NA ANTENIE: Portfel - magazyn ekonomiczny
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

O rocznicy Powstania w Warszawie

Publikacja: 28.12.2014 g.09:39  Aktualizacja: 29.12.2014 g.16:19
Poznań
Od kilku lat to już tradycja. Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w Warszawie.
rocznica powstania wielkopolskiego warszawa 2014 - UMWW
/ Fot. UMWW

Dzień po uroczystościach poznańskich przedstawiciele władz województwa pojechali do stolicy. Po mszy w kościele Dominikanów złożyli wieńce i kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także na Cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Spoczywa tam wielu powstańców wielkopolskich, którzy zginęli w późniejszej wojnie polsko-bolszewickiej m.in. w bitwie warszawskiej. Uroczystości rocznicowe powstania wielkopolskiego także jutro w podpoznańskim Lusowie. Tam skromną posiadłość miał dowódca powstania, generał Józef Dowbor-Muśnicki, jest tam jego grób.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 8
Kyronis Jan 29.12.2014 godz. 14:10
W TY (tylko 1 i 2 – TV- publiczne) mówia (tylko kilka sekund)o Powstaniu Wielkopolskim w dniu 27 grudnia. w TVN i Polsacie (stacje komercyjne) nie usłyszysz o Powstaniu Wielkopolskim przez caly rok

CZEŚĆ i CHWAŁA Powstańcom Wielkopolskim , którzy sami od siebie chwycili za bron i ruszyli na okupantów. Wielkopolanie własnym rękoma i umysłami stworzyli stutysięczną armie, największą armie w dziejach Polski, najlepiej uzbrojoną i wyszkoloną. Uzbrojeniem i wyszkoleniem nie ustępującą najlepszym armiom Europy Zachodniej w tym Niemców. Armia Wielkopolan przy minimalnych stratach koło 3 tysiące ludzi przepędziła Niemców. O Losach Polski od XVII wieku decydowały "Wielkie Mocarstwa" przy zielonym stoliku, zwyczajowo negatywnie nastawione do Słowiańskiej Katolickiej Polski. Zawsze bardzo przychylne Niemcom z którymi łączyły ich i koligacje na tronie. Królowie. Królowe angielscy to Niemcy z pochodzenia / bawarska dynastia Sachsen-Coburg-Gotha /

Powiązania finansowe Musimy pochylić głowę wobec Marszałka Francji Ferdinanda Focha i Warszawianina urodzonego na Kamionku Pana Romana Dmowskiego. Mimo zwycięstwa Armii Wielkopolan nad Niemcami, sprawy Polski, Wielkopolski były dosłownie rozgrywane na Kongresie w Wersalu, gdzie spraw Polski, Wielkopolski bronił jedyny Polak, erudyta, poliglota, wspaniały dyplomata, Pan doktor Roman Dmowski. Doktor Dmowski praktycznie nie miał żadnego wsparcia ze strony Polski, bo władze Polski były bardziej zainteresowane Kresami, niż bogatą Wielkopolską, Śląskiem i Śląskiem Cieszyńskim. Poza tym względy osobiste i smalenie cholewek do pięknej Pani Marii Koplewskiej primo voto Juszkiewiczowej, secundo voto Piłsudskiej.

Po Jej naturalnej śmierci, mąż, Józef Piłsudski nie pojechał do Wilna na pogrzeb. Pan Ignacy Jan Paderewski (herbu Jelita)potrafił grać na pianinie i uwodzić kobiety. Zostal wyslany do Poznania – bo był znany na świecie i Niemcy nie mogli go zbyc. Hrabia Zamoyski umiał rozmawiać tylko o koniach . Nic poza tym. Tak cala swita hrabiostwa walczyla o swoje wschodnie rejony, Niż za bogatą Wielkopolską, Śląskiem - Nas Wielkopolan mieli gdzieś.

W TY (tylko 1 i 2 – TV- publiczne) mówią (tylko kilka sekund) o Powstaniu Wielkopolskim w dniu 27 grudnia. w TVN i Polsacie (stacje komercyjne) nie usłyszysz o Powstaniu Wielkopolskim przez cały rok CZEŚĆ i CHWAŁA Powstańcom Wielkopolskim, którzy sami od siebie chwycili za bron i ruszyli na okupantów.

Kyronis Jan
libero 28.12.2014 godz. 23:27
Warszawa i Warszawiacy są analfabetami historycznymi więc nie ma co się nimi przejmować .
stary44 28.12.2014 godz. 22:32
Warsiawa była i jest żałosna jeśli chodzi o Wielkopolskę ! Dzisiaj oglądałem pilnie wieczorne wydania dzienników TVP1 , TVP2 ,TVN i Polsatu - ani słowa o Powstaniu ! Skandaliczna polityka informacyjna ! 1.sierpnia każdego roku jesteśmy zalewani potokiem słów o Powstaniu Warszawskim , którego ofiary - głównie cywilne - należy uczcić ale o nim samym właściwie tylko pomilczeć ; było wydarzeniem lokalnym . Powstanie Wielkopolskie było zrywem , który do powstającej Polski wniósł ogromny wkład terytorialny i Armię Wielkopolską ! Dlaczego nasze miejscowości nie są od 27.grudnia udekorowane flagami narodowymi i proporcami powstańczymi ?
cz'ytacz 28.12.2014 godz. 18:16
Jedno wyrażenie napisałem błędnie biorąc odmianę ryczy do rzyczy
Lecz zryf ,jest ciągle niezrozumiałym aspektem dla gron z poza regionalnego
środowiska i być może kiedyś będzie odebrany jako ZRYW WIELKOPOLAN
cz'ytacz 28.12.2014 godz. 18:11
Nie wiem czego nie należy mówić a o czym należy mówić by w Wa-wie
Powstanie Wielkopolskie było odebrane tak jak rzyczą sobie Wielkopolscy
Histografowie ,Samorządowcy i inni co mają dostęp do mikrofonu .
Ten brzdęk sygnału w Radio Merkury ,mówi wiele za siebie jak postrzega się
ten lokalny zryf i jak wygląda powaga odbierana przez inne środowisko niż Wielkopolskie
(przypomnę że muzykę podebrano do użytku kościelnej pieśni w której Bóg i Wiara zastępowały
pierwotne wartości w pierwotnych słowach.Od czasu do czasu tzn
regularnie Proboszcz i Organista intonowali by LUD WYZNANIE WIARY WYŚPIEWAŁ
W RYTM TEJ MELODII WIELOWIEJSKIEGO -a nie Organisty)
Tyle się wiedziało o Powstaniu i Rodle ,gdyż spawy były ponikąd podobno
uregulowane przez inny system -bardziej przyjazny ...


hisorryk 28.12.2014 godz. 16:00
Mieliśmy 4 zwycięskie powstania: 1806, 1809, Wielkopolskie i III Śląskie.
MaX 28.12.2014 godz. 15:45
Żałosna wrszafka! Co by to był za jazgot w centralnych mediach, gdyby Wielkopolanie "zapomnieli" np. o Powstaniu Warszawskim? No ale... To jest Wielkopolska!
maciej 28.12.2014 godz. 11:08
Nasze władze centralne znowu pominęły jedyne zwycięskie powstanie.Pani Kopacz wysłala list, jest zarobiona. Wczorajsze wiadomości TVP nawet słowa nie wspomniały o tym. ohatero

Chwała bohaterom z 1918 roku.