie są niczym, czego należałoby się wstydzić. W cukrowni w Opalenicy pracownicy dostają zgrzewki cukru, a w Kompanii Piwowarskiej - zgrzewkę piwa.

GlaxoSmithKline, firma z branży farmaceutycznej z siedzibą w Poznaniu, oferuje swoim pracownikom i ich rodzinom badania profilaktyczne i szczepienia. Na stronie z ofertami pracy firmy, możemy też przeczytać o tym, że pracownicy otrzymują karty rekreacyjne, umożliwiające spędzenie popołudnia na basenie, siłowni, czy też sali do squasha. Na sport stawia również grupa Allegro, która oferuje podobne pakiety rekreacyjno-sportowe. Prywatna opieka medyczna i pakiet ubezpieczeń to właściwie norma przy zatrudnianiu w bankach. Taką ofertę można znaleźć między innymi w Raiffeisen Banku.

Dr Agnieszka Ziomek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że oferowanie pracownikom czegoś więcej, niż tylko pensja jest taką praktyką, która może sugerować, że rynek pracy w Polsce zaczyna się zmieniać. Może to oznaczać, że szefowie uznali, że światowy kryzys finansowy jest już daleko za nami, a prognozy nastrajają optymistycznie i sugerują inwestowanie w ludzi.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 0