NA ANTENIE: Wieczór z Radiem Poznań
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
 

O Brexicie widzianym z Poznania

Publikacja: 27.06.2016 g.11:33  Aktualizacja: 27.06.2016 g.11:42
Poznań
Rewolucji i blokady w dostępie do rynku pracy Wielkiej Brytanii nie trzeba się obawiać, ale należy przygotować się na problemy.
Londyn - mewy - Szymon Mazur
/ Fot. (Szymon Mazur)

Tak prognozuje gość porannej rozmowy Radia Merkury - dr Michał Nowosielski.

Wielka Brytania zdecydowała w czwartkowym referendum o wyjściu z Unii Europejskiej. Na Wyspach Brytyjskich pracuje prawie milion polskich imigrantów. - Wielka Brytania i Polska na pewno podpiszą dwustronne umowy, bo Polacy są tam potrzebni, ale okres przejściowy będzie trudny. Z pewnością będzie trudniej wyjechać do Wielkiej Brytanii, natomiast spokojnie mogą spać Polacy, którzy mieszkają na Wyspach dłużej niż pięć lat, oni nie będą mieli problemów. Część Polaków będzie starała się o brytyjski paszport i drugie obywatelstwo - mówi dyrektor Instytutu Zachodniego Michał Nowosielski.

Z Polski do Wielkiej Brytanii towary eksportują przede wszystkim producenci żywności, sprzętu AGD i części samochodowych. Część unijnych polityków uważa, że odpowiedzią na Brexit powinna być silniejsza europejska integracja. Tak uważa szef niemieckiej dyplomacji. Polski minister spraw zagranicznych uważa, że to błąd. Zgadza się z nim Michał Nowosielski.

- Kolejny budżet unijny (od 2020 roku) może być mniejszy o 10 procent. Strata Wielkiej Brytanii jest poważnym uszczupleniem dla unijnych finansów - zwraca uwagę dyrektor Nowosielski. Eksperci szacują, że wzrost PKB w Polsce w ciągu kilku lat może spaść przez to o 1/10 czy 2/10.

Dziś w wielu europejskich stolicach trwają rozmowy unijnych przywódców na temat procedury wyjścia Brytyjczyków z europejskiej wspólnoty. 

Maciej Kluczka/szym

http://radiopoznan.fm/n/2FgAly
KOMENTARZE 0