NA ANTENIE: THE TOWER (ACOUSTIC) 2024/LUNA
Studio nagrań Ogłoszenia BIP Cennik
SŁUCHAJ RADIA ON-LINE
 

Ochroniarze. Lepsi niż policja?

Publikacja: 24.11.2015 g.12:20  Aktualizacja: 25.11.2015 g.11:28
Poznań
Pracowników ochrony spotykamy w sklepach, na koncertach, w urzędach.
ochroniarz pilnuje kobiety - Radio Merkury - Fotolia.pl
/ Fot. Radio Merkury (Fotolia.pl)

W Wielkopolsce jest ich więcej niż policjantów. Firmy ochroniarskie są ważnym elementem w łańcuchu bezpieczeństwa - przyznają to sami policjanci. Jak Państwo oceniają ich pracę? W Wielkopolsce pracuje więcej ochroniarzy niż policjantów. W ochronie zatrudnionych jest prawie 10 tysięcy osób, w policji nieco ponad 8 tysięcy. Coraz częściej te służby ze sobą współpracują. Zmienia się też wizerunek ochroniarzy. Z roku na rok zyskują coraz więcej zleceń i klientów. Na terenie naszego województwa mamy 125 tak zwanych specjalistycznych uzbrojonych formacji obronnych - czyli firm ochroniarskich, dysponujących bronią. Ochroniarze często są pierwsi na miejscu zdarzenia i to od nich policjanci dostają informacje.

Z współpracy z policją firmy ochroniarskie są bardzo zadowolone. Warto pamiętać, że pierwsze pojawiły się w latach 90. W ciągu ostatnich lat rynek dokonał weryfikacji i odpadły te, z których klienci nie byli zadowoleni. Teraz w Wielkopolsce nowe firmy ochroniarskie można zliczyć na palcach jednej ręki. -  Rynek usług ochrony ustabilizował się. I to też dlatego od kilku lat zmieniło się ich postrzeganie - mówi Sławomir Wagner prezes zarządu Polskiej Izby Ochrony.

Firmy ochroniarskie spotkać można dosłownie wszędzie. Odpowiadają za porządek na stadionach podczas rozgrywek piłkarskich, ochraniają koncerty, imprezy masowe, spotykamy ich pracowników w sklepach, instytucjach publicznych i firmach. Klientów im nie brakuje. Kto może pracować w ochronie? Pracownicy tych firm, to nie powinny być osoby przypadkowe. - Muszą być dobrze sprawdzeni i przeszkoleni - mówi komisarz Rafał Banach z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Pracownik ochrony ma prawo do kontrolowania i legitymowania osób, które przebywają na chronionym przez niego obiekcie, a w przypadku zagrożenia musi podjąć interwencję.

Czy takie sytuacje jak zdarzenie sprzed kilku miesięcy, gdy ochroniarz-konwojent ukradł 9 milionów złotych podważa zaufanie i zniechęca klientów? Czy po takich wydarzeniach są przypadki rezygnacji z usług firm ochroniarskich? Czy to prawda, że ochroniarze zarabiają bardzo mało? Skoro poruszamy sprawę wynagrodzenia dla pracowników ochrony, to warto wiedzieć, że od nowego roku spodziewać można się podwyżek cen za usługi. Wszystko dlatego, że rośnie minimalne wynagrodzenie, a w ochronie niestety najczęściej pracuje się właśnie za taką wypłatę. Czy ochroniarze powinni być lepiej opłacani?

Czy firmy ochroniarskie zawsze radzą sobie z powierzonym zadaniem? Oczywiście w sytuacji zagrożenia, czy większych problemów pracownicy zawsze dzwonią po wsparcie policji. Ale kiedy jest taka potrzeba, to każde dodatkowe zabezpieczenie jest ważne - czy mówimy o urządzeniu czy mówimy o wynajętej ochronie. Inspektor Roman Kuster, komendant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu mówi, że funkcjonariusze nigdy nikogo do tego nie zniechęcają.

Ile kosztują usługi firm ochroniarskich? Bardzo drogie nie są. Monitoring mieszkania czy też domu to koszt od 50 do 100 złotych miesięcznie. Droższy jest abonament za gotowość przyjazdu grupy interwencyjnej w razie uruchomienia alarmu. To już może być kilkaset złotych (do 600 złotych). Dodatkowym kosztem zawsze są urządzenia - czujki ruchu, zalania czy zbicia szyby.

W listopadzie jedna z polskich firm ochroniarskich miała wysłać około 100 swoich pracowników do Izraela - tam na ulicach Izraela mają pilnować bezpieczeństwa i pomagać izraelskim służbom. Taka operacja ma kosztować około 700 tysięcy złotych, ale jak zapewnia szef agencji ochrony wyjazd do Izraela ma być wykorzystany jako szkolenie i kształtowanie wizerunku Polski za granicą.

Co sądzimy o firmach ochroniarskich i ochroniarzach? Zapraszamy do dyskusji.

http://radiopoznan.fm/n/
KOMENTARZE 5
damian 25.11.2015 godz. 11:07
Niestety stawki pracownikow ochrony sa stanowczo za niskie...z tego powodu po 15 latach musialem porzucic ten zawod...
ckm 25.11.2015 godz. 06:51
Ochraniarze nawet pilnują Wojsko Polskie.
hetman 24.11.2015 godz. 18:00
To są najczęściej sterydowe młoty .
cz'ytacz 24.11.2015 godz. 13:22
Ktoś tj jacyś panowie nakrzyczeli przez telefony o tym że
STRÓŻE we firmach to bardziej jak prezesi ,-się rządzą .
Nie rozpisując się zbytnio to nie wpuszczałem nawet rodzonego
brata właściciela a co dopiero klienta z najszczerszymi intencjami
który wyglądał tak jak przyłożyć do rany .
Taka był-a ze mnie kutwa i wogóle ... .
Wychodząc z założenia iż gdyby był to anioł (śmierci) i nie mógł go
zidentyfikować to bym nie poszedł do NIEBA ...,za brak ochrony szefa czy firmy
tu na ziemi .
szeryf 24.11.2015 godz. 12:39
Nie mylmy ochroniarzy np. konwojów bankowych z emerytami, którzy chodzą po sklepach i często mają jeszcze w obowiązkach odstawianie wózków w marketach na swoje miejsce. Kiedyś, obecny ochroniarz sklepowy nazywał się stróżem.